صدور فرمان رهایی زندانیان؛ مذاکرات بین‌الافغانی تا یک هفته دیگر آغاز می‌شود

حسیب بهش

با امضای فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، قرار است مذاکرات بین‌الافغانی تا یک هفته دیگر در قطر آغاز شود. به گفته مقامات در حکومت، این مذاکرات دقیق سه روز پس از پایان روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان آغاز می‌شود و هیأت مذاکره‌کننده دولت نیز یکی دو روز پیش از آن به قطر خواهد رفت. بر اساس زمان‌بندی حکومت، یک تیم فنی در روزهای آینده وارد قطر می‌شود تا برای آغاز مذاکرات آماده‌گی بگیرد. برخی از اعضای این تیم روز گذشته آزمایش کرونای‌شان را در کابل پشت سر گذاشتند. گروه طالبان نیز می‌گوید که این گروه تا یک هفته دیگر برای آغاز مذاکرات آماده‌ است و بر آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی تاکید دارد. قرار است هیأت‌های دو طرف اجندای‌شان را در اولین نشست روی میز مذاکره بگذارند و در مورد اولویت‌ها تصمیم بگیرند. حکومت می‌گوید که «برقراری آتش‌بس پایدار و جامع»، اولین مساله‌ای است که در این مذاکرات در مورد آن گفت‌وگو خواهد شد. هیأت‌های دولت و طالبان در اولین نشست روی تعیین مکان برای ادامه این مذاکرات بحث خواهند کرد. پیش از این ۱۲ کشور برای میزبانی از این مذاکرات اعلام آماده‌گی کرده‌اند.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری، در پایان روز دوشنبه، بیستم اسد، فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرد. قرار است روند رهایی این شمار از زندانیان ادامه یافته و سه روز پس از تکمیل آن، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. منابع در حکومت و طالبان اعلام کردند که این مذاکرات تا یک هفته دیگر در قطر آغاز می‌شود. هر چند دو طرف تا کنون زمان دقیق آغاز مذاکرات را مشخص نکرده‌اند، اما می‌گویند که به احتمال زیاد مذاکرات بین‌الافغانی روز یک‌شنبه، بیست‌وششم اسد آغاز خواهد شد. یک منبع در شورای عالی مصالحه ملی به روزنامه ۸صبح گفت که هم‌زمان با نهایی‌شدن روند رهایی زندانیان، مذاکرات میان دو طرف آغاز خواهد شد و با توجه به شرایط موجود، ۲۶ اسد به عنوان زمان احتمالی مذاکرات پیش‌بینی شده است. پیش‌تر، رییس جمهور غنی به اعضای لویه‌جرگه گفته بود که گروه طالبان تنها سه روز پس از تکمیل شدن روند رهایی زندانیانش، به میز مذاکره حاضر می‌شود.

گروه طالبان نیز بر آغاز هر چه زودتر مذاکرات تاکید دارد و می‌گوید که هیأت مذاکره‌کننده این گروه تا یک هفته دیگر برای آغاز مذاکرات آماده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افزود که پس از رهایی زندانیان این گروه، هیأت مذاکره‌کننده طالبان در جریان «چند روز نزدیک و در زودترین فرصت» آماده آغاز مذاکرات خواهند بود. پیش‌تر، مسوولان دفتر سیاسی طالبان در قطر تصریح کرده‌اند که این گروه تا یک هفته دیگر برای آغاز مذاکرات آماده‌اند. هم‌زمان با این، منبع در شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که قرار است یک تیم فنی در جریان روزهای آینده وارد دوحه شود تا برای آغاز مذاکرات آماده‌گی گرفته و چالش‌های احتمالی فرا راه این گفت‌وگوها را برطرف کند. به گفته این منبع، برخی از افرادی که از اعضای احتمالی این تیم به شمار می‌آیند، روز دوشنبه، بیستم اسد آزمایش کرونا را در کابل پشت سر گذاشته‌اند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح اما تصریح می‌کند بحث روی ترکیب تیم فنی هم‌چنان ادامه یافته و هنوز نهایی نشده است. وی افزود که این تیم، مسوولیت آماده‌گی‌ها مذاکرات، از جمله تنظیم تشریفاتی و لوژستیکی را بر عهده خواهد داشت و پیش از شروع مذاکرات به قطر می‌رود. به گفته وی، هیأت مذاکره‌کننده دولت برای آغاز مذاکرات آماده‌گی دارد و یکی دو روز پیش از آغاز مذاکرات وارد قطر خواهد شد. بانو انوری اما در مورد زمان دقیق آغاز مذاکرات چیزی نگفت، زیرا به باور وی، زمان مذاکرات سه روز پس از کامل شدن رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تعیین شده و با توجه به مشخص نبودن زمان دقیق تکمیل این روند، زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز مشخص نشده است.

هر چند اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت می‌گویند که برای آغاز مذاکرات آماده‌اند، اما تصریح می‌کنند که با توجه به مشخص نبودن تاریخ دقیق آغاز مذاکرات، زمان سفر این هیأت به دوحه نیز مبهم است. حبیبه سرابی، عضو این هیأت گفت که اعضای تیم مذاکره‌کننده از دیر زمانی بدین‌سو برای مذاکره آماده‌ بوده و روز دوشنبه، بیستم اسد با رهبری این هیأت گفت‌وگو نیز کرده‌اند. قرار است هیأت مذاکره‌کننده دو طرف اجندای‌شان را در نشست آغازین با هم شریک کرده و مسایل مورد بحث را اولویت‌بندی کنند. حکومت می‌گوید که پیش از همه، روی برقراری آتش‌بس پایدار و جامع در کشور گفت‌وگو خواهد شد، اما این مورد از پیش‌شرط ادامه مذاکرات نیست. با این همه، هنوز مکان ادامه مذاکرات بین‌الافغانی تعیین نشده است. منابع در حکومت و طالبان می‌گوید که هیأت‌های مذاکره‌کننده دو طرف در اولین نشست پیرامون مکان ادامه مذاکرات تصمیم خواهند گرفت. پیش از این ۱۲ کشور، از جمله تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، ایران، چین، روسیه، ترکیه، قطر،‌ اندونیزیا، جاپان، ناروی و جرمنی برای میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی ابراز آماده‌گی کرده‌اند.

هم‌زمان با اعلام حکومت مبنی بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه، بیستم اسد با نشر یک رشته توییت‌ها، از تصمیم اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح استقبال کرده است. وی گفته است که با این «اقدامات جسورانه»، فرصت تاریخی برای صلح پس از ۴۰ سال جنگ، امکان‌پذیر است. آقای خلیل‌زاد ابراز امیدواری کرده که زندانیان طالبان هرچه‌ زودتر آزاد شوند و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. نماینده‌ ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که این کشور در جریان ۱۹ سال گذشته از مردم افغانستان حمایت کرده و اکنون نیز به آن متعهد است. به گفته وی، «ایالات متحده به دنبال یک افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک است که با خود و همسایه‌گانش در صلح باشد و تهدیدی برای جهان نباشد. امروز ما یک قدم نزدیک‌تر هستیم.»

پیش از این سه بار زمان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تعیین شده بود، اما اختلاف نظرهای بر سر تبادله زندانیان سبب شد که این روند به تاخیر بیفتد. بر اساس زمان‌بندی امریکا، مذاکرات بین‌الافغانی باید ۱۰ روز پس از امضای توافق‌نامه صلح دوحه آغاز می‌شد. این توافق‌نامه در دهم حوت سال گذشته میان امریکا و طالبان امضا شد. بر اساس این توافق‌نامه، حکومت مکلف بود که پنج هزار زندانی طالبان را با یک هزار زندانی حکومت تبادله کرده و زمینه برای آغاز مذاکرات را فراهم کند. طالبان روز پنج‌شنبه، نهم اسد اعلام کردند که روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی را تکمیل کرده‌اند. حکومت هر چند رهایی چهار هزار و ۱۰۰ زندانی طالب را به علاوه ۵۰۰ زندانی دیگر تکمیل کرد، اما گفت که رهایی ۴۰۰ زندانی از فهرست پنج هزار نفری طالبان نیازمند تصمیم لویه‌جرگه مشورتی صلح است. گفتنی است که این جرگه روز یک‌شنبه، نزدهم اسد با رهایی این شمار از زندانیان موافقت کرده و خواستار آغاز مذاکرات مستقیم و برقراری آتش‌بس پایدار در کشور شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن