رییس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان: فقط مدیران افغان-ترک تغییر می‌کنند

اشاره: مدیریت مکاتب افغان- ترک در اوایل ماه گذشته‌ی خورشیدی طی تفاهم‌نامه‌ای به دولت ترکیه سپرده شد. پیش از این حدود دو دهه مدیریت این مکاتب به یک مؤسسه‌ی غیر‌حکومتی ترکی به نام «چاغ ایجوکیشنل» مربوط می‌شد. این موسسه‌ی تعلیمی مربوط به فتح‌الله گولن، یکی از سازمان‌دهنده‌گان قیام علیه حکومت ترکیه است. از همین‌رو، یک سال پیش حکومت ترکیه در تماس‌های رسمی از حکومت افغانستان خواست که مدیریت مکاتب افغان-ترک را به صورت رسمی و ادای تکالیف حقوقی به بنیاد «معارف ترکیه» که یک نهاد تعلیمی دولتی کشور ترکیه است، واگذار کند.

انتقال مدیریت مکاتب افغان-ترک، واکنش‌های گسترده‌ی شماری از خانواده‌های دانش‌آموزان این مکاتب را در پی داشت، اما مدیریت جدید این مکاتب از راه‌اندازی برنامه‌های متفاوت و مختلف آموزشی برای افغانستان خبر می‌دهد. هشت صبح با مجیب اولوداغ، رییس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان در رابطه به تغییرات مدیریت و برنامه‌های جدید این مکاتب گفت‌و‎گو کرده است که در پی می‌آید.

۸صبح: مکاتب افغان ترک در حال حاضر چقدر آموزگار ترکی در افغانستان دارد، از این میان چه تعداد‌شان خانم‌ها استند و هم‌چنان سطح تحصیلات این آموزگاران در چه حدی‌ است؟

مجیب اولوداغ: تا به حال انتقال نزدیک به هفتاد تن از آموزگاران ترکی به افغانستان صورت گرفته است که ۲۵ درصد‌شان خانم و ۷۵ درصد‌شان مرد‌اند، هم‌چنان تمام آموزگاران ما در رشته‌های خود متخصیص و صاحب تجارب چندین ساله در سکتور‌های دولتی و خصوصی اند و سویه‌ی تحصیلی آنان لیسانس، ماستر و دکتور است.

۸صبح: در کل تعداد آموزگاران‌تان چقدر است، از این میان چه تعداد‌شان دکترا و ماستری دارند؟

مجیب اولوداغ: در کل ۱۲۰ آموزگار ترکی است که در روز‌های آینده همه‌ی‌شان به افغانستان می‌آیند و ۲۰ درصد آنان ماستری و دکترا دارند.

۸صبح: این استادان در کدام ولایت‌های افغانستان به آموزش می‌پردازند؟

مجیب اولوداغ: این آموزگاران در ولایت‌های کابل، بلخ، هرات، شبرغان، ننگرهار و کندهار اجرای وظیفه خواهند کرد.

۸صبح: در کنار آموزگاران ترکی، چه تعداد معلمان افغان در مکاتب افغان- ترک مصروف تدریس اند؟

مجیب اولوداغ: طبق آمار وزارت معارف افغانستان حدود ۲۱۸ معلم افغان در مکاتب افغان- ترک فعالیت دارند.

۸صبح: امکانات و ظرفیت مکاتب افغان- ترک در افغانستان شامل چه چیز‌ها می‌شود؟

مجیب اولوداغ: بنیاد معارف ترکیه تعداد مکاتب افغان-ترک را به دو برابر افزایش می‌دهد و زمینه‌ی آموزش ده‌ها هزار شاگرد را در آینده مساعد می‌سازد. بنیاد معارف ترکیه، مکاتب افغان-ترک را با استندرد‌های آموزش و پرورش جهان مجهز کرده، دانش‌آموزان را در صنف‎های مجهز با تکنالوژی و لابراتوار آموزش می‌دهند. بنیاد معارف ترکیه در پهلوی زبان‌های دری و پشتو مضامین ساینسی را به زبان انگیسی آموزش می‌دهد و‌ همچنا زبان‌های انتخابی عربی، روسی، جرمنی، فرانسوی، جاپانی و چینایی آموزش می‌دهد. بنیاد معارف ترکیه برای بود‌و‌باش دانش‌آموزانی که از ولایت‌های مختلف افغانستان در این مکاتب جذب می‌شوند، ظرفیت خوابگاه‌ها را دو برابر بلند می‌برد. بنیاد معارف ترکیه برای شاگردان ممتاز خویش زمینه‌ی تحصیلات عالی را در کشور ترکیه مساعد می‌سازد و هم‌چنان برای آنان زمینه‌ی کار را در این مکاتب فراهم خواهد کرد. بیناد معارف ترکیه جوانان افغان را چنان تربیه خواهد کرد که پابند به ارزش‌های دینی و ملی خود بوده و توانایی رقابت با جهانیان را داشته باشند. برای شاگردان مکاتب معارف افغان-ترک زمینه‌ی اشتراک در مسابقات علمی، فرهنگی، اجتماعی در داخل و خارج از کشور خصوصاً در ترکیه مساعد خواهد شد.

۸صبح: ملکیت مکاتب افغان ترک در حال حاضر مربوط به کی می‌شود؟

مجیب اولوداغ: ملکیت مکاتب افغان-ترک به دولت افغانستان مربوط است.

۸صبح: شماری از خانواده‌های دانش‌آموزان از تبدیل شدن مدیریت مکاتب افغان ترک نگران‌اند، برنامه‌های شما برای جذب اعتماد این خانواده‌ها چیست؟

مجیب اولوداغ: خانواده‌های دانش‌آموزان مطمین باشند که جای نگرانی نیست. همه چیز بهتر و خوبتر از گذشته خواهد شد. کارکنان آموزش و برنامه‌ی درسی این مکاتب باقی خواهند ماند، فقط مدیران تغییر خواهند کرد و مدیران و آموزگاران با تجربه‌ی سیستم آموزش ترکیه در افغانستان خواهند آمد. تمام این فعالیت‌ها تحت اجازه و نظارت دولت افغانستان و در چارچوب قانون افغانستان انجام می‌شود. به عنوان مدیر کشور، من دو فرزند خود را به این مکاتب شامل می‌کنم. حتا این وضعیت مهمترین شاخص افزایش کیفیت آموزش مکاتب افغان- ترک می‌‎باشد.

۸صبح: آیا فرزندان‌تان راضی اند که در افغانستان تحصیل کنند؟

مجیب اولوداغ: بله، فرزندانم با بودن در افغانستان مشکلی ندارند. حالا دو فرزندم یکی دختر و یکی هم پسر در کابل‌ اند. فرزندان ما عزیز‌تر از فرزندان‌ افغان نیستند. ما در هر شرایط کنار افغان‌ها استیم و می‌خواهیم اولاد‌های ما یک‌جا در یک صنف درس بخوانند. از ناامنی افغانستان نمی‌هراسیم، چون ترکیه و افغانستان دو کشور برادر است و باید برابر هم باشند.

۸صبح: بعضی‌ها انتقال مدیریت مکاتب را سیاسی می‌دانند، شما چه فکر می‌کنید؟

مجیب اولوداغ: آموزش و پرورش فراتر از بحث سیاسی است. مدیریت انتقال مکاتب افغان-ترک یک توافق سیاسی نیست، بل هدف این کار به اشتراک گذشتن دانش و تجربه بین دو کشور در عرصه آموزش و پرورش است. ما می‌خواهیم که کودکان مکاتب افغان-ترک حرفه‌ی خوب، بادرآمد و دارای اعتبار خوب و وابسته به ارزش‌های ملی و جهانی داشته باشند. هم‌چنان با تحولات و رقابت در جهان رشد کنند.

۸صبح: دولت ترکیه چرا افغانستان را در بخش آموزش همکاری می‌کند؟

مجیب اولوداغ: دولت ترکیه، در چارچوب قانون برادری، در زمینه‌ی آموزش و پرورش تجربه‌های خود را به برادران افغان، چون گذشته، امروز نیز به اشتراک می‌گذارد. این کار را بنیاد معارف ترکیه، سازمان غیر‌دولتی و غیر‌انتفاعی انجام می‌دهد و تمام درآمدهای حاصل از این مکاتب برای آموزش مردم افغانستان استفاده خواهد شد و حتا یک دالر خارج از افغانستان منتقل نخواهد شد.

۸صبح: دولت ترکیه چرا تأکید بر انتقال مدیریت مکاتب افغان ترک داشت؟

مجیب اولوداغ: گروه اداره کننده‌گان این مکاتب تا حال با استفاده از نام ملت و بیرق ترکیه با وعده‌ی خدمت در افغانستان فعالیت می‌کردند. دولت ترکیه به خاطر جلوگیری از استثمار نام و بیرق خود از طرف یک گروه،‌ بنیاد معارف ترکیه را مامور ساخت تا مدیریت این مکاتب را به دوش بیگرد و این خواست معقول نیز توسط دولت افغانستان هم استقبال شد. ترکیه به هیچ گروه اجازه سؤ استفاده از نام و اعتبار خود را در هیچ نقطه‌ی دنیا نخواهد داد.

۸صبح: تفاوت کاری شما با مدیریت پیشین مکاتب افغان ترک چه خواهد بود؟

مجیب اولوداغ: مدیریت سابق افغان ترک از تفتیش و تضمین دولت دور بود و توسط یک گروه معین پیش‌ برده می‌شد، اما حالا نظر به تفاهمنامه‌ای که میان افغانستان و ترکیه صورت گرفت تفتیش و نظارت این مکاتب از نظر کیفیت و استندرد‌ها به صورت مشترک صورت می‌گیرد. همه چیز به طور شفاف انجام خواهد شد.

۸صبح: در سال ۱۳۹۷ چقدر دانش‌آموز جذب کردید؟

مجیب اولوداغ: تسلیمی مکاتب افغان- ترک تا حال به گونه‌ی کامل صورت نگرفته است، اما بعد از تسلیمی مکاتب در صدد افزایش دو برابری شاگردان خواهیم بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن