روز جهانی مبارزه با خشونت بر زنان: شش‌هزار قضیه خشونت بر زنان به ثبت رسیده است

عبدالاحمد حسینی

امروز دوشنبه، چهارم قوس برابر با ۲۵ نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان است. از این روز در افغانستان در حالی گرامی‌داشت می‌شود که طبق آمارهای ارگان‌های مسوول و نهادهای حقوق بشری، میزان خشونت‌ها در برابر زنان افزایش یافته است. وزارت امور زنان اعلام کرد که از ۲۵ نوامبر سال گذشته تا ۲۵ نوامبر امسال، نزدیک به شش‌هزار قضیه خشونت در برابر زنان را به ثبت رسانده‌ است. هر چند این وزارت می‌گوید که میزان قضایای خشونت نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری نداشته اما کمیسیون مستقل حقوق بشر دو روز پیش با نشر گزارشی اعلام کرد که میزان قضایای خشونت بر زنان نسبت با سال گذشته، ۸.۲ درصد افزایش یافته است.

رویا دادرس، سخنگوی وزارت امور زنان گفت که این وزارت از ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی الی ۲۵ نوامبر سال جاری، در حدود شش‌هزار قضیه خشونت در برابر زنان را در بخش‌های لت‌وکوب، آزارواذیت، تجاوز جنسی، خودکشی، قتل و ازدواج‌های اجباری و زیر سن، به ثبت رسانده‌ است.

هر چند سخنگوی وزارت امور زنان در مورد نوعیت قضایا، آماری به دست نداد، اما روشن ساخت که امروز دوشنبه، چهارم قوس، طی یک کنفرانس خبری، تمامی جزییات این قضایا و اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور زنان را همه‌گانی خواهد کرد.

با این حال خانم دادرس به روزنامه ۸صبح گفت که اکثر قضایای خشونت در برابر زنان از طریق میانجی‌گری و تعیین وکیل مدافع رایگان، حل شده و شماری از قضایایی که بُعد جرمی داشته و حل‌وفصل آن‌ها از توان وزارت امور زنان بالا بوده است، به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده است.

هم‌چنان او بیان داشت که تعدادی از قضایای خشونت با زنان در حال بررسی است و قربانیان آن‌ها تا حل شدن قضایا، در مراکز حمایت این وزارت، نگهداری‌ می‌شوند. او تصریح کرد که این افراد پس از حل شدن قضایای‌شان، دوباره با خانواده‌های‌شان مدغم می‌شوند.

از سوی دیگر، رویا دادرس خاطر نشان کرد که این وزارت در بخش نگهداری قربانیان خشونت در مرکزهای حمایتی، با مشکل مواجه است. به گفته او، به رغم این‌که پرونده شمار زیادی از این قربانیان حل شده، اما در مدغم شدن‌شان با خانواده‌های‌شان، با مشکل برخورده‌اند. او گفت که این افراد پس از این‌که به قضایای‌شان رسیده‌گی شده است، به خانواده‌های‌شان سپرده شده‌اند، اما آن‌ها از پذیرفتن ابا ورزیده‌اند و وزارت امور زنان مجبور شده تا آن‌ها را در مرکزهای حمایتی خویش نگهداری کند و این سبب مشکلات برای وزارت امور زنان شده است. خانم دادرس از وزارت‌ها و نهادها مرتبط خواست که در بخش نگهداری از این خانم‌ها توجه و همکاری کنند.

از جانب دیگر، رویا دادرس خاطر نشان کرد که وزارت امور زنان به منظور گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با خشونت در برابر زنان، کمپینی ۱۶ روزه را با شعار «به سوی آینده عاری از نابرابری جنسیتی» آغاز می‌کند. خانم دادرس فراخوان داد که تمامی وزارت‌های دولتی و نهادهای غیر دولتی به این کمپین بپیوندند و دست‌آوردها و کارکردهای‌شان در زمینه‌ی محو خشونت در برابر زنان را با مردم و رسانه‌ها در میان بگذارند.

سخنگوی وزارت امور زنان تأکید کرد که وزارت امور زنان در جهت رفع مشکلات زنان گام‌های موثر برداشته است. او گفت که این وزارت به منظور کاهش خشونت و حمایت از زنان در مورد پالیسی حق میراث و مالکیت کار کرده است. به بیان خانم دادرس پالیسی میراث و حق مالکیت تدوین شده و هم‌چنان پلان تطبیقی آن نیز آماده شده است. او ابراز امیدواری کرد که با تطبیق این پلان، زنان بتوانند از حق میراث بهره ببرند و خشونت‌ها در این بخش، ‌کاهش و یا هم متوقف شود.

علاوه بر این، رویا دادرس تصریح کرد که وزارت امور زنان برنامه آگاهی‌دهی درباره‌ی مشارکت حقوق زن در جامعه و حقوق زن در خانواده را در سراسر کشور انجام داده است. به گفته او، برنامه آگاهی‌دهی در مورد حقوق زنان در ۲۲۴ ولسوالی از میان ۳۶۴ ولسوالی کشور صورت گرفته است. خانم دادرس افزود که در برنامه‌های آگاهی‌دهی به مردان، متنفذان و اشخاص با نفوذ در زمینه حقوق زن در اجتماع و خانواده به آن‌ها معلومات داد شده است. او برنامه‌های آگاهی‌دهی را مثبت ارزیابی کرد و گفت که در مناطق دوردست خشونت‌ها در برابر زنان کاهش پیدا کرده است. او به عنوان نمونه گفت که در گذشته آمارهایی در مورد بددادن و بدل‌دادن وجود داشت، اما با برنامه‌های آگاهی‌دهی که انجام شده است، این نوع خشونت به صفر تقرب کرده است.

 

ایجاد مرکز تماس برای ثبت شکایات

در عین حال سخنگوی وزارت امور زنان از ایجاد یک خط تلفنی رایگان نیز خبر می‌دهد. خانم دادرس گفت که این خط تلفنی به ‌منظور مشورت‌دادن به قربانیان خشونت ایجاد شده است. به گفته او خانم‌هایی که در نقاط دور دست کشور قرار دارند و زمینه‌ی دست‌رسی به عدالت برای‌شان فراهم نیست، می‌توانند به شماره رایگان «۶۷۶۷» تماس بگیرند و مشکلات‌شان را با این وزارت در میان بگذارند. او گفت: «با شریک ساختن مشکلات‌شان، وزارت امور زنان به آن‌ها مشورت حقوقی می‌دهد و هم‌چنان از طریق تماس تلفنی قضایای خشونت را تعقیب و بررسی می‌کند.»

در همین حال، روشن سیرن، مسوول دادخواهی شبکه زنان افغان گفت که زنان در افغانستان با خشونت‌هایی چون قتل‌، ازدواج اجباری، اخراج از منزل، تجاوز جنسی، خودکشی، لت‌وکوب، بدل دادن، ازدواج زیر سن و ندادن نفقه از سوی شوهر مواجه‌اند. او تصریح کرد که صدها مورد خشونت با زنان در این شبکه به ثبت رسیده است.

هم‌چنان او با اشاره به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر که گفته بود میزان خشونت بر زنان نسبت به سال گذشته ۸.۲ درصد افزایش یافته است، گفت، از آن‌جایی که یک دیتابس واحد برای ثبت قضایای خشونت در برابر زنان وجود ندارد، در مورد افزایش و یا کاهش خشونت‌ها چیزی گفته نمی‌تواند. به گفته او اکنون چندین نهاد قضایای خشونت در برابر زنان را به ثبت می‌رسانند و آمار دقیقی که بتواند قضایای خشونت بر زنان را بازگو کند، وجود ندارد. او پیشنهاد کرد که برای ثبت قضای خشونت،‌ یک دیتابس واحد ایجاد شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز شنبه، دوم قوس گزارش «خشونت با زنان در افغانستان» را در هفت ماه نخست امسال به نشر رساند. این نهاد اعلام کرد که در هفت ماه گذشته دو هزار و ۷۶۲ واقعه‌ی خشونت بر زنان را ثبت کرده است. هم‌چنان این کمیسیون در این گزارش گفته است که گراف خشونت در برابر زنان نسبت به سال گذشته ۸.۲ درصد افزایش یافته است.

با این حال، مسوول دادخواهی شبکه زنان افغان مسایل افراط‌گرایی، بی‌سوادی، ناآگاهی، عرف و عنعنه‌های ناپسند اجتماعی،‌ فقر، اعتیاد و دیدگاه زن‌ستیزانه را از عواملی خواند که باعث بروز خشونت‌ها در برابر زنان شده است.

از سوی دیگر، این مسوول دادخواهی شبکه زنان افغان از کندی در روند رسیده‌گی به قضایای خشونت در برابر زنان انتقاد کرد. او گفت که روند رسیده‌گی به قضایا به کندی پیش‌ می‌رود و هم‌چنان نسبت به قضایا، برخود دوگانه می‌شود. او تصریح کرد که نظر به این مشکلات، خانم‌ها قضایای خشونت در برابرشان را کم‌تر ثبت می‌کنند.

 

به دو هزار و ۶۰۰ قضیه خشونت در برابر زنان رسیده‌گی شده است

در همین حال، لوی‌سارنوالی از رسیده‌گی به دو هزار و ۶۰۰ قضیه خشونت در برابر زنان خبر می‌دهد. جمشید رسولی، سخنگوی اداره لوی‌سارنوالی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این اداره در جریان امسال دو هزار و ۶۰۰ واقعه‌ی خشونت در برابر زنان ثبت و رسیده‌گی شده است. این در حالی است که در سال گذشته به گفته آقای رسولی این قضایا در بخش‌های لت‌وکوب، تجاوز جنسی، محرومیت از حق میراث، آزارواذیت، توهین، ازدواج اجباری، مجبور کردن به فحشا و خودکشی وجود داشته است. طبق گفته‌های جمشید رسولی از مجموع دو هزار و ۶۰۰ قضیه، یک‌هزار و ۲۴۱ مورد لت‌وکوب، ۲۶۳ مورد آزارواذیت، ۲۱۷ مورد توهین و تحقیر و ۱۴۹ مورد تجاوز جنسی است.

علاوه بر این، آقای رسولی بیان داشت که این قضایا در ۳۴ ولایت ثبت شده، اما بیش‌ترین آمار خشونت در برابر زنان در ولایت‌های کابل، هرات،‌ بلخ و قندهار اتفاق افتاده است. بر اساس گفته‌های سخنگوی اداره لوی‌سارنوالی، یک‌هزار و ۱۳۹ واقعه‌ی خشونت در کابل، ۳۷۳ مورد خشونت در هرات،‌ ۱۷۳ واقعه‌ی خشونت در بلخ و ۱۱ واقعه‌ی خشونت در قندهار به ثبت رسیده است.

سازمان ملل متحد ۵۹ سال پیش از امروز، ۲۵ نوامبر را روز جهانی مبارزه با خشونت در برابر زنان نام‌گذاری کرد. گفتنی است که در این روز سه خواهر «میرابال» که با رهبر «دومینیکن» مبارزه می‌کردند، توسط سازمان امنیت ارتش دومینکن در سال ۱۹۶۰ کشته شدند. سازمان ملل متحد به گرامی‌داشت از خواهران میرابال،‌ در سال ۱۹۹۱ این روز را به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت در برابر زنان نام‌گذاری کرد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن