پیام ویدیویی رهبر داعش: انتقام می‌گیریم

ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش، در یک پیام ویدیویی از کشتار مسیحیان در سریلانکا ستایش و بر انتقام‌گیری بیشتر تأکید کرده است. این پیام ویدیویی البغدادی روز دوشنبه ۹ ثور در کانال تلگرامی «الفرقان» منتشر شده است. زمان و محل ثبت این پیام مشخص نیست.

آخرین پیام ویدیویی ابوبکر البغدادی در جولای ۲۰۱۴ در مسجد جامع نور شهر موصل ثبت و منتشر شده بود. در آن زمان بخش‌های زیادی از خاک عراق و سوریه زیر تسلط گروه داعش درآمده بود. البغدادی در آن پیام ویدیویی اعلام خلافت کرده بود. از آن زمان به بعد هیچ پیام ویدیویی از او منتشر نشده بود. به همین دلیل، پیام منسوب به رهبر داعش که یک روز پیش منتشر شد، نخستین پیام ویدیویی او در مدت دست‌کم پنج سال گذشته توصیف شده است. امریکا گفته است که درباره صحت و سقم این ویدیو تحقیق می‌کند.

رهبر داعش در پیام ویدیویی تازه‌اش هشدار داده است که این گروه انتقام کشته‌شده‌گان و زندانیان خود را می‌گیرد. او تأکید کرده است که نبرد طولانی با غرب در راه است.

البغدادی در این پیام ویدیویی ۱۸ دقیقه‌ای از حملات تروریستی سریلانکا ستایش کرده است. رهبر داعش گفته است که این حملات در انتقام شکست این گروه در باغوز انجام شده است.

در روز اول ماه ثور سه کلیسا و چهار هوتل در سریلانکا هدف چندین انفجار پی‌هم قرار گرفت. در این کلیساها و هوتل‌ها مراسم «عید پاک» مسیحیان در حال برگزاری بود. شمار افرادی که در این انفجارها کشته شده‌اند، بیش از ۳۱۰ نفر اعلام شده است.

مقامات سریلانکایی پیشتر اعلام کرده بودند که یک گروه اسلام‌گرای افراطی به نام «جماعت ملی توحید» در پشت این حملات قرار داشته است. اما این گروه دست داشتن خود در انفجارهایی که مراسم «عید پاک» مسیحیان هدف اصلی آن بوده است را رد کرده است. گفته شده است که «جماعت ملی توحید» سریلانکا، پیش از این، با گروه داعش در ارتباط بوده است.

اکنون ابوبکر البغدادی ضمن قبول مسوولیت این حملات تروریستی، گفته است که این حملات بخشی انتقام شکست این گروه در باغوز بوده است. باغوز، روستایی در سوریه، آخرین پایگاه داعش بود که در اول حمل ۱۳۹۸ به دست نیروهای دموکراتیک سوریه افتاد. به دنبال آن اعلام شد که گروه داعش در سوریه به طور کامل شکست خورده است.

پیش از نشر این ویدیو بارها اعلام شده بود که الغبدادی کشته و یا زخمی شده است. روسیه گفته بود که در باره مرگ او تحقیق می‌کند. بعدتر با تنگ شدن حلقه محاصره در روستای باغوز، گزارش شد که ابوبکر البغدادی از این روستا به جای نامعلومی گریخته است. اکنون از محل زنده‌گی او اطلاعی در دست نیست. امریکا برای به دست آوردن اطلاعاتی که به یافتن ابوبکر البغدادی منجر شود، ۲۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.

دکمه بازگشت به بالا