وزارت خارجه‌ی ایران: در مورد اختلافات آبی بر افغانستان فشار می‌آوریم

۸صبح، کابل: در پی خشکسالی‌های اخیر در ایران، جواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی این کشور در گفت‌وگویی با رسانه‌های ایرانی، گفته است حکومت ایران برای به دست آوردن حق‌آبه «هیرمند» از اهرم‌های فشار بر افغانستان استفاده خواهد کرد.

وزیر امور خارجه‌ی ایران گفته است دولت ایران با جدیت پیگیر موضوع آب رودخانه هیرمند است. او گفته است: «شاید هفته‌ای نباشد که در مورد مسأله آب هیرمند صحبت نکنیم، ولی برای رسیدن به توافق جامع، به وقت بیشتر نیاز است.»

آقای ظریف گفته است که دولتش برای وارد کردن فشار بر دولت افغانستان از مهاجرین این کشور کار خواهد گرفت. او می‌گوید: «ما می‌توانیم از اهرم‌های مراودات مرزی، مهاجران افغان، موضوع مواد مخدر و تجارت در مورد افغانستان استفاده کنیم.»

به باور او، در دو سال گذشته ایران و افغانستان در پنج حوزه از جمله آموزش، مرز، امنیت، اقتصاد و آب، کمیته‌ی مشترکی ایجاد کرده‌اند.

این در حالی است که رودخانه‌ی هیرمند در ولایت هلمند جریان دارد و به دریاچه‌ی هامون در مرز مشترک بین افغانستان و ایران می‌ریزد. در معاهده‌ای که در سال ۱۳۵۱ خورشیدی میان ایران و افغانستان به امضا رسیده، آمده است که سالانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب آب هیرمند به ایران تعلق دارد، اما در حال حاضر، به دلیل خشکسالی، آب این رودخانه کاهش یافته است، ولی دولت ایران می‌گوید بند سلما سبب شده آب کمتری به این دریاچه واریز شود.

دکمه بازگشت به بالا