نشست گروه بین‌المللی تماس در باره افغانستان برگزار شد

۸صبح، کابل: نشست گروه بین‌المللی تماس در مورد افغانستان به ریاست مشترک افغانستان و آلمان با اشتراک نماینده‌گان بیش از ۵۰ کشور و نهاد‌ بین‌المللی روز پنج‌شنبه ۱۱ دلو در تالار لنکستر هاوس شهر لندن برگزار شد.

در یک خبرنامه وزارت امور خارجه که روز جمعه ۱۲ دلو نشر شد، آمده است که ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه، به نماینده‌گی از افغانستان در مورد پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، برگزاری نشست سوم پروسه کابل و انتخابات آینده ریاست جمهوری به اشتراک‌کننده‌گان این نشست معلومات داده است.

به نقل از خبرنامه، معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور گفته است که باید دست‌آوردهای ۱۷ سال گذشت در افغانستان در جریان گفت‌وگوهای صلح حفظ شود.

خبرنامه افزوده است که جامعه جهانی و اعضای شرکت‌کننده در این نشست یک بار دیگر به حمایت شان از افغانستان در زمینه مبارزه با تروریسم، صلح، انتخابات و ادامه کمک‌های توسعه‌ای شان به کابل تأکید کردند.

در نشست گروه بین‌المللی تماس محمدعمر داوودزی رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز شرکت کرده‌‌اند. آقای داوودزی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که در این نشست در مورد افغانستان و به ویژه تلاش‌های اخیر صلح در کشور بحث شده است.

در همین حال، تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان، نیز در نشست گروه بین‌المللی تماس شرکت کرده است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما» در تویتی نوشته است که در این نشست نماینده‌گان چهل کشور برای تدوام همکاری در زمینه‌های توسعه پایدار، صلح، انتخابات و مبارزه با تروریسم با افغانستان اعلام همکاری کرده‌اند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که افغانستان در آستانه دو تحول مهم سیاسی قرار دارد؛ از یک سو تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جریان است و از سوی دیگر تلاش‌‌ها به منظور دستیابی به توافق صلح در کشور سرعت گرفته است.

هم‌چنان دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، گفته است که کشورش برای نخستین‌بار وارد فاز جدیی از گفت‌وگوها با گروه طالبان شده است و در صورتی که این گفت‌وگوها به صلح منجر شود، نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج می‌کند؛ هرچند مجلس سنای امریکا با تصویبی طرحی، مخالفت شان را با تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و سوریه اعلام کرده است.

قابل یادآوری است که گروه بین‌المللی تماس در سال ۲۰۰۹ میلادی برای بحث روی مسایل افغانستان ایجاد شد. در این گروه به شمول سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، شماری از کشورها، سازمان و نهادهای بین‌المللی عضویت دارند.  

دکمه بازگشت به بالا