ممانعت از تطبیق واکسین پولیو، جنایت است

خلیل رسولی

مقام‌های صحی ولایت‌ هرات در روز جهانی پولیو، ناامنی و مخالفت طالبان را بزرگ‌ترین مانع تطبیق خانه‌به‌خانه‌ی واکسین پولیو در این حوزه عنوان می‌کنند. آمار رسمی نشان می‌دهد که هشت واقعه‌ی مثبت فلج کودکان در ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس در سال ۲۰۲۰ میلادی ثبت شده و این موجب افزایش نگرانی مقام‌های صحی شده است.

قرار است در سومین دور کمپین واکسین کودکان در هرات، شش‌صد و ۵۴ هزار کودک زیر پنج‌ سال واکسین شوند که هم‌زمان در چهار ولایت غربی کشور، از روز دوشنبه، پنجم عقرب، آغاز ‌خواهد شد. مقام‌های صحی در ولایت‌ هرات می‌گویند که به دلیل ناامنی‌ها، نمی‌توانند تمام کودکان را زیر پوشش واکسین قرار دهند و به این دلیل به شدت نگران‌اند.

از سوی دیگر مقام‌های محلی در هرات می‌گویند که کارزار واکسین پولیو یک برنامه ملی است و مخالفان مسلح دولت نباید مانع تطبیق آن شوند. آنان ممانعت افراد از تطبیق خانه‌به‌خانه‌ی واکسین پولیو در هرات را جنایت علیه بشریت عنوان می‌کنند و به مخالفان مسلح هشدار می‌دهند که این کارشان بازی با آینده‌ی کودکان این سرزمین است.

آگاهان دین تأکید دارند که استفاده از واکسین‌ به منظور جلوگیری از شیوع ویروس ویرانگر پولیو، از نگاه دین اسلام مانعی ندارد‌. به باور آنان افرادی که اجازه نمی‌دهند تا برنامه‌ی واکسین پولیو به گونه‌ی دقیق انجام شود، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند و آینده‌ی کودکان را ویران می‌کنند.

مقام‌های صحی می‌گویند که برخی تبلیغات منفی علیه استفاده از واکسین وجود دارد و طالبان اجرای کارزار محو ویروس پولیو را با مسایل سیاسی پیوند می‌دهند و همین سبب شده است تا طالبان در مناطق زیر کنترل‌شان مانع تطبیق این کارزار شوند. داکتر عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه ولایت هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در کشور‌ و عدم تطبیق واکسین، ۵۳ کودک به ویروس پولیو در کشور گرفتار شده‌اند که این نگران‌کننده‌ است. به گفته‌ی او، واکسین پولیو برای تمام شهروندان افغانستان است و کارزار واکسین ارتباطی به مسایل جاری سیاسی کشور ندارد. این مقام صحی از افرادی که مانع رضاکاران تطبیق واکسین در هرات می‌شوند، می‌خواهد تا دست از این کار بردارند و اجازه دهند که تمام کودکان زیر پنج ‌سال واکسین شوند.

داکتر محمدآصف کبیر، مسوول تطبیق کارزار واکسین پولیو و معاون ریاست صحت عامه هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که ثبت هشت واقعه مثبت در غرب کشور به شدت نگران‌کننده است و اگر برنامه تطبیق واکسین پولیو به گونه‌ی درست انجام نشود، در آینده آمار واقعات مثبت افزایش خواهد یافت. به باور او هم اکنون برای تطبیق واکسین پولیو در هرات به جز ناامنی هیچ مانعی وجود ندارد و امیدوار است که مخالفان مسلح دولت مانع این برنامه ملی نشوند.

مقام‌های محلی هرات ناامنی و مخالفت طالبان با عملی شدن برنامه‌ی واکسین را نگران‌کننده می‌‌دانند و از سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهند که عمل‌کرد طالبان را به عنوان جنایت علیه بشریت ثبت کنند. داکتر نوراحمد حیدری، معاون والی هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح ممانعت طالبان از تطبیق برنامه واکسین فلج کودکان را جنایت علیه بشریت خواند و به آنان هشدار داد که تطبیق این کارزار از اولویت‌های اساسی دولت افغانستان است و در مقابل کسانی که مانع تطبیق درست این برنامه شوند، از زور کار گرفته خواهد شد.

به گفته‌ی مسوولان صحی هرات، در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای ریشه‌کن کردن بیماری فلج کودکان با اجرای برنامه‌های همه‌گانی واکسین انجام شده است، اما امسال دور نخست این کارزار هم‌زمان با قرنطین و همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ بود و حاصل آن دو واقعه مثبت ویروس پولیو در ولسوالی‌های پشتون زرغون و زیرکوه ولایت هرات بوده است.

سیداحمد حسینی، مدیر عمومی حج ریاست حج و اوقاف هرات، می‌گوید که واکسین شدن کودکان از دیدگاه دین اسلام مشکلی ندارد. او از خانواده‌ها می‌خواهد که تحت تأثیر تبلغات سوء نروند و از مخالفان مسلح دولت نیز انتظار دارد که با ممانعت‌شان از تطبیق واکسین پولیو، جامعه را با خطر روبه‌رو نکنند. این آگاه امور دینی می‌افزاید که دین اسلام انسان‌ها را به رعایت نکات بهداشتی و حفظ سلامت خود و جامعه، سفارش کرده است.

به باور مسوولان اداره صحت عامه هرات، تمام واقعات مثبت پولیو در ولایت‌های زون غرب کشور واقعات وارداتی است که از ولایات دیگر به این ولایت‌ها انتقال ‌یافته، اما آنان هشدار می‌دهند که اگر مردم در مهار و ریشه‌کن کردن این ویروس همکاری نکنند، احتمال افزایش واقعات مثبت وجود دارد.

افزون بر ناامنی و تهدید طالبان، در مناطق دوردست و حتا در بخش‌هایی از مراکز شهرها، بر ضد اجرای واکسین پولیو تبلیغات سوء انجام می‌شود و این مساله برای مقام‌های صحی نگران‌کننده است.

در ولایت ناامن فراه دست‌کم «چهار واقعه‌ مثبت» ویروس پولیو ثبت شده است. بر اساس آماری که مقام‌های محلی این ولایت ارایه می‌کنند، دو واقعه‌ مثبت پولیو در ولسوالی ناامن بالابلوک، یک واقعه در ولسوالی بکواه و یک مورد دیگر در ولسوالی اناردره وجود دارد.

در بیش‌تر بخش‌های این ولایت به دلیل ناامنی و تهدید طالبان اجرای خانه‌به‌خانه‌ی کارزار واکسین ممکن نیست و کودکان باید برای دریافت قطره‌های نجات‌بخش پولیو به مراکز بهداشتی حضور پیدا کنند.

بادغیس، یکی دیگر از ولایت‌های زون غرب است که دو واقعه مثبت بیماری فلج کودکان در آن ثبت شده است. پیش‌بینی می‌شود که در این ولایت دست‌کم ۶۰ هزار کودک زیر پوشش واکسین پولیو قرار بگیرند، اما اجرای این برنامه به ویژه در مناطق ناامن آسان نیست.

پولیو یا فلج کودکان، بیماری‌ای است که هیچ درمانی ندارد و بهترین راه برای مهار آن، استفاده از واکسین پولیو برای کودکان زیر پنج سال است. در میان تمام کشورهای جهان، این بیماری تا هنوز در افغانستان و پاکستان ریشه‌کن نشده و تلاش‌های جهانی برای مهار آن با ثبت موارد مثبت جدید بی‌نتیجه مانده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن