سازمان بین‌المللی کمک‌رسان: دستاوردهای انکشافی شهروندان افغانستان در خطر است

۸صبح، کابل: سازمان بین‌المللی کمک‌رسان می‌گوید که دستاوردهای انکشافی شهروندان افغانستان که به مشکل به‌ دست آمده است در معرض خطر قرار دارد.

سازمان بین‌المللی کمک‌رسان (World Vision) روز جمعه، ۱۲ آگست، با نشر گزارشی نوشته است که دستاوردهای انکشافی شهروندان افغانستان که با انعطاف‌پذیری، سرسختی و مشکلات زیاد به‌ دست آمده است، در معرض خطر قرار دارد.

این نهاد خاطرنشان کرده است: «به‌رغم سال‌ها درگیری، تغییرات سیاسی، بی‌ثباتی اقتصادی و بلایای طبیعی، دستاوردهای انکشافی به سختی به‌دست آمد و شروع به گشودن درها برای فرصت‌های جدید و آینده روشن‌تر برای دختران و پسران افغانستان کرد و امروز این دستاوردها در خطر است.»

سازمان بین‌المللی کمک‌رسان تصریح کرده است که وضعیت کودکان در مواجهه با آن‌چه که برخی به‌عنوان بدترین بحران بشردوستانه در جهان شناخته می‌شود، بیش از هر زمان دیگر در افغانستان مخاطره‌آمیز است.

در گزارش آمده است که این امر توانایی خانواده‌ها را برای بقای زنده‌گی روزمره به چالش می‌کشد، به زوال سریع سیستم صحت عامه کمک می‌کند و در نهایت، حقوق و حمایت از کودکان افغانستان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

این سازمان به این باور است که گزارش فوق نشان می‌دهد که چگونه کودکان و خانواده‌های آنان تحت تأثیر تغییرات اخیر در وضعیت بشردوستانه در افغانستان قرار گرفته‌اند.

گفتنی است که بنابر گزارش‌ها، با روی‌کار آمدن طالبان در افغانستان، شهروندان کشور در وضعیت وخیم بشری قرار دارند.

در این مدت شمار زیادی از کشورهای جهان و سازمان‌های امدادرسان نیز همواره از این وضعیت ابراز نگرانی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا