سمپوزیم بین‌المللی حفظ ساحات باستانی و توسعه معدن مس عینک برگزار شد

۸صبح، کابل: نخستین روز سمپوزیم بین‌المللی حفظ ساحات باستانی و توسعه معدن مس عینک روز شنبه، بیست‌ودوم سرطان، در کابل برگزار شد. این برنامه دو روزه به هدف بحث روی گزینه‌های استخراجی و حفظ ساحات و آثار باستانی معدن مس عینک به صورت مشترک از سوی وزارت معادن و پترولیم و وزارت اطلاعات و فرهنگ راه‌اندازی شده است.

نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و پترولیم در سخنرانی افتتاحی این سمپوزیم، گفت که هدف از برگزاری سمپوزیم بین‌المللی حفظ ساحات باستانی و توسعه معدن مس عینک، ایجاد زمینه همکاری و هم‌آهنگی برای حفظ و انکشاف دو ثروت ملی معدن مس و آثار باستانی است.
سرپرست وزارت معادن و پترولیم، گزینه‌های استخراجی معدن مس عینک و هم‌زمان حفظ ساحه باستانی در مربوطات این معدن و سازوکارهای فنی آن را در این سمپوزیم تشریح کرد و گفت: «از حدود یک‌و‌نیم سال به این‌سو، روند بررسی پروژه مس عینک شروع شده، مشکلات در این پروسه تقسیم‌بندی و برای هر کدام آن راه حل جداگانه پیشنهاد شده است.»

به گفته او، آثار باستانی که در ساحه معدن مس عینک وجود دارد، از ارزش خاص تاریخی برخوردار است و به همین دلیل روند استخراج مس از این معدن با تأخیر مواجه شده است. سرپرست وزارت معادن و پترولیم در عین حال تصریح کرد که با وزارت اطلاعات و فرهنگ به صورت مشترک کار می‌کند و در این زمینه مطالعاتی نیز انجام شده است تا برای حفظ و مصونیت آثار باستانی و هم‌زمان استخراج مس، کارشیوه‌ای ترتیب و به اجرا گذاشته شود.

او افزود: «سرانجام پس از مطالعات برای راه حل این موضوع، سه گزینه را برای چگونه‌گی استخراج و حفظ آثار باستانی روی دست گرفتیم: حفظ مکمل آثار باستانی و کندن‌کاری در ساحات آثار باستانی از طریق زیرزمینی، انتقال بعضی آثار باستانی از ساحه معدن‌کاری و حفظ آثاری که قابل انتقال نمی‌باشند و گزینه سوم، انتقال تمامی آثار باستانی تا مستقیم به معدن‌کاری برویم.»

سمپوزیم بین‌المللی حفظ ساحات باستانی و توسعه معدن مس عینک برگزار شد

نرگس نهان هم‌چنان گفت که این سمپوزیم به همین هدف برگزار شده است تا متخصصان بین‌المللی در امور آثار باستانی و معدن‌ به صورت مشترک با متخصصان افغان روی گزینه‌های ارایه شده بحث کنند و یکی از آن‌ها را برای پیش‌برد کار استخراج مس انتخاب کنند.

به گفته خانم نهان، پس از ارایه دیدگاه‌های متخصصان، نتیجه این دیدگاه‌ها با ریاست جمهوری شریک ساخته می‌شود تا مورد تأیید قرار بگیرد. سرپرست وزارت معادن و پترولیم در عین حال گفت که پس از جمع‌بندی دیدگاه‌ها و رسیدن به یک نتیجه نهایی، مذاکرات با شرکت «ام‌سی‌سی» آغاز می‌شود تا به این ترتیب در چند ماه آینده روند استخراج مس از معدن مس عینک آغاز شود.

قابل یادآوری است که وزارت معادن و پترولیم، پیش از این مذاکرات را با کمپنی «MCC-MJAM» قراردادی معدن مس عینک آغاز کرده است. مسوولان این وزارت گفته‌اند که براساس جدول زمان‌بندی شده، روی مسایل حقوقی، فنی، مالی و محیط زیستی این قرارداد مذاکرات جریان دارد و به نتایج خوبی نیز در این زمینه دست یافته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن