کمیته بین‌المللی نجات: افغان‌ها نباید تاوان جنگ و بی‌توجهی جامعه جهانی را یک‌جا بپردازند

۸صبح، کابل: کمیته بین‌المللی نجات (IRC) در نشست بشردوستانه سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفت که افغان‌ها تاوان جنگ طولانی مدت را پرداخته‌اند و نباید این بار هزینه غفلت جامعه جهانی را بپردازند.

دیوید میلیبند، رییس و مدیر عامل کمیته بین‌المللی نجات که روز دوشنبه، بیست‌ودوم سنبله در این نشست صحبت می‌کرد، گفت که هم‌زمان با تمرکز جامعه جهانی روی خروج، نزدیک به ۴۰ میلیون شهروند افغان در آستانه بحران بشری قرار دارند.

او افزود که افغان‌ها پیش از این بحران‌های جنگ، کرونا و تغییرات اقلیمی را تحمل کرده‌اند و این بار با توجه به ناآرامی‌ها، اقتصاد، سیستم صحی و خدمات اجتماعی کشور در شرایط نابه‌سامانی قرار گرفته است.

میلیبند افزود: «نشست امروز فرصتی را برای جامعه بین‌المللی فراهم می‌کند تا به تعهدش برای ایستادن در کنار مردم افغانستان عمل کند. خروج نظامی نباید به معنای خروج بشردوستانه، اقتصادی یا دیپلماتیک باشد.»

رییس کمیته بین‌المللی نجات گفت که افغان‌ها در حال حاضر به کمک بشردوستانه نیاز دارند و مستحق آن هستند؛ زیرا به باور او، روند کمک‌های بشردوستانه در افغانستان با کمبود ۷۶۶ میلیون دالر روبه‌رو شده است.

او گفت که هم اکنون ۱۲ میلیون شهروند افغانستان به خدمات صحی فوری نیاز دارند و در کنار حضور ۱٫۴ میلیون زن در مکان‌های امن، ۱٫۲ میلیون کودک افغان در معرض خشونت، استخدام گروه‌های مسلح، کارهای شاقه، ازدواج زودهنگام و رابطه جنسی قرار گرفته‌اند.

میلیبند افزایش در بودجه کمک‌های بشردوستانه را بخشی از راه‌حل در حال حاضر خواند، اما گفت که بحران افغانستان نیازمند «حمایت بی‌دریغ دیپلماتیک» است.

او گفت که زنان کمک‌‌رسان نقش مهمی در امور بشردوستانه ایفا می‌کنند و کشورها حاضر در نشست باید از مصونیت این کمک‌رسان‌ها و عدم دخالت در کارشان اطمینان یابند.

رییس کمیته بین‌المللی نجات گفت: «با افزایش بودجه و حمایت دیپلماتیک، میزان کمک‌رسان‌ها افزایش می‌یابد، اما تلاش‌های ما به تنهایی نمی‌تواند خلاهای بزرگ را که فروپاشی اقتصاد در ارایه خدمات عمومی ایجاد کرده، پر کند.»

میلیبند خطاب به اعضای نشست گفت که توقف کمک‌ها بدون در نظر گرفتن برنامه «ب» حمایت‌ کننده، «شرم‌آور» است و این غیرنظامیان در افغانستان هستند که از عواقب این تصامیم آسیب می‌بینند.

به گفته او، اگر نهادهای صحی منابع مالی‌شان را از دست دهند، نمی‌توانند کار کنند و این سبب می‌شود که بیماری مختلف جان میلیون‌ها نفر را تهدید کند.

رییس کمیته بین‌المللی نجات افزود: «وقتی معلمان بدون حقوق می‌مانند، کودکان از آموزش محروم می‌شوند و ما شاهد افزایش ازدواج کودکان، استثمار و سوءاستفاده خواهیم بود. کشورهای کمک‌ کننده باید بدون تاخیر یک‌جا تا مکانیسمی جایگزین که می‌تواند در مقیاس وسط با نظارت مستقل ارایه می‌شود را تشخیص دهند.

او تصریح کرد که کشورهای کمک کننده باید از پرداخت حقوق کارمندان دولت اطمینان یابند تا به این ترتیب خدمات صحی و سایر خدمات حیاتی پایدار بماند.

میلیبند گفت: «تیم‌های IRC در محل حضور دارند و آماده پاسخ‌گویی به وضعیت اضطراری بشردوستانه در افغانستان هستند، اما بدون حمایت دیپلماتیک، بودجه رهبران جهان و اقدامات عملی برای جلوگیری از توقف ارایه خدمات حیاتی، آینده میلیون‌ها افغان در خطر می‌افتد.»

گفتنی است که امروز نماینده‌گان شمار زیادی از کشورهای جهان و سازمان‌های کمک کننده در نشست بشردوستانه ملل متحد در افغانستان شرکت کردند.

پیش از این مقامات در سازمان ملل گفته بودند که روند کمک‌رسانی در افغانستان به حدود ۶۰۰ میلیون دالر نیاز دارد و اگر کمک‌ها تأمین نشود، ممکن است که میزان فقر در افغانستان تا میانه‌های ۲۰۲۲ از ۷۲ درصد به ۹۷ درصد افزایش یابد.

دکمه بازگشت به بالا