ایران عدم پای‌بندی خود به محدودیت غنی‌سازی یورانیوم در برجام را اعلام کرد

مقامات دولت ایران اعلام کردند که از روز یک‌شنبه نسبت به تعهد خود درباره غنی‌سازی نکردن بیش از ۳.۶۷ درصد یورانیوم، پای‌بند نخواهد بود.

به گزارش رادیو فردا، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز یک‌شنبه در یک نشست خبری گفت: «امروز از میزان ۳.۶۷ غنی‌سازی یورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.»

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، نیز روز یک‌شنبه در یک نشست خبری گفت: «در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی‌سازی اعلام عدم پای‌بندی می‌کنیم.»

عراقچی هم‌چنین خبر داد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز یک‌شنبه در نامه‌ای این موضوع را به فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام خواهد کرد.

عراقچی گفت که کاهش تعهدات ایران «ممکن است به خاتمه حضور ما در برجام منجر شود.»

در این نشست بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز گفت که روز دوشنبه (۱۷ سرطان) و پس از سنجش میزان غنی‌سازی ایران توسط بازرسان آژانس، مشخص خواهد شد که غنی‌سازی ایران از ۳.۶۷ درصد فراتر رفته است. وی اضافه کرد: «فعلاً غنی‌سازی پنج درصد را اجرا می‌کنیم، شیب غنی‌سازی هم بر اساس دستوری که می‌گیریم می‌تواند رو به بالا باشد. شیب ذخایر هم می‌تواند رو به بالا باشد. ما فعلاً نیازی به سوخت راکتور تهران نداریم و اگر داشته باشیم آن را تأمین می‌کنیم.»

خبرگزاری رویترز از یک مقام رسمی ایران که نامش فاش نشده، نقل کرده ‌است که تهران از روز یک‌شنبه غنی‌سازی را به ۵ درصد افزایش می‌دهد.

ایران یک سال پس از خروج امریکا از برجام در ۱۸ ثور سال جاری اعلام کرد که برخی از تعهدات خود در چارچوب این توافق را کاهش خواهد داد.

در روزهای گذشته مقام‌های ایران از جمله حسن روحانی، رییس جمهور این کشور، گفته‌ بودند که ایران از روز ۱۶ سرطان میزان غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد و تا هر میزانی که «نیاز داشته باشد» افزایش خواهد داد و رآکتور اراک نیز به «حالت سابق» بازخواهد گشت.

پس از توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، «بخش مرکزی» رآکتور اراک خارج و «حفره‌های» آن با سمنت پر شده بود.

بر اساس برجام، تهران باید رآکتور اراک را به گونه‌ای بازطراحی کند که قادر به تولید پلوتونیوم نباشد. از پلوتونیوم می‌تواند برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده شود.

ایران هم‌چنین پذیرفته بود که این رآکتور را تبدیل به یک رآکتور آب سبک کند که از سوخت اتمی با غنای حداکثر ۳.۶۷ درصد استفاده خواهد کرد.

با این حال، سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای ساعاتی پس از اعلام نقض تعهدات توافق هسته‌ای از سوی ایران اعلام کرد که پس از تأیید بازرسان این موضوع به مرکز گزارش خواهد شد.

هم‌چنین امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه نیز اقدام تهران را «نقض توافق هسته‌ای» خوانده و آن را محکوم کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن