یک مقام وزارت خارجه ایران: سفیر سیار افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

۸صبح، کابل: خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام بلندپایه وزارت خارجه ایران گزارش کرد که این کشور «سفیر سیار» افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد.

وزارت خارجه افغانستان در ۱۳ سنبله امسال محمدشفق خواتی را نامزد «سفیر خاص» در امور مهاجرین در ایران تعیین کرده بود.

محمدشفق خواتی بعدتر در پی واکنش‌های منفی مردم نسبت به این تصمیم وزارت خارجه، از سمت خود به عنوان «سفیر سیار» یاد کرد و گفت که او در این سمت از وزن و پروتکل برابر با یک سفیر برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری فارس، رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران، با اشاره به این موضوع گفته است که ایران تنها شخص سفیر را به عنوان نماینده افغانستان به رسمیت می‌شناسد.

 او گفته است که «به عنوان یک مقام مسوول عرض می‌کنم، یک مقام موازی را نخواهیم داشت و ما فقط سفارت و شخص سفیر را به عنوان مسوول نهایی و نماینده تام‌الاختیار جمهوری اسلامی افغانستان به رسمیت می‌شناسیم.»

موسوی این سخنان را در مراسم گشایش روند توزیع شناس‌نامه الکترونیکی برای مهاجرین افغان در ایران مطرح کرده است.

روند توزیع این شناس‌نامه برای اتباع افغانستان در ایران دو روز پیش در ۲۲ سنبله گشایش یافت.

در همین مراسم، میرویس ناب، معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان، از طریق ویدیوکنفرانس گفته است که رییس جمهور غنی با توجه به اهمیت توزیع شناس‌نامه الکترونیکی، محمدشفق خواتی را به عنوان سفیر سیار در ایران تعیین کرده است.

او افزوده است که قرار است خواتی به زودی کارش را در این سمت آغاز کند.

غفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران، نیز گفته است که با پیوستن محمدشفق خواتی به عنوان سفیر سیار با آن‌ها، روند توزیع شناس‌نامه الکترونیکی برای مهاجرین سرعت بیش‌تری خواهد یافت.

در پی بدرفتاری نیروهای مرزی و انتظامی ایران با مهاجرین افغان در این کشور، مقامات دو کشور توافق کرده‌اند تا حضور این مهاجرین در ایران قانونمند شود.

توزیع شناس‌نامه الکترونیکی یکی از این اقدامات برای قانونمند کردن حضور مهاجرین افغان در ایران است.

دکمه بازگشت به بالا