طرح سرمایه‌گذاری برای فعال‌سازی دوباره‌ی «افغان باختر» در تدارکات ملی تأیید شد

۸صبح، کابل: کمیسیون تدارکات ملی در دوصدودهمین نشست خود طرح سرمایه‌گذاری در ارتباط به فعالیت مجدد شرکت «افغان باختر» مربوط شرکت آریانا را تأیید کرده است.

این نشست شام روز دوشنبه، بیست‌وسوم جدی به ریاست محمداشرف غنی، رییس جمهور برگزار شد. در این نشست کمیسیون تدارکات ملی ۲۹ مورد تدارکاتی به جلسه پیش‌کش شده است که از آن جمله ۲۸ مورد به شمول طرح سرمایه‌گذاری روی فعالیت مجدد شرکت باختر تأیید شده است.

کمیسیون تدارکات ملی ارزش مجموعی ۲۸ مورد تدارکاتی را چهارونیم میلیارد افغانی اعلام کرده است.

گفتنی است که رییس جمهور غنی در ماه قوس امسال اعلام کرد که تا شش ماه دیگر شرکت هوایی باختر، دوباره به فعالیت آغاز می‌کند. او گفته بود که با فعال شدن دوباره این شرکت هوایی دولتی، سهولت‌هایی در قسمت سفر باشنده‌گان کشور به خصوص نیروهای امنیتی و دفاعی، فراهم خواهد شد.

شرکت هوایی باختر در سال ۱۳۴۵ در کابل به فعالیت آغاز کرد. این شرکت متعلق به دولت افغانستان بود که سال‌ها در کنار شرکت آریانا، خدمات انتقال مسافران افغان را در پروازهای داخلی بر عهده داشت. این شرکت در زمان جنگ‌های داخلی از فعالیت باز ماند.

پیش از این عالم‌شاه ابراهیمی، رییس عمومی شرکت آریانا، نیز به ۸صبح گفته بود که قرار است به منظور خودکفایی شرکت آریانا و به دستور مستقیم محمداشرف غنی، شرکت هوایی باختر دوباره احیا شود. این شرکت از زیرمجموعه‌های شرکت آریانا خواهد بود و به گفته عالم‌شاه ابراهیمی، شرکت باختر در بخش پروازهای داخلی فعالیت خواهد کرد.

رییس عمومی شرکت آریانا گفت که در پیوند به احیای شرکت هوایی باختر، نشست‌های متعددی با اداره‌های مختلف صورت گرفته و به زودی این شرکت به فعالیت آغاز می‌کند.

در حال حاضر شرکت هوایی آریانا و کام‌ایر به عنوان شرکت‌های داخلی در کشور فعال هستند و پیش از این، شرکت‌های هوایی صافی، افق شرق، پامیر و چند شرکت دیگر داخلی ورشکست شده بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن