وزیر خارجه ایران: طالبان در مورد حقابه همکاری جدی کنند

۸صبح، کابل: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در یک تماس تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، از طالبان خواسته است که مطابق قراردادهای موجود میان دو کشور در حوزه حقابه ایران و آب‌های مرزی، همکاری لازم و جدی داشته باشند.

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، امیرعبداللهیان در بخشی از گفت‌وگوی تلفنی‌اش تأکید کرده است که ایران از گروه طالبان درخواست جدی دارد تا این گروه در عمل به تعهدات دوجانبه مطابق قراردادهای لازم‌الاجرا در حوزه حقابه ایران و آب‌های مرزی توجه جدی کرده و با حل این مساله، آن را به عاملی برای تقویت همکاری و دوستی دو طرف بدل سازد‌.

امیرعبداللهیان هم‌چنان خاطرنشان کرده است که با همکاری دو کشور، مقابله با جرایم سازمان‌یافته، قاچاق موادمخدر و انسان و مبارزه با تروریسم افزایش می‌یابد.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گروه طالبان، در این گفت‌وگو بر تلاش این گروه جهت گسترش روابط با ایران تأکید کرده است. وی هم‌چنان از ایران خواسته است که با اعزام یک هیأت از بخش زراعت و مبارزه با مواد مخدر جهت دیدار از جمهوری اسلامی موافقت کند.

او هم‌چنان از ادامه رای‌زنی‌های دوجانبه و اعزام هیأت تخصصی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی برای پی‌گیری حقابه این کشور استقبال کرده است.

بنا بر گزارش‌ها، پیش‌ از این در مورد چگونه‌گی اجرای متن قرارداد آب هلمند که در سال ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان امضا شده است، در جریان سفر هیاتی از وزارت انرژی و آب طالبان به تهران، با ایران توافق شده است.

دکمه بازگشت به بالا