نفت‌کش ایران در آب‌های غرب سوریه رادارش را خاموش کرد

دویچه‌وله به نقل از رویترز گزارش داد که آخرین سیگنال‌هایی که از نفت‌کش ایرانی «آدریان دریا ۱» ردیابی شده، در ساعت ۳:۵۳ دقیقه بعد از ظهر روز دوشنبه، ۱۱ سنبله، و در آب‌های میان قبرس و سوریه بوده است.

این کشتی که پیش‌تر «گریس ۱» نام داشت، حامل دو میلیون و یک‌ صد هزار بشکه نفت خام به ارزش ۱۳۰ میلیون دالر است و روز چهارم جولای به اتهام حمل نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور توسط نیروی دریایی جبل‌الطارق و در همراهی با نیروی دریایی بریتانیا توقیف شده بود.

روز ۱۵ آگست و پس از رفع توقیف، این نفت‌کش با نام جدید «آدریان دریا ۱» و با پرچم دولت ایران مسیر خود را در دریای مدیترانه در پیش گرفت. ابتدا گفته شد که این نفت‌کش به سوی بنادر یونان در حرکت است. روز شنبه، ۳۱ آگست، مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا، در پست توییتری خبر داد که مسیر این نفت‌کش به سمت بندر طرطوس سوریه است. او نوشت: «محمدجواد ظریف به بریتانیا تضمین داده است که نفت‌کش گریس۱ که متعلق به سپاه پاسداران است، به سوی سوریه نخواهد رفت. ما اطلاعات موثقی در دست داریم که نشان می‌دهد نفت‌کش یادشده به سوی بندر طرطوس در سوریه در حرکت است. من امیدوارم که نفت‌کش مسیر خود را تغییر دهد. اعتماد کردن به ظریف، اشتباه بزرگی بود.»

پیش از انتشار پست توییتری پمپیو درباره مسیر این نفت‌کش، کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که «آدریان دریا ۱» در طول مسیر خود از طریق انتقال کشتی به کشتی، محموله نفتی خود را به سوریه برساند. این در حالی است که ایران تضمین داده بود به سوریه نفت نخواهد فروخت.

حدود دو هفته پس از توقیف نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق، نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز نفت‌کش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را در تنگه هرمز توقیف کرد. این اقدام ایران به اقدامی تلافی‌جویانه در پاسخ به توقیف نفت‌کش ایرانی توسط بریتانیا تعبیر شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن