ویزای ایران، تجارتی پر سود در «بازار سیاه» هرات

این روزها در هرات افزون‌‌ستانی عکاس‌ها برای تهیه‌ی فورم ویزای ایران از طریق سایت این کشور غوغا برپا کرده است. بسیاری از کسانی که به قصد کار، سیاحت و یا درمان بیماری قصد سفر به ایران را دارند، با مراجعه به عکاسی‌های مقابل کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در این ولایت با قیمت‌های سرسام‌آوری برای تهیه‌ی فورم اینترنتی روبه‌رو می‌شوند.

اتحادیه‌ی عکاسان هرات برای ثبت نام فورم درخواست ویزای ایران ۱۵۰ افغانی تعیین کرده است، اما گزارشگر ۸صبح به مواردی برخورده که مردم تا مرز چهار هزار افغانی هم برای ثبت فورم ویزا پرداخته‌اند.

برای یافتن چند و چون قضیه، به گونه‌ی سری به صف طویل و شلوغ دریافت ویزای ایران مقابل دروازه کنسول‌گری این کشور در هرات زدم.

در گرما‌گرم ظهر روز چهارشنبه‌ی هفته گذشته با علی‌احمد جلیلی، یکی از ساکنان هرات که عازم ایران بود، در صف دریافت ویزا صحبت کردم. او با اشاره به عکاسی‌های مقابل کنسول‌گری ایران در هرات، یکی را برایم نشان داد و گفت: «همان عکاسی از من چهار هزار افغانی برای ثبت نام ویزا درخواست کرد و مجبور شدم این پول را پرداخت کنم.»

دست کم ۸۰ عکاسی مقابل کنسول‌گری ایران وجود دارد.

با دور شدن از علی‌احمد، سراغ عکاسی مذکور رفتم اما صاحب دکان از مصاحبه با من امتناع کرد.

علی‌احمد تنها کسی نیست که این روزها در هرات به مشکل تهیه‌ی فورم اینترنتی برای دریافت ویزای ایران برمی‌خورد. عکاسان مقابل کنسول‌گری و هر کسی که در این کار سر رشته دارد، تقریباً بیشتر مراجعه‌کننده‌گان را مجبور به پرداخت هزینه‌ی هنگفت برای تهیه‌ی فورم ویزا می‌کنند.

به گونه‌ی کاملاً اتفاقی و بدون پیش‌بینی قبلی، به عکاسی «عبدالله» در ردیف سایر عکاسی‌های مقابل کنسول‌گری رفتم. عبدالله عثمانی، صاحب عکاسی برایم گفت که ثبت درخواست برای ویزه‌ی سیاحتی ایران در روزهای اخیر برایش مقدور نیست. او افزود که کنسول‌گری ایران با شروع ماه رمضان، از ساعت ۸صبح سایت را برای ثبت فورم ویزا باز می‌کند، اما در عرض چند دقیقه، میزان پذیرش به حد کافی رسیده و سایت مجدداً تا شروع دوباره مسدود می‌شود. آقای عثمانی افزود که بنا بر شلوغی و تقاضای بالا نتوانسته کسی را ثبت نام کند و اگر همین روند ادامه داشته باشد، مجبور به بستن دکان و تغییر کسب‌و‌کار می‌شود.

یافته‌های من اما حکایت دیگری از این داستان دارد. به استناد اطلاعاتی که یکی از منابع آگاه در کنسول‌گری ایران در دست‌رس من قرار داده، «عکاسی عبدالله» در دو هفته توانسته ۲۷۳ فورم درخواست ویزا را در سایت کنسول‌گری ایران ثبت کند. اطلاعات نشان می‌دهد که «عکاسی رویید امینی» مقابل کنسولگری ایران در دو هفته ۲۹۳ فورمه را ثبت کرده است. این مورد، بلندترین رقم ثبت شده در دو هفته است.

 با یک حساب سرانگشتی می‌توان به درآمد بالای این عکاسی‌ها پی برد. اگر به گونه‌ی اوسط «عکاسی رویید امینی»، از هر نفر دو هزار افغانی تقاضا کرده باشد، توانسته در دو هفته ۵۸۶ هزار افغانی به جیب بزند.

«کمیشین‌کاران» ویزا برای عکاسی‌ها

یافته‌های روزنامه‌ی ۸صبح نشان می‌دهد که عکاسان به تنهایی درگیر این رقابت نفس‌گیر و درآمدزا نیستند، بلکه افراد دیگری را هم برای ثبت فورمه‌ی ویزا اجیر کرده‌اند.

مجتبا محمدی، از جوانانی که تازه از رشته‌ی اداره عامه‌ی دانشگاه دولتی این ولایت فارغ شده، در صحبت با ۸صبح گفت که از فرط بی‌کاری به جمع کسانی پیوسته که به طور آزاد برای عکاسان کار می‌کنند.

او افزود که جوانان در این زمینه مشغول کار اند و حتا به گونه‌ی مافیایی وارد این روند شده‌اند. مجتبا می‌گوید از هر فورمه‌ای که برای دریافت ویزا در سایت کنسول‌گری ثبت می‌کند، ۵۰۰ افغانی از طرف کسی که با او قرارداد کاری بسته است، دریافت می‌کند اما نفر اصلی بسته به توافق با مشتری تا مرز پنج هزار افغانی هم از متقاضی طلب می‌کند.

مجتبا از روزهای اول آغاز کار خاطره‌ی خوشی ندارد، چون به قول خودش پیدا کردن روش مناسب، «بسته‌گی به ذهن و ذکاوت بالا داشت.» او با اشاره به میزان تجربه‌ای که کسب کرده، می‌گوید: «این کار روش‌های خاص خودش را دارد و کسی در این زمینه موفق‌تر می‌درخشد که در کنار سرعت عمل و تجربه‌ی کافی، زمان دقیق باز شدن سایت را هم بداند.»

مجتبا همچنان این وظیفه را «استرس‌زا» توصیف می‌کند، چون به گفته‌ی او، ساعت مشخصی برای باز شدن سایت و تهیه‌ی فورم ثبت نام ویزا وجود ندارد. او می‌گوید: «از ساعت ۱ شب گذشته منتظر باز شدن سایت هستم و حالا احساس خسته‌گی دارم.»

واکنش کنسول‌گری به «بازار سیاه»

مسئولان کنسول‌گری ایران در هرات هم به بازار سیاه تهیه‌ی فورم ثبت نام ویزای این کشور واکنش نشان داده و از مقامات دولتی خواسته‌اند که برای حل این مسئله اقدام جدی روی دست گیرند.

محمود افخمی رشیدی، سرکنسول ایران در گفت‌وگویی با خبرگزاری «افغان ایرکا» که نزدیک به دو ماه پیش انجام شده، گفته بود که گزارش‌هایی در مورد اضافه‌ستانی برخی از عکاسی‌ها و کافی‌نت‌ها به آنان رسیده و به همین خاطر از مردم می‌خواهد که بابت تهیه‌ی فورم ثبت نام، چنین هزینه‌هایی را پرداخت نکنند.

به نقل از خبرگزاری ایرکا، آقای افخمی این مسئله را بامسئولان ارشد دولتی ولایت هرات هم در میان گذاشته و از آنان خواسته که مانع اقدام افراد «سودجو» در روند تهیه‌ی فورم ویزا شوند.

کنسول‌گری ایران در هرات بالاترین میزان صدور ویزا را در میان نماینده‌گی‌های مقیم دیگر ولایت‌های کشور دارد و روزانه تا مرز ۷۰۰ ویزای سیاحتی، تجارتی، ترانزیتی و درمانی صادر می‌کند.

به باور مردم اگر به میزان صدور ویزای سیاحتی به ایران از طرف کنسول‌گری افزوده شود، امکان دارد که بازار سیاه تهیه‌ی ویزا در هرات بشکند، اما مسئولان کنسول‌گری ایران بین عرضه و تقاضای ویزای ایران رابطه‌ی مستقیم می‌بینند.

چندی پیش شورای ولایتی هرات از مسئولان ریاست ارتباط خارجه و دفتر والی هرات خواسته بود که برای حل مشکل مردم با کنسول‌گری ایران وارد گفت‌وگو شوند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که با پی‌گیری اداره‌ی محلی و ایجاد تسهیلات از جانب کنسول‌گری ایران، سایت تهیه‌ی فورم ثبت نام ویزای ایران عمومی شده و هر شهروند می‌تواند برای دریافت ویزا از هر منطقه‌ی شهر اقدام کند. به باور آقای فرهاد دیگر نیازی به مراجعه به عکاسی‌ها نیست، اما به نظر می‌رسد بیشتر مردم که دست‌رسی آسان و سریع به اینترنت ندارند و در این زمینه هنوز هم با مشکل مواجه هستند.

متقاضی برای تهیه‌ی فورم ویزای ایران باید از هفت خوان رستم بگذرد. این مشکل تنها به هرات خلاصه نمی‌شود.

گزارش‌های رسیده به روزنامه‌ی ۸صبح نشان می‌دهد که مردم در ولایت‌های کابل، مزار شریف و قندهار هم برای تهیه‌ی فورم ویزای ایران با همین مشکلات روبه‌رو هستند.

بنا بر گزارش‌ رسانه‌های محلی ولایت مزار شریف، مردم برای ثبت نام فورم درخواست ویزای ایران به عکاسان آن ولایت تا پنج هزار افغانی هم پول پرداخته‌اند.

با این اوصاف، مردم منتظر اند که ببینند دولت افغانستان و اتحادیه‌ی عکاسان برای نظارت بیشتر از عکاسی‌ها، مبارزه با بازار سیاه و جلوگیری از سوءاستفاده‌ی سودجویان چه اقدامی روی دست می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن