داعش به دنبال جذب طالبان ناراضی از مذاکرات صلح با ایالات متحده

منبع: خبرگزاری Star and strips

نویسنده: جی‌پی لاورنس

برگردان: سید‌جمال اخگر


افغانستان ـــ کابل‌: گروه دولت اسلامی در افغانستان طی سال‌های گذشته خسارات و تلفات سنگینی را متحمل شد‌، اما هنوز هم این گروه می‌تواند صلح و ثبات در کشور را با راه‌اندازی حملات بالای شهر‌ها و جذب طالبان نا‌راضی از مذاکرات، از بین ببرد.

یکی از فرماندهان گروه معروف به داعش ـ شاخه ولایت خراسان، گفت: «پس از تلفات اخیر در میدان‌های جنگ بخش اعظم این گروه در مناطق دور‌دست ولایت کنر، جایی که درختان انبوه جنگلات آن‌ها را از دید حملات هوایی محافظت می‌کند، پناه برده‌اند.»

این فرمانده به اسم مستعار عبادالله می‌گوید برخی از هسته‌های این گروه در شهر‌های کابل و جلال‌آباد، جایی که قصد دارند «افراد جهادی پیشین (طالبان)» را جذب کرده و حملات را راه‌اندازی کنند، مخفی شده‌اند‌.

عبادالله که فرماندهی یک گروه را برعهده دارد، گفت‌: «ما عملیات خود را تغییر داده‌ایم‌، زیرا دشوار است برای ما که در جا‌هایی باشیم که ایالات متحده و طالبان ما را هدف قرار دهند. اکنون ما تلاش داریم تا حملات چریکی را در شهر‌ها انجام دهیم.»

اعضای گروه داعش که در ننگرهار به دولت تسلیم شدند

هفته‌ی گذشته سازمان ملل هشدار داد که گروه داعش توانایی انجام حملات مرگ‌بار در شهر‌ها را دارد و پلان دارد با جذب افراد تند‌رو و طالبان ناراضی از توافق صلح فبروری این گروه با امریکا، صفوف خود را نیرومند سازد. با وجود سرکوب این گروه در ولایات ننگرهار و کنر، نیروهای ایالات متحده به روز دوشنبه طی اعلامیه‌ای گفتند: «گروه داعش شاخه خراسان به عنوان زیر‌مجموعه سازمان‌های تروریستی در عراق و سوریه هم‌چنان تهدیدی برای افغانستان‌، ایالات متحده‌، متحدان ناتو و شرکای ما محسوب می‌شود». اعلامیه می‌افزاید که ارتش امریکا از ۲۹ فبروری، زمانی که توافق‌نامه صلح با طالبان امضا کرده است، تا کنون بیش از ۱۸ حمله علیه داعش شاخه خراسان انجام داده است.

بر اساس توافق‌نامه فبروری‌، طالبان تعهد کرده‌اند که روابط خود با القاعده را قطع کرده و از فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان جلو‌گیری کنند و در ازای مبادله زندانیان و خروج تدریجی سربازان امریکایی تا اواسط سال ۲۰۲۱، مذاکرات صلح با کابل را آغاز کنند. در حالی که ایالات متحده هزاران سرباز خود را از افغانستان بیرون کرده است‌، مذاکرات صلح برای ماه‌ها به تعویق افتاده است.

سهیل شاهین، سخنگوی سیاسی طالبان، هفته‌ی گذشته در توییتر خود نوشت‌: شورشیان طالب آماده‌اند تا به زودی مذاکرات را آغاز کنند.

انتظار می‌رود در این گفت‌وگو‌ها‌، روی شرایط آتش‌بس دایمی و پایدار و هم‌چنین تقسیم قدرت و آشتی بین شورشیان و دولت بحث صورت گیرد. احتمال دارد جریان مذاکرات، به داعش شاخه خراسان فرصت سرباز‌گیری بدهد‌.

کامران بخاری‌، کارشناس امنیت ملی و سیاسی مرکز سیاست جهانی مستقر در واشنگتن گفت‌: «طالبان می‌روند تا مصالحه کنند، ستیزه‌جویان فراملی این موضوع را «خیانت» عنوان می‌کنند».

عمر صمد، سفیر اسبق و مشاور حکومت که اکنون در شورای اتلانتیک مستقر در واشنگتن کار می‌کند، گفت حتا طالبان به این باور اند که برخی از شاخه‌های این گروه ممکن به گروه داعش‌، القاعده یا سایر شبه‌نظامیان بپیوندند.

یافته‌های ماه مارچ موسسه مطالعات استراتژیک افغانستان مستقر در کابل نشان می‌دهد که در هرجای از ۲۰ در‌صد طالبان ۵ در‌صد آن ممکن با داعش بیعت کند که در این صورت تعداد افراد این گروه به دو چند خواهد رسید. مقامات نظامی و تحلیل‌گران امریکایی تخمین می‌زنند که داعش تا کنون در افغانستان ۲۵۰۰ جنگ‌جو دارد‌، ولی اگر جنگ‌جویان پاکستانی به آن‌ها ملحق شوند، به تعداد افراد این گروه افزوده می‌شود.

سازمان ملل هفته‌ی گذشته طی گزارشی گفت که ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ شبه‌نظامی پاکستانی در افغانستان حضور دارند که عمدتاً مربوط تحریک طالبان پاکستانی‌اند و احتمالاً با داعش شاخه خراسان هم‌آهنگ هستند.

به گفته‌ی کارشناسان‌، جنگ‌جویان تاجیک‌، اوزبیک و روس در رده‌های مختلف داعش شاخه خراسان حضور دارند، گرچه نسبت به طالبان کوچک‌تر و فاقد حمایت محلی مانند سابق می‌باشند، اما بعضی از گروه‌های شورشی را با تصور این‌که داعش تجهیزات و بودجه بهتر دارد‌، به خود جلب کرده است.

یافته‌های مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان نشان می‌دهد که این گروه به شدت در حال جذب «افراد معتقد دینی و مومن» در دانشگاه‌های کابل هستند. اما تحلیل‌گران می‌گویند که با از بین رفتن مسیر‌های قاچاقی که زمانی در ولایت ننگرهار تحت کنترل داعش قرار داشت، این گروه از نظر مالی به هم ریخت‌. یک مقام ارشد داعش اخیراً از جنگ‌جویان این گروه خواست تا از صبر کار گرفته و اتحاد خود را حفظ کنند که این موضوع نشان‌دهنده تنش‌های داخلی این گروه است.

سلیمان پکتیاوال، پژوهش‌گر گروه‌های افراطی در افغانستان‌، عراق و لیبیا گفت‌: «گروه داعش از آن‌جایی که توانایی تصرف و حفظ قلمرو را ندارد، دست به حملات خون‌بار علیه غیر‌نظامیان می‌زند». پکتیاوال گفت: «آن‌ها این حملات را به خاطر جلب توجه انجام می‌دهند».

سازمان ملل در گزارش ماه می خود گفت که داعش امسال تا کنون ۴ حمله بزرگ در مقایسه به کل سال گذشته در کابل انجام داده است‌.

امیر جادون‌، استادیار اکادمی نظامی ایالات متحده وستپاینت در ارزیابی ماه جون نوشت‌: گروه داعش در وضعیت ضعیف فعلی خود‌ ممکن است با ناامیدی بیش‌تر «حملات تکان‌دهنده‌تری را برای جلب تبلیغات و ایجاد بی‌ثباتی لازم برای ادامه فعالیت» انجام دهد.

جادون روز چهارشنبه در تماس تلفنی گفت: «هدف از حملات تباه‌کن این گروه جلب توجه استخدام‌شونده‌گان احتمالی است که گویا این گروه هنوز هم خطرناک است و هم‌چنان دولت افغانستان گمان کند که داعش شاخه خراسان در همکاری با جناح‌های طالبان کار می‌کند». جادون گفت: «چنین حملاتی‌، که مشخص نیست چه کسی انجام داده است‌، به عمد در برخی موارد می‌تواند باعث بی‌اعتمادی بیش‌تر شده و مذاکرات بین‌الافغانی را مختل کند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن