سفارت ایران: دیوار کنسولگری از جاده‌ی هرات به دلیل بروکراسی پیچیده‌ی ادارات افغانستان برداشته نشده است

۸صبح، کابل: سفارت ایران در کابل می‌گوید که عقب‌نشینی ملک سرکنسول‌گری این کشور از جاده‌ی‌ مرکزی هرات به دلیل بروکراسی پیچیده و طولانی «مراجع ذیربط افغانستان» به نتیجه نرسیده است.

وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که کار فراهم‌سازی زمینه عقب‌نیشنی دیوار کنسولگری ایران در هرات جریان دارد و به زودی نهایی می‌شود.

با این حال، سفارت ایران در واکنش به نشر مطلبی در روزنامه ۸صبح زیر عنوان «چرا دیوار کنسولگری ایران از جاده‌ی‌ مرکزی هرات برداشته نمی‌شود؟»، بروکراسی پیچیده‌ی نهادهای مسوول افغانستان را عامل تأخیر در تخریب دیوار کنسولگری‌اش خوانده است.

 سفارت ایران در بیانیه‌ای که در پاسخ به این مطلب به روزنامه ۸صبح فرستاده است، می‌گوید که از آغاز روند گسترش عرض جاده‌ی مجاور سرکنسولگری این نهاد، شهر داری هرات خواهان همکاری شد و دو طرف پس از بررسی‌های فنی و رایزنی‌های حقوقی به توافق رسیدند.

این سفارت تأکید کرده است که این توافق طی فرمانی از سوی رییس جمهور غنی رسمیت یافت و پس از آن «مقاوله‌نامه‌ای» بین دو کشور برای املاک ذکرشده تنظیم و نهایی شده است.

 سفارت ایران افزوده است که در این مدت به رغم توافق به عمل آمده، مشکلات فراوانی از سوی برخی «اشخاص، جریان‌های غیر‌مسوول و برخی رسانه‌ها» برای سرکنسولگری ایران در هرات ایجاد شده است.

این سفارت می‌افزاید که به موازات مذاکرات انجام‌شده، اقدامات لازم نیز در سرکنسولگری هرات برای انجام عقب‌نشینی صورت گرفته و ساختمان جدیدی جهت فعالیت بخش کنسولی تاسیس و بخش اعظم تاسیسات فنی از ساختمان قدیم به ساختمان جدید انتقال یافته است.

در بیانیه‌ای که سفارت ایران به ۸صبح فرستاده است، مدعی شده است که در حال حاضر طرف ایرانی قریب به چند ماه است که در انتظار اعلام آماده‌گی طرف افغانی برای امضای مقاوله‌نامه مذکور و مبادله املاک است تا متعاقب آن عقب‌نشینی در ملک سرکنسولگری و اجازه تخریب دیوار مورد نظر به شهرداری هرات صورت گیرد، اما به نظر می رسد با وجود پی‌گیری‌های مکرر این سفارت، به دلیل بروکراسی پیچیده و طولانی نزد مراجع ذیربط افغانستان موضوع تاکنون به نتیجه نرسیده است.

دیوار کنسولگری ایران در هرات در ماه جدی سال ۱۳۹۴خورشیدی در زمان بزرگ‌ساختن جاده‌ی اصلی این شهر زمانی حاشیه ساز شد که فرهاد نیایش، شهردار پیشین هرات، بدون اجازه‌ی جانب ایرانی، قسمت بیرونی، دهلیز و سایه‌بان دیوار کنسولگری ایران را از پیاده‌رو برداشت.

این تصمیم و عمل شهردار پیشین هرات واکنش جانب ایرانی را در قبال داشت و کنسولگری ایران برای چند روز خدمات ویزادهی به متقاضیان در هرات را تعطیل کرد. در نهایت شهرداری هرات با هدایت والی این ولایت و مقام‌های مرکزی کشور، دیوار بیرونی را به حالت اول برگرداند، اما قضیه‌ی عقب‌نشینی دیوار کنسولگری در این ولایت هم‌چنان به قوت خود باقی ماند.

کنسولگری ایران در ولایت هرات، درست در جایی قرار دارد که یکی از جاده‌های اصلی شهر را قطع کرده و برای وصل شدن مجدد جاده، نیاز است که این کنسولگری دیوار پیش روی ساختمانش را از سرک بردارد و عقب‌نشینی کند.

بیش‌تر در این باره بخوانید:

چرا دیوار کنسولگری ایران از جاده‌ی مرکزی هرات برداشته نمی‌شود؟

دولت افغانستان به کنسولگری ایران در هرات زمین بدیل می‌دهد

مقام‌ها: کنسولگری ایران در هرات به نشانه‌ی «حسن نیت» عقب‌نشینی کند

دکمه بازگشت به بالا
بستن