سفیر اسلام‌آباد در عربستان: پاکستان می‌کوشد که طالبان را به میز مذاکره حاضر کند

۸صبح، کابل: سفیر اسلام‌آباد در عربستان سعودی می‌گوید که پاکستان تلاش می‌کند گروه طالبان را برای توافق سیاسی در افغانستان به میز مذاکره حاضر کند.

بلال اکبر، سفیر پاکستان در عربستان روز پنج‌شنبه،‌ بیستم جوزا در نشست سه جانبه علمای افغانستان، پاکستان و عربستان گفت که این کشور از صلح افغانستان حمایت می‌کند و همه‌ تلاش‌هایش را برای رسیدن افغانستان به صلح انجام می‌دهد.

او گفت که پاکستان به عنوان یکی از همسایه‌های نزدیک افغانستان به گونه‌ی جدی روی تأمین صلح کار می‌کند. به باور او، صلح در افغانستان به معنای صلح در پاکستان است.

آقای اکبر تأکید کرد که مشکلات افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و این معضل باید از راه گفت‌وگو حل شود.

سفیر اسلام‌آباد در عربستان افزود که پاکستان از افغانستان مستقل،‌ آزاد و دموکرات حمایت می‌کند. او از کشورهای بین‌‍‌المللی خواست که افغانستان را در راستای تأمین صلح پایدار و با ثبات همکاری کنند.

از سوی دیگر بلال اکبر به گونه تلویحی به سخنان اخیر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور اشاره کرد و گفت که جلو مخربین صلح باید گرفته شود.

آقای اکبر گفت که پاکستان دیگر نمی‌خواهد تجربه سال‌های ۱۹۹۰ در افغانستان تکرار شود.

سفیر پاکستان در عربستان هم‌چنان تأکید کرد که این کشور در امور افغانستان مداخله نمی‌کند. او اما در ادامه سخنانش افزود که تفرقه در افغانستان باید از بین برود و صلح به شکل همه‌شمول و توافق به وجود آید.

گفتنی است که در حال حاضر هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان برای از سرگیری مذاکرات صلح در دوحه حضور دارند و برای ادامه مذاکرات گفت‌وگو می‌کنند.

عالمان دین در افغانستان، پاکستان و عربستان در حالی بر اهمیت گفت‌وگو میان طرف‌های درگیر تأکید می‌کنند که هم اکنون جنگ در کشور به گونه بی‌سابقه‌ای تشدید یافته است.

دکمه بازگشت به بالا