واکنش سرد دولت ایران به ملاقات تاریخی رهبران امریکا و کوریای ‌شمالی

ساعاتی پس از ملاقات تاریخی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا و کیم جونگ- اون رهبر کوریای شمالی، دولت ایران واکنشی سرد به این دیدار نشان داده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی به طور تلویحی از رهبر کوریای شمالی به دلیل «اعتماد» به رییس جمهور امریکا انتقاد کرده و دونالد ترمپ را هم «نماینده‌ی ملت فهیم امریکا» ندانسته است.

آقای نوبخت که در جمع خبرنگاران در تهران حاضر شده بود گفته «رهبر کوریای شمالی با چه کسی می‌خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می‌کند قابل اعتماد است؟»

او با اشاره به دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفته است: «این شخص نماینده‌ی ملت فهیم امریکا نیست و مطمئناً ملت امریکا در انتخاب‌های آینده‌ی خود، او را از ملت خود مبرا خواهد کرد.»

رییس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی امروز (سه شنبه ۲۲ جوزا) در سنگاپور با هم دیدار کردند که آغازی برای بهبود روابط دو کشور محسوب می‌شود. آقای ترمپ گفته است که رهبر کوریای شمالی را به ایالات متحده دعوت خواهد کرد.

یک روز پیش از این، در آستانه‌ی دیدار رهبران امریکا و کوریای شمالی، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با ابراز بدبینی به نتایج این دیدار، دونالد ترمپ را فردی «غیر متعهد» به توافق‌ها خواند و درباره‌ی احتمال «کارشکنی امریکا و تخطی از تعهدات» به رهبر کوریای شمالی هشدار داده بود.

دیدار دونالد ترمپ و کیم جونگ- اون و توافق دو کشور بر سر حل و فصل بحران اتمی کوریای شمالی و بهبود روابط دوجانبه در حدود یک ماه پس از فرمان آقای ترمپ برای خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران انجام شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام را تأیید کرده و شرکای دیگر این توافق خصوصاً اتحادیه‌ی اروپا و سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار باقی ماندن امریکا در این توافق بودند. با این همه، آقای ترمپ ضمن خروج از توافق، اعلام کرد که ضمن بازگرداندن تحریم‌های قبلی در صدد اعمال تحریم‌های بیشتری هم بر ایران است.

در شرایطی که ایران در گذشته بارها خواستار خلع سلاح اتمی کوریای شمالی و حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران این کشور بود، واکنش سرد و محافظه‌کارانه به روندی که به توافقات اخیر منجر شد، نشان داده است.

طیف‌هایی از محافظه‌کاران، اصول‌گرایان و منتقدان دولت ایران تا پیش از این، کوریای شمالی را الگویی موفق از مقاومت در برابر امریکا می‌خوانند که حاضر به خلع سلاح اتمی در برابر بهبود روابط بین‌لمللی‌اش نشده است.

حسین شریعت‌مداری، مدیر منصوب آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران در روزنامه‌ی کیهان، کمتر از یک سال پیش در سرمقاله‌ای در این روزنامه نوشته بود که کوریای شمالی «نمونه‌ی موفقی از مقاومت به جای سازش» است و «به درخواست امریکا برای مذاکره پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیر قابل مذاکره اعلام کرد.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن