«سرمایه‌گذاران در بخش تولید، سه سال اول از مالیه معاف می‌شوند»

۸صبح، کابل: وزارت مالیه در نشست کمیته اقتصادی شورای وزیران گزارش داده است که قانون مالیات بر عایدات را با پیشنهادهای مشخص برای تعدیل به شورای ملی فرستاده است. بر اساس پیشنهاد وزارت مالیه، سرمایه‌گذاران در بخش تولید، سه سال اول از پرداخت مالیه معاف می‌شوند.

ریاست اجرایی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که نشست کمیته اقتصادی شورای وزیران روز دوشنبه، ۳۰ ثور با ریاست عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی برگزار شده است. آجندای این نشست، بررسی سهل‌سازی روند مالیات، پروژه‌های زیربنایی سال ۹۸ و فراهم کردن سهولت لازم برای پارک‌های صنعتی گفته شده است.

به نقل از خبرنامه، وزارت مالیه در این نشست گزارش کرد که برای جلب سرمایه‌گذاری و رشد درآمد داخلی سهولت‌های لازم را در قوانین و پروسه‌ی جمع‌آوری مالیات به میان آورده است. این وزارت هم‌چنان گفته است که مالیه‌دهنده‌‌گان به فورم‌های مالیاتی به صورت آنلاین دست‌رسی دارند.

این وزارت هم‌چنان گزارش داده که قانون مالیات بر عایدات را به شورای ملی برای تعدیل فرستاده است. بر اساس آن‌چه وزارت مالیه در نشست شورای وزیران گزارش داده، بر بنیاد طرح تعدیل این قانون، سرمایه‌گذاران شرکت‌های تولیدی در ابتدای کار برای سه سال از مالیات معاف‌ می‌شوند و وضع دو درصد مالیه قراردادی از سکتور خصوصی نیز حذف خواهد شد.

خبرنامه افزوده است که در این قانون، جریمه‌های مالیاتی ۵۰ درصد کاهش یافته و پروسه تصفیه مالیاتی نیز ساده و کوتاه شده است. بر اساس این قانون، در صورت اعتراض مالیه‌دهنده، بخش شکایات و محکمه‌ی مالیاتی فعال شده و قرار است که بورد حل منازعه مالیاتی نیز ایجاد شود.

از جانب دیگر، رییس اجرایی حکومت وحدت از وزارت دولت در امور پارلمانی خواسته است که روند بررسی و تصویب قانون مالیات بر عایدات را در مجلس نماینده‌گان سرعت ببخشد. عبدالله عبدالله هم‌چنان تأکید کرده است که وضع مالیه بر مبنای یک تحلیل اقتصادی و مطابقت وضعیت حاکم انجام شود. به گفته او، اعضای بورد حل منازعه مالیاتی نیز افراد شایسته و بی‌طرف باشند.

به نقل از خبرنامه، آقای عبدالله گفته است که تأمین شفافیت و ساده‌سازی پروسه مالیه‌دهی سبب رشد سرمایه‌گذاری و افزایش عواید داخلی خواهد شد و باید سهولت‌ها برای پرداخت مالیه و تصفیه آن بیش‌تر شود.

دکمه بازگشت به بالا