هشدار وزیر خارجه‌ی ایران به افغانستان: نگذارید دست به اقدام متقابل بزنیم

۸صبح، کابل: جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران به افغانستان هشدار داده است که اگر حقابه‌ی هیرمند رعایت نشود، کشورش مجبور است دست به عمل متقابل بزند. وزارت خارجه‌ تا کنون به این هشدار ایران واکنشی نشان نداده است.

در دهه‌ی پنجاه خورشیدی میان موسا شفیق، نخست‌وزیر وقت افغانستان و امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر وقت ایران معاهده‌ای امضا شد که بر بنیاد آن هر ثانیه ۲۶ متر مکعب آب هیرمند از طریق سیستان وارد و به دریاچه‌ی هامون سرازیر شود.

ایران اکنون می‌گوید که میزان حقابه‌اش از هیرمند در ماه‌های حوت و حمل بسیار ناچیز و حتا کمتر از سال‌های خشک و کم‌آب بوده است.

به گزارش رسانه‌های ایرانی، وزیر خارجه‌ی ایران که در مجلس این کشور صحبت می‌کرد، گفت: «اکنون یک مسیر باقی می‌ماند که آن عمل متقابل است؛ یعنی اقدامی در جهت سخت‌گیری در برخی حوزه‌ها برای افغانستان صورت گیرد؛ لذا ما از دولت افغانستان توقع داریم که قبل از آن‌که ایران ناگزیر به اقدام متقابل شود، نیازهای بحق و قانونی ما را مورد توجه قرار دهد.»

ظریف در پاسخ به پرسش حبیب‌الله دهمرده، نماینده‌ی مردم زاهدان در مجلس ایران اظهار داشت: «موضوع حقابه‌ی ایران از هیرمند و هریرود سال‌ها مسئله‌ی روابط ایران و افغانستان بوده است. قرارداد ۱۳۵۱ بعد از ده‌ها سال مذاکره و گفت‌وگو به نتیجه رسید. از زمانی که ایران به صورت جدی موضوع را پی‌گیری کرده تا کنون ۱۶ بار جلسه‌ی ویژه حقابه‌ی هیرمند برگزار شده است. در سفرهای روسای جمهوری دو کشور به تهران و کابل یکی از موضوعات اساسی ما با دولت افغانستان حقابه‌ی ایران از هیرمند بوده است.»

وزیر امور خارجه‌ی ایران همچنین در این باره گفت: «در سفری که سال گذشته به افغانستان داشتم با اشرف غنی رییس جمهور این کشور دیدار داشته و در نهایت توافق شد که کمیته‌های پنج‌گانه‌ای برای بررسی موضوعات مختلفی بین ایران و افغانستان تشکیل شود. روابط ما در یک مجموعه و بسته دیده شده که حقابه هم یکی از موضوعات آن است.»

حدود یک سال پیش وقتی حسن روحانی، رییس جمهور ایران اعلام کرد که کشورش نمی‌تواند در برابر ساخت بندهایی همچون کجکی، کمال خان، سلما و بندهای دیگر بی‌تفاوت بماند، ریاست جمهوری اظهارات رییس جمهور ایران را «بی‌جا» خواند و گفت که این حق افغانستان است که باید از آب‌هایش بهره ببرد.

دکمه بازگشت به بالا