رهبر مذهبی ایران با حمایت از افزایش بهای تیل: تخریب و آتش زدن، کار اشرار است

رهبر مذهبی ایران ضمن اعلام حمایت از طرح جنجالی افزایش بهای تیل، درگیری‌ها و ناآرامی‌های دو روز گذشته در تهران و بسیاری دیگر از شهرهای ایران را کار «اشرار» خواند.

به گزارش یورونیوز، علی خامنه‌ای بامداد یک‌شنبه، ۲۶ عقرب، در جریان سخنرانی در دیداری، در مورد طرح افزایش قیمت تیل گفت: «بنده در این قضیه سررشته ندارم، یعنی تخصص این کار را ندارم […] گفتم من صاحب‌نظر نیستم، لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند، من حمایت می‌کنم.»

رهبر مذهبی ایران با اشاره به کشته شدن چند نفر در جریان ناآرامی‌ها و درگیری‌ها خون‌بار دو روز اخیر در شهرهای مختلف ایران گفت: «در این یکی دو روز یک حوادثی به دنبال مصوبه‌ سران کشور، سران قوا اتفاق افتاد، دیروز، دیشب، پریشب در برخی از شهر‌های کشور، و متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد.»

علی خامنه‌ای در ادامه سخنان خود آتش زدن بانک‌ها و ایجاد «ناامنی» را کار «اشرار» خواند و تأکید کرد: «یقیناً بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است، به هر تقدیر ناراضی می‌شوند، لکن آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست، این کار اشرار است […] در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند. گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با این‌ها همراهی می‌کنند و این‌جور مفاسد را به بار می‌آورند. این مفاسد هیچ مشکلی را درست نمی‌کند، جز این‌که علاوه‌ بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند.»

رهبر مذهبی ایران هم‌چنین برخی رسانه‌های فعال در خارج از ایران و در فضای مجازی را «مراکز شرارت دنیا» خواند و ضمن متهم کردن خانواده پهلوی و سازمان مجاهدین خلق به نقش داشتن در رویدادهای خون‌بار اخیر گفت: «همه‌ مراکز شرارت دنیا علیه ما این کار‌ها را تشویق کردند، از خانواده‌ منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه‌ی خبیث و جنایتکار منافقین، این‌ها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جا‌های دیگر دارند تشویق می‌کنند، ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد.»

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در ایران، رضا پهلوی، فرزند و فرح‌دیبا همسر شاه پیشین ایران با انتشار بیانیه‌ای از این اعتراض‌ها حمایت کردند و مریم رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق، نیز خواستار تشکیل کمیته‌ای بین‌المللی برای رسیده‌گی به اعتراض‌ها در ایران شده بود.

علی خامنه‌ای ضمن اشاره به تشویق‌کننده‌گان اعتراض‌ها در ایران از مردم خواست با آن‌ها «همکاری» نکنند، چون به گفته او آن‌ها «اشرار» اند و «مردم معمولی» نیستند.

به رغم اشاره آقای خامنه‌ای به کشته شدن چند نفر در جریان اعتراض‌ها در چند شهر ایران، هنوز آماری از قربانیان این خشونت‌ها اعلام نشده است. به جز یک نفر که کشته شدن او در جریان نخستین اعتراض‌ها در جمعه‌شب گذشته در سیرجان از سوی والی این شهر تأیید شد، تاکنون هیچ گونه گزارش رسمی دیگر در مورد کشته‌گان و مجروحان رویدادهای اخیر در ایران منتشر نشده است.

با این حال برخی رسانه‌ها و خبرنگاران مستقل از کشته شدن بیش از ۱۴ نفر، از جمله چهار نفر در بهبهان، یک نفر در مریوان و دست‌کم یک نفر در شیراز، خبر داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن