گروه بین‌المللی بحران: آینده افغانستان عمیقاً نامشخص است

۸صبح، کابل: کارشناسان گروه بین‌المللی بحران گزارشی را از سفرشان به افغانستان نشر کرده‌اند. به گفته این کارشناسان، آینده افغانستان عمیقاً نامشخص است، زیرا طالبان تا هنوز تصمیم نگرفته‌اند که چه مسیری را برای حکومت‌داری برگزینند.

گریم اسمیت، کارشناس گروه بین‌المللی بحران در کابل در گزارشی که روز پنج‌شنبه، ۱۹ جوزا، نشر شد، عملکرد طالبان با مردم و نیز اوضاع بد اقتصادی و اجتماعی افغانستان را به تصویر کشیده است.

در گزارش گروه بین‌المللی بحران آمده است: «به هر طرف که سر می‌زدیم، مشخص بود که کشور در تنگنای اقتصادی وخیمی است.»

این گروه تذکر داده است که مردم افغانستان نمی‌توانند برای همیشه با کمک‌های اضطراری زنده بمانند.

به گفته این گروه، اگر طالبان قوانین و‌ محدودیت‌های اجتماعی را که تعامل خارجی‌ها با رژیم آنان را از نظر سیاسی مسموم می‌کند، پیش ببرند، شکاف کنونی ممکن است بیشتر رشد کند.

این گروه تذکر داده است که بازگشایی مکاتب دخترانه در ماه حمل آزمونی بود که در آن طالبان در مقابل تماشاگران جهانی شکست خوردند.

طالبان به گروه بحران گفته‌اند که تا هنوز خطوط کلی «نظام اسلامی» مورد نظر آنان مشخص نشده است.

در گزارش گروه بحران تصریح شده است که عقب‌نشینی از پرتگاه فاجعه‌، مستلزم پایان‌دادن به انزوای افغانستان، جذب کمک‌های توسعه‌ای و متقاعدکردن دولت‌های غربی برای کمک به بهبود وضعیت اقتصادی است.

گروه بحران توصیه کرده است که کمک‌کننده‌گان با کاهش تحریم‌ها، بازگرداندن دارایی‌های مسدودشده، احیای بانک مرکزی و تشویق موسسات مالی برای از سرگیری معاملات با افغانستان، در ثبات منطقه سرمایه‌گذاری کنند.

این‌ گزارش در حالی نشر می‌شود که با قدرت‌گیری طالبان‌، میزان فقر و بیکاری در افغانستان افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا