تحرکات داعش در شمال افغانستان؛ پرچمی که برای سومین بار به اهتزاز درامد

۸صبح، جورجان: روز گذشته برای سومین بار از زمان تصرف افغانستان به دست طالبان، پرچم داعش در جوزجان برافراشته شد.

دو‌ سال پیش گروه داعش در ولسوالی‌های درزاب، آقچه‌ و منجیکگ پرچم خود را برافراشتند، اما این حضور فعال پس از چندین عملیات تهاجمی نیروهای حکومت پیشین متوقف گشت و گلیم این گروه برچیده شد. با این حال، دو ماه از ورود طالبان نگذشته بود که این گروه دو بار پرچم خود را در بالاحصار ولسوالی آقچه و قرارگاه منصوب به «آق‌محمد قومندان» برافراشت، حتی باری پرچم این گروه برای دو روز در ولسوالی آقچه برافراشته ماند.

یک نظامی ارشد حکومت پیشین تأیید می‌کند که نیروهای داعش روز گذشته در ولسوالی درزاب جوزجان پرچم خود را برای سومین بار برافراشتند. طالبان در مورد فعالیت داعش در جوزجان چیزی به رسانه‌ها نمی‌گویند، اما منابع معتبر در این ولایت طالبان را به پنهان‌کاری فعالیت داعش در این ولایت متهم می‌کند.

منابع محلی به روز‌نامه ۸صبح می‌گویند که از چندین ماه به این‌سو داعش در ولسوالی‌های درزاب، خماب و آقچه فعالیت‌های خود را به شکل پنهانی آغاز ‌کرده است و این گروه در حال لانه‌گذاری در مناطق مختلف این ولایت است. منابع در اداره استخبارات طالبان نیز حضور داعش در ولسوالی‌های این ولایت را تایید می‌کنند. منابع می‌گویند، نیرو‌های استخبارات طالبان به باشنده‌گان ولسوالی درزاب، خماب و آقچه هشدار داده بودند که در صورت مشاهده هر گونه تحرک مشکوک به طالبان اطلاع دهند، در غیر آن مجازات خواهند شد.

باشنده‌گان جوزجان نیز طالبان را به کتمان حضور و تحرکات داعش در این ولایت متهم می‌کنند. به گفته آنان، داعش در حال لانه‌گذاری در این ولایت است، اما طالبان توجه کافی ندارند.

پیشتر مقام‌های طالبان گفته بودند که داعش دیگر چالشی برای افغانستان نیست و آنان توانایی نابودی این گروه را در افغانستان دارند، اما آن‌چه در چند ماه گذشته رخ داد، خلاف وعده و وعیدهای طالبان بود. در این مدت نیروهای داعش مسوولیت چندین حمله و انفجار را در مناطق مختلف کشور بر عهده گرفتند.

چاشت پنج‌شنبه ۱ ثور، بیش از ۳۰ نمازگزار در یک مسجد شیعیان در شهر مزارشریف کشته شدند و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی. گروه داعش مسوولیت این حمله و همچنین بمبگذاری دیگری در شهر کندوز را در همان روز برعهده گرفت که در آن ۴ تن کشته شده بودند.

این گروه روز ۲۹ام حمل ۱۴۰۱ ادعا کرد که چندین راکت از شهرک حیرتان ولایت بلخ به سوی اوزبکستان شلیک کرد‌ه‌ است. شلیک این راکت‌ها از خاک افغانستان سبب شد تا اوزبکستان با ده‌ها چرخ‌بال نظامی در مناطق مرزی با افغانستان مانور برود. بار دیگر، روز پنج‌شنبه، برابر با ۲۲ ثور، سایت انترنتی «اعماق» مربوط به داعش، با نشر ویدیویی مدعی شد که از خاک افغانستان با شلیک چندین راکت تاجیکستان را هدف گرفته‌اند؛ حملاتی که از سوی کمیته امنیت ملی تاجیکستان رد شد و «گلوله‌های اشتباهی پرتاب‌شده» از درگیری طالبان با نیروهای داعش به خاک تاجیکستان تلقی گشت.

با این که یکی از وعده‌های طالبان در گفت‌وگوهای صلح به جامعه بین‌المللی عدم استفاده از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری بود، اما حالا نگرانی‌ها هر روز در این مورد در حال افزایش است. روسیه از نخستین کشورهای نگران در این زمینه بوده است. سازمان استخبارات روسیه گفته است که جنگجویان داعش در شمال افغانستان حضور دارند و تلاش می‌کنند تا کشورهای همجوار افغانستان را از طریق «گسترش مستقیم» بی‌ثبات بسازند.

تحرکات داعش و نگرانی‌ها در این مورد روزافزون است، اما موضع طالبان همچنان باپرجا؛ این گروه در آخرین اشاره خود به طالبان روز پنج‌شنبه، ۲۲ ثور با نشر اعلامیه‌ای گفت که «ما به ملت، همسایگان و جهان اطمینان می‌دهیم که داعش دیگر موضوع نگران‌کننده‌ای در افغانستان نیست.»

دکمه بازگشت به بالا