اسامی ۹ ایرانی ناقض جدی حقوق بشر منتشر شد

اتحادیه اروپا یک روز پس از قرار دادن نام ۹ ایرانی در فهرست تحریمی «ناقضان حقوق بشر»، اسامی این افراد را منتشر کرد که در میان آن‌ها نام پنج قاضی و سارنوال دادگاه‌های انقلاب و مدیر بخش برون‌مرزی سازمان صدای و سیمای ایران به چشم می‌خورد.
وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، نام ۹ نفر دیگر را به فهرست «ناقضان جدی حقوق بشر» در ایران اضافه کردند و خواستار آن شدند که دارایی‌های این افراد ضبط و از ورود آن‌ها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری شود.
در فهرستی که این اتحادیه روز سه‌شنبه منتشر کرد، نام محمد سرافراز، مدیر بخش برون‌مرزی سازمان صدا و سیما و تلویزیون انگلیسی زبان «پرس‌تی‌وی» به چشم می‌خورد که متهم شده است با نیروهای امنیتی و سارنوال‌ها همکاری کرده و سلسله برنامه‌هایی را با عنوان «اعترافات» بازداشت‌شدگان پخش کرده است.
اتحادیه اروپا می‌گوید که یکی از موارد اتهامی آقای سرافراز پخش فلم «اعترافات» مازیار بهاری، روزنامه‌نگار ایرانی- کانادایی در برنامه‌ای با نام «ایران امروز» است. آقای بهاری گفته است که این اعترافات تحت فشارهای شدید روحی از وی گرفته شده است. سازمان تنظیم مقررات رسانه‌ای بریتانیا، آفکام، به همین دلیل در سال ۲۰۱۱ شبکه «پرس‌تی‌وی» را ۱۰۰ هزار پوند جریمه کرد.
اتحادیه اروپا می‌گوید که محمد سرافراز با پخش این فلم، حقوق زندانیان را نقض کرده است.
این اتحادیه در فهرست خود نام حمیدرضا عمادی را نیز قرار داده است و او را به‌عنوان مدیر اتاق خبر «پرس‌تی‌وی» معرفی کرده است. آقای عمادی متهم شده که در پخش اعترافات زندانیان سیاسی از جمله روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و افراد وابسته به گروه‌های کرد و عرب با نیروهای امنیتی همکاری داشته است.
علی اشرف رشیدی اقدم رییس زندان اوین، از دیگر افراد ناقض جدی حقوق بشر در ایران معرفی شده است. وی که تابستان سال ۱۳۹۱ به این سمت انتخاب شد از سوی اتحادیه اروپا متهم است که شرایط را در زندان اوین برای بازداشت‌شدگان سخت‌تر کرده است. گزارش این اتحادیه می‌گوید که در ماه میزان امسال، ۹ زندانی سیاسی زندان در اعتراض به وضعیت زندان و رفتار بد زندانبانان دست به اعتصاب غذا زدند.
سیدمحمد باقر موسوی و مرتضی کیاستی، قضات شعبه دو و چهار دادگاه انقلاب اهواز، اسدالله جعفری سارنوال ولایت مازندران، رحیم حمل‌بر قاضی شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز و سیدرضا موسوی تبار رییس سارنوالی انقلاب شیراز نیز به دلیل نقض شدید حقوق بشر در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.
این اتحادیه هم‌چنین عبدالصمد خرم‌آبادی رییس کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را به‌عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر معرفی کرده که وظیفه تشکیلات زیر نظر وی، سانسور اینترنت است. وی متهم شده که در دوران مسوولیتش اقدام به سرکوب و بستن تعداد زیادی از سایت‌های مخالفان، روزنامه‌های الکترونیکی، بلاگ‌ها، سایت‌های سازمان‌های حقوق بشری و هم‌چنین گوگل و جی‌میل کرده است.

دکمه بازگشت به بالا