گزارش از ورود یک دیپلمات طالبان به تهران؛ سفارت افغانستان واگذار می‌شود؟

۸صبح، کابل: رسانه‌ها به نقل از منابعی در وزارت امور خارجه ایران گزارش داده‌اند که یک دیپلمات طالبان برای پیشبرد کار سفارت افغانستان در ایران وارد تهران شده است.

  رسانه آوا روز دوشنبه، ۵ ثور از زبان منابعی در وزارت امور خارجه ایران نوشته است که یک دیپلمات طالبان برای فعالیت در سفارت افغانستان در ایران وارد تهران شده است.

آوا گفته است که به دنبال نشر گزارش‌ها در مورد پذیرفته شدن دیپلماتان فرستاده شده طالبان از سوی تهران، منابع آگاه گفته‌اند که تنها یک دیپلمات طالبان وارد تهران شده است.

این منابع در مورد دو دیپلمات دیگر طالبان چیزی نگفته‌اند.

وزارت امور خارجه ایران اما ورود دیپلماتان طالبان به تهران را تأیید نکرده است.

وزارت امور خارجه طالبان نیز در مورد فرستاده‌شدن این دیپلماتان چیزی نگفته است.

پیش از این سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ایران از سفر زودهنگام یک هیأت طالبان به تهران خبر داده بود.

در مورد هویت این دیپلماتان چیزی گفته نشده است، اما گزارش‌ها در این مورد که چه سمتی را در سفارت افغانستان در ایران به پیش خواهند برد، مختلف است.

از سویی هم، یک منبع آگاه در سفارت افغانستان در تهران گفته است، تنها یک دیپلمات به تهران وارد شده که در سطح دبیر سوم است و دو دیپلمات دیگر نیز قرار است با ورود به ایران در این سفارت شامل کار شوند.

پس از پاکستان، قطر، ترکمنستان و روسیه، ایران پنجمین کشوری است که دیپلمات‌های طالبان را برای کار در سفارت‌ها و نماینده‌گی‌های کنسولی افغانستان پذیرفته است.

دکمه بازگشت به بالا