پاکستان دستور معافیت موقت فورم الکترونیک واردات را برای افغانستان صادر می‌کند

۸صبح، کابل: پاکستان اعلام کرده است که معافیت موقت فورم الکترونیک واردات را برای افغانستان صادر می‌کند

رسانه‌های پاکستانی روز چهارشنبه، ۲۰ دلو، گزارش داده‌اند که این تصمیم در مرکز هماهنگی بین وزارتی افغانستان (AICC) به ریاست موید یوسف، مشاور امنیت ملی این کشور گرفته شده است.

این اقدام دولت پاکستان به منظور تسهیل فعالیت‌های تجاری، معافیت موقت فورم الکترونیک واردات (EIF) را برای افغانستان فراهم می‌کند.

دی‌ان‌دی گزارش داده است که این معافیت ابتدا برای ۴۵ روز داده شده بود، اما پس از دستور عمران خان در راستای کمک به افغانستان در رسیده‌گی به بحران انسانی و اقتصادی قریب‌الوقوع، تمدید شده است.

این رسانه افزوده است که عدم معافیت فورم الکترونیک واردات توسط بانک‌های مربوطه برای انجام تراکنش‌های وارداتی منجر به گیر افتادن صف‌های طولانی موترهای باری در گذرگاه‌های مرزی تورخم و چمن شده است.

اکنون با معرفی اقدامات جدید، واردات از افغانستان بدون الزام اجباری فورم الکترونیک واردات (EIF) که توسط بانک دولتی پاکستان مورد نیاز است، امکان‌پذیر خواهد بود.

گفته می‌شود که این ابتکار به بازرگانان کمک می‌کند تا صدها موتر باربری را که در حال حاضر در گذرگاه‌های مرزی مختلف به دلیل در دسترس نبودن EIF گیرمانده‌اند، به گونه فوری انتقال دهند.

گفتنی است که با عملی شدن این روند، حجم تجارت بین پاکستان و افغانستان افزایش خواهد یافت.

عدم معافیت فورم الکترونیک واردات باعث شده بود که روزانه صدها کامیون در گذرگاه‌ها در حال انتظار قرار داشته باشند و بیشتر مواد در این موترها خراب شود.

دکمه بازگشت به بالا