وزارت داخله: ادعای حمله هوایی بر پولیس در هلمند را بررسی می‌کنیم

۸صبح، کابل: گزارش‌ها از ولایت جنوبی و ناآرام هلمند حاکی از آن است که در نتیجه حمله «اشتباهی» نیروهای مأموریت حمایت قاطع، چندین نفر از نیروهای پولیس کشته و زخمی شده‌اند. مسوولان در وزارت امور داخله می‌گویند که گزارش‌ها در مورد تلفات نیروهای پولیس در نتیجه حمله نیروهای بین‌المللی را دریافت کرده و آن را بررسی می‌کند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، روز جمعه بیست‌وهفتم ثور به ۸صبح گفت، این وزارت یک هیأت مشترک نظامی را برای بررسی چگونه‌گی وقوع این رویداد و هم‌چنان تحقیق در مورد ادعاهای مطرح شده تشکیل داده و به ولایت هلمند فرستاده است.

بر اساس معلومات وزارت امور داخله، جنگ‌جویان طالبان پنج‌شنبه‌شب گذشته بر یک پاسگاه پولیس در مربوطات ولسوالی نهرسراج و در مسیر شاهراه هلمند- قندهار حمله کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند. در این رویداد ۸ پولیس کشته و ۱۱ سرباز دیگر زخمی شده‌اند. در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان، حمله هوایی نیز از سوی نیروهای مأموریت حمایت قاطع انجام شده است. 

سخنگوی وزارت امور داخله در مورد این‌که این شمار تلفات به نیروهای امنیتی افغان از سوی همکاران بین‌المللی‌شان وارد شده است یا گروه طالبان، جزییات نداد و گفت که این مسأله پس از تحقیق روشن خواهد شد.

نصرت رحیمی، تلفات گروه طالبان را در نتیجه این درگیری «سنگین» توصیف کرد اما رقم دقیقی از آن یاد نکرد.

مسوولان محلی در ولایت هلمند نیز کشته شدن یک فرمانده کندک شاهراه با ۷ سربازش را تأیید می‌کند. عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، به روزنامه ۸صبح گفت که حاجی گران حبیب، فرمانده کندک شاهراه قندهار- هلمند با سربازانش که برای کمک به دیگر نیروهای پولیس ‌آمده‌ بودند، با کمین گروه طالبان برخوردند و در همین زمان حمله‌های هوایی نیز انجام شده است. زواک نیز این موضوع را که حمله طالبان باعث تلفات نیروهای پولیس شده است یا حمله هوایی مأموریت حمایت قاطع، روشن نکرد.

عمر زواک از جانب دیگر گفت که بررسی در این مورد جریان دارد و نتایج آن به زودی با رسانه‌ها در میان گذاشته خواهد شد.

گروه طالبان مدعی شده است که در حمله هوایی نیروهای مأموریت قاطع چهار فرمانده و بیش از ۳۰ سرباز نیروهای دولتی کشته شده‌اند. هم‌چنان برخی رسانه‌ها نیز گزارش کرده‌اند که در این رویداد ۱۸ سرباز پولیس در نتیجه حمله هوایی نیروهای حمایت قاطع کشته شده‌اند.

هلمند در جنوب کشور یکی از ولایت‌های ناآرام به شمار می‌رود.

دکمه بازگشت به بالا