سرمایه‌گذاران در بلخ: اگر جلو اخاذی‌های غیرقانونی گرفته نشود، اعتصاب می‌کنیم

شکیبا سعیدی

مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در بلخ می‌گویند که فساد اداری و اخاذی‌ها، شرایط سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های بازرگانی را در بلخ  با چالش رو‌به‌رو کرده است. به باور آرش یونسی، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ، این چالش‌ها سبب شده که بازرگانان در شمال کشور مایوس شوند و سرمایه‌های‌شان را به بیرون از کشور منتقل کنند. اتحادیه نفت ‌و گاز در شمال‌ کشور نیز می‌گوید که به دلیل فساد در گمرکات، اخاذی‌ها در شاهراه‌ها و ناامنی‌ها، میزان واردات مواد نفتی از بندرهای آقینه و حیرتان به گونه‌ چشم‌گیری کاهش یافته است. در همین حال سرمایه‌گذاران در بلخ هشدار می‌دهند که اگر جلو اخاذی‌های غیر‌قانونی در گمرکات سیار و بنادر گرفته نشود، دست به اعتصاب خواهند زد.

مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ می‌گویند که فساد گسترده مالی و  اخاذی‌های غیر‌قانونی در مسیر بزرگ‌راه‌ها و هم‌چنان بهانه‌گیری‌های ماموران گمرک سیار و جرایم سنگین، سبب شده تا بازرگانان دست از فعالیت‌های بازرگانی بکشند و سرمایه‌های‌شان را به بیرون از کشور انتقال دهند.

آرش یونسی، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ، می‌گوید که فساد گسترده مالی و اخاذی‌های غیر‌قانونی سبب شده است تا بازرگانان سرمایه‌های‌شان را از کشور بیرون و در ممالک دیگر سرمایه‌گذاری کنند. آقای یونسی افزود: «عملاً ما شاهد هستیم که فرار سرمایه‌ها صورت گرفته است. ما در ولایت بلخ در بندر حیرتان بیش‌تر از ۳ هزار تاجر داشتیم که واردات و صادرات داشتند، حالا شاید به کم‌تر از ۵ صد تاجر رسیده باشد».

آقای یونسی هم‌چنان افزود: «اکثر این سرمایه‌گذاران با همین مشکلات و بروکراسی‌هایی که حکومت ایجاد کرده، سرمایه‌های‌شان را به بیرون از کشور منتقل کرده‌اند».

توقف وسایط تانکری از سوی ماموران گمرک سیار و جرایم سنگین، از دیگر دغدغه‌های بازرگانان نفت در بلخ است. مسوولان اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری در بلخ می‌گویند که از یک هفته به این سو ماموران گمرک سیار بلخ حدود بیست تانکر تیل/ مواد نفتی را در مسیر حیرتان به بهانه‌های مختلف متوقف کرده‌اند که احتمال خطر آتش‌سوزی در این هوای گرم وجود دارد.

بازرگانان در بلخ می‌گویند این تانکر‌ها با وجودی که هیچ مشکل قانونی ندارند و محصول خود را نیز پرداخته‌اند، اما به این تانکر‌های نفت‌کش به دلایل اجازه عبور از این بندر را نمی‌دهند. ملک نادر صافی، یکی از بازرگان در بلخ، می‌گوید: «تانکر‌هایی که توقف داده شده، اسناد قانونی دارند، مواد نفتی که بارگیری شده اسناد قانونی دارند، هر مشکل قانونی دیگر که دارد بگویند تا حل گردد، اما از تراکم آن‌ها در این بندر باید جلوگیری صورت گیرد؛ اما به دلایل اخاذی‌های غیر‌قانونی به این نفت‌کش‌ها اجازه عبور از این بندر را نمی‌دهند». بازرگانان نفت در بلخ هشدار می‌دهند که اگر به خواست‌های‌ آن‌ها از سوی حکومت رسیده‌گی نشود، دست به اعتصاب خواهند زد.

مومن ضیایی، مسوول اتحادیه مواد نفتی در بلخ، می‌گوید که فساد در گمرکات، اخاذی‌ها در شاهراه‌ها و ناامنی‌ها میزان واردات مواد نفتی از بندرهای آقینه و حیرتان را به گونه‌ چشم‌گیری کاهش داده است. آقای ضیایی می‌افزاید: «حکومت باید جلو اخاذی‌های غیر‌قانونی در بنادر و گمرکات سیار را بگیرد تا تاجران بدون کدام نگرانی و هراس بتوانند به کار تجارت‌شان در این ولایت ادامه دهند. در غیر آن اگر حکومت جلو این کار را نگیرد و ماموران گمرکات نیز بدون دلایل قانونی تانکر‌های مواد نفتی را متوقف کنند، دست به اعتصاب خواهیم زد».

با این‌حال محمد‌فرهاد عظیمی، والی بلخ، می‌گوید که نفت‌کش‌ها در دو‌راهی حیرتان به علت اضافه‌باری توقف داده شده‌اند. تلاش شد که در این مورد نظر مسوولان گمرکات در بلخ نیز درج شود، اما با وجود تماس‌های مکرر، پاسخی دریافت نشد.

با این حال این بازرگانان بلخی دولت را در بهتر ساختن زمینه سرمایه‌گذاری در کشور ناتوان دانسته می‌گویند که یک تعداد افراد مانع رشد سرمایه‌گذاری در کشور می‌شوند و این چالشی بزرگ است. این بازرگانان هم‌چنان دلیل رویداد‌های آتش‌سوزی در اسلام‌قلعه و کوتل خیرخانه کابل را نیز توقف غیر‌قانونی نفت‌کش‌ها از سوی حکومت می‌دانند و هشدار می‌دهند اگر هر حادثه‌ای از قبیل آتش‌سوزی در این بنادر رخ دهد، مسوولیت آن به دوش مسوولان دولتی است.

گفتنی است که ماهانه حدود ۷۰ درصد مواد نفتی از طریق بندر حیرتان به افغانستان وارد می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا