ایران حکم جلب ۳۶ نفر به شمول ترمپ را در پیوند به کشتن قاسم سلیمانی صادر کرد

۸صبح، کابل: دادستان تهران می‌گوید که ۳۶ نفر از کسانی که در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده قدس سپاه پاسداران ایران دست داشتند، شناسایی شده و دستور جلب آن‌ها را از طریق پولیس بین‌الملل صادر کرده است.

علی القاصی‌مهر، دادستان تهران، روز دوشنبه، نهم سرطان، در جلسه شورای عالی قضایی ایران گفت که ۳۶ نفر از کسانی که در کشتن قاسم سلیمانی و همراهانش به صورت «مباشرت، معاونت و مبادرت» دست داشتند، شناسایی شده‌اند.

او گفت که در راس این افراد دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، قرار دارد که حمله بر قاسم سلیمانی را برنامه‌ریزی و طراحی کردند.

علی‌ القاصی‌مهر گفت که با توجه به اسنادی که در مورد دست‌داشتن این افراد در حمله بر قاسم سلیمانی وجود دارد، درخواست تعقیب و جلب بین‌المللی کرده است.

این مقام‌ قضایی ایران مدعی شده است که پولیس بین‌الملل هم برای این افراد اعلان «وضعیت قرمز» داده است.

قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، بامداد جمعه، سیزدهم جدی سال گذشته، در حمله هوایی نیروهایی امریکایی در بغداد، پایتخت عراق، کشته شد.

در این حمله بعضی از اعضای ارشد یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران به نام «حشد الشعبی» از جمله ابو مهدی المهندس نیز کشته شدند.

حمله به موترهای حامل سلیمانی و شبه‌نظامیان حشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد انجام شده بود.

پنتاگون، وزارت دفاع امریکا، در آن زمان اعلام کرد که دستور این حمله را دونالد ترمپ، رییس جمهور این کشور، صادر کرده است.

ترمپ از قاسم سلیمانی به عنوان «تروریست شماره یک» جهان یاد می‌کرد.

دولت ایران روز ۱۷ جدی در اقدامی تلافی‌جویانه بر پایگاه عین‌الاسد در عراق که بزرگ‌ترین پایگاه نظامی امریکا در عراق محسوب می‌شود، حمله کرد. روابط عمومی سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوافضای سپاه با پرتاب «ده‌ها موشک»، این پایگاه را «در هم کوبیده»‌اند. این حمله البته کشته‌ای به جا نگذاشت، اما سپس اعلام شد که ۶۴ تن از سربازان امریکایی دچار «آسیب مغزی» شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن