حامیان بین‌المللی انتخابات از شکایت‌ها درباره «تقلب و رقابت‌ نابرابر نامزدان» ابراز نارضایتی کردند

۸صبح، کابل: حامیان بین‌المللی انتخابات افغانستان به میزبانی نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل، نشستی را با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و نماینده‌گان آن‌ها برگزار کرده است. سفارت امریکا در کابل گفته است که بیش‌ترین شکایت‌ها از نبود امنیت، عدم وجود زمینه برابر رقابت میان نامزدان و تقلب است که سبب ناراحتی و نارضایتی حامیان بین‌المللی انتخابات شده است.

سفارت امریکا و حامیان بین‌المللی انتخابات که به گروه حمایت‌کننده انتخابات موسوم است، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته‌اند تا به روند‌های انتخاباتی احترام بگذارند و قانون رفتاری کمیسیون‌های انتخاباتی را رعایت کنند.

در روزهای اخیر چند نامزد انتخابات ریاست جمهوری از آن‌چه توزیع ناعادلانه امکانات دولتی خوانده می‌شود، انتقاد کرده‌اند. این نامزدان می‌گویند که دو دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» و «ثبات و هم‌گرایی» که متعلق به رهبران حکومت وحدت ملی هستند، از امکانات دولتی بیش‌ترین بهره را می‌برند. کمیسیون شکایات انتخاباتی اما اعلام کرده که این دو دسته انتخاباتی بیش‌ترین شکایت را از یک‌دیگر دارند.

در همین حال، سفارت امریکا و حامیان بین‌المللی انتخابات از نهادهای امنیتی و متولیان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواسته‌اند تا زمینه برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و معتبر را فراهم کنند و اقدامات لازم را برای این هدف روی دست گیرند. 

هم‌چنان یوناما اعلام کرده است که گروه حامی بین‌المللی انتخابات تعهد قوی برای برگزاری انتخابات معتبر در ششم میزان دارد. این نهاد هم‌چنان گفته است که در نشست مشترک با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روی ارجاع شکایت‌های انتخاباتی به نهادهای مربوط افغانستان برای رسیده‌گی به آن‌ها توافق شده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا پنج روز دیگر در ششم میزان برگزار شود. برای این انتخابات، هژده نفر نامزد شده‌اند. از میان این نامزدان، شیدامحمد ابدالی و زلمی رسول، بدون انصراف رسمی از نامزدی‌شان، به دسته انتخاباتی محمداشرف غنی پیوسته‌اند. دسته انتخاباتی محمدحنیف اتمر نیز در پی فروپاشی داخلی، از ورود به صحنه کارزارهای انتخاباتی خودداری کرده است.

دکمه بازگشت به بالا