بی‌جاشده‌گان داخلی در هرات: از دولت زمین می‌خواهیم

بامداد دیروز صدها بی‌جاشده‌ی داخلی در ولایت هرات شاهراه هرات- بادغیس را در منطقه‌ی «شیدایی» در قسمت شمالی شهر با گذاشتن سنگ‌های بزرگ در وسط جاده، مسدود کرده و با سنگ و چوب مانع حرکت موترهای مسافربری و مردم ملکی از مسیر شاهراه شدند.

دست کم سه نفر از غیر نظامیان در پی پرتاب سنگ از طرف معترضان از ناحیه‌ی سر و بدن زخمی شدند و شیشه‌های چندین موتر مسافربری در هم کوبیده شد. هنگامی که پلیس برای برقراری امنیت معترضان به محل اعزام شد، مردم معترض به نیروهای پلیس حمله کرده و دست کم یک پلیس را زخمی کردند.

پلیس هم در مقابل با آتش‌باری گلوله‌های هوایی سعی کرد معترضان را از حل پراکنده کند، اما موفقیت کمی نصیبش شد و ناچار محل را ترک کرد.

آنان از شرایط بد زنده‌گی در محلی که قرار دارند شکایت دارند. از دو روز به این طرف هوا در شهر هرات توفانی است. به گفته‌ی عبدالسلام محمدزایی، یکی از معترضان وجود توفان نسبتاً شدید همراه با گرد و غبار سبب شده که خیمه‌های بی‌جاشده‌گان از جا کنده شود. این خانواده‌ها که هر روز به تعدادشان افزوده می‌شود، در شرایط بدی در حاشیه‌ی شهر هرات زنده‌گی می‌کنند و توفان دو شب پیش سبب آسیب دیدن چند کودک شد. زنان و کودکان زیادی در درون خیمه‌های نازک با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.

عبدالسلام محمدزایی می‌گوید که از ولایت فاریاب با خانواده‌اش به هرات مهاجر شده و اگر دولت در ولایت فاریاب برایش شرایط زنده‌گی را مهیا کند، هرگز به آن‌جا برنمی‌گردد.

شیرحلیم اسحق‌زایی، یکی دیگر از بی‌جاشده‌گانی که از ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس با خانواده‌اش برای داشتن زنده‌گی بهتر به حاشیه‌های شهر هرات آمده، در صحبتی با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که دولت باید برای کسانی که از خانه و کاشانه‌ی خود دور شده‌اند، توجه کند. او در دو ماهی که به هرات آمده و از مراکز سیار آمریت ثبت و احوال نفوس این ولایت شناس‌نامه هم دریافت کرده است، می‌گوید تمایل ندارد دوباره به بادغیس برگردد. آقای اسحق‌زایی اضافه می‌کند که برای رای دادن در انتخابات مجلس نماینده‌گان پیش رو از هرات شناس‌نامه گرفته است.

معترضانی که مربوط به بیش از ۸ هزار خانواده‌ی بی‌جا شده‌ای که اخیراً از ولایت‌های فاریاب، بادغیس و غور به این نقطه‌ی شهر آمده‌اند، از دولت می‌خواهند که برای‌شان زمین بدهد و در منطقه‌ای که هستند مکتب و کلینیک بسازد.

چندی پیش سخنگوی دفتر والی هرات در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی ۸صبح از توزیع کمک‌های اولیه به این خانواده‌ها خبر داده بود. جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که این افراد دیر یا زود باید به منطقه‌ی اصلی‌شان برگشت داده شوند. آقای فرهاد افزود که اداره‌ی محلی هرات نه توان توزیع زمین به این افراد را دارد و نه برنامه‌ای برای آن در نظر دارد. او گفت که در صحبت با نماینده‌های معترضان، والی هرات قول داده که در مرحله‌ی نخست برای آنان مواد اولیه بیشتری توزیع شود و سپس وزارت‌های مسئول هر کدام به سهم خود در همکاری با مؤسسات خیریه‌ی خارجی در مناطق اصلی این افراد زمینه‌ی بازگشت را فراهم کند.

پیش از این آمریت ثبت و احوال نفوس ولایت هرات هم از حضور این شمار بی‌جا شده‌ی داخلی در این ولایت اظهار نگرانی کرده بود.

مالیار کاکر، آمر ثبت احوال و نفوس ولایت هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح گفت که حضور این افراد و گرفتن شناس‌نامه از مراکز توزیع شناس‌نامه در درازمدت به «ضرر» هرات تمام می‌شود. آقای کاکر با آن که از وجود سازوکار مناسبی برای دریافت شناس‌نامه جدید خبر داد، اما تأکید کرد که امکان جلوگیری از تقلب در گرفتن شناس‌نامه وجود ندارد.

برخی از آگاهان امور هم از حضور این افراد در حاشیه‌ی هرات و دریافت شناس‌نامه نگران هستند. به باور کارشناسان، این افراد به طور سازمان‌دهی شده به هرات آورده شده‌اند و در انتخابات پیش رو نقش مهمی برای برخی از نامزدان مجلس نماینده‌گان بعدی ایفا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن