ایران کاردار سفارت افغانستان را احضار کرد

۸صبح، کابل: ایران پس از اعتراضات در مقابل سفارت‌ و قونسلگری‌‌اش در کابل و هرات، کاردار سفارت افغانستان را به وزارت خارجه احضار کرد.

رسانه‌های ایرانی امروز سه‌شنبه، ۲۳ حمل گزارش داده‌اند که وزارت خارجه این کشور کاردار سفارت افغانستان را احضار و اعتراض شدید خود را در این مورد به وی اعلام کرده است.

رسول موسوی، مدیر کل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران گفته است: «در پی تعرض به سفارت‌خانه ایران در کابل و سرقونسلگری در هرات، کاردار افغانستان امروز به وزارت خارجه احضار شد.»

آقای موسوی خواستار برخورد قانونی با معترضان شده که به گفته او بر نماینده‌گی جمهوری اسلامی ایران «حمله» کرده‌اند.

روز گذشته سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفته بود که امنیت کامل سفارت و نماینده‌گی‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در افغانستان می‌بایست به صورت کامل تأمین و تضمین‌های لازم برای فعالیت امن این نماینده‌گی‌ها ارایه شود.

روز گذشته شماری از شهروندان کشور در اعتراض به «شکنجه، تحقیر و توهین» مهاجران افغانستان در ایران، در کابل، هرات و خوست دست به اعتراض زدند.

پس از اعتراضات گسترده مردم افغانستان علیه «بدرفتاری» نیروهای امنیتی ایران، سفارت این کشور در کابل با انتشار اعلامیه‌ای گفته بود که شماری به دنبال القای ایران‌هراسی در جامعه افغانستان اند.

این در حالی است که سفارت ایران در کابل اعلام کرده، تا اطلاع بعدی بخش‌های قونسلی نماینده‌گی‌های دیپلماتیک ایران در افغانستان فعالیت‌های‌شان را متوقف کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا