وزارت داخله: رؤسا، فرماندهان و منسوبان پولیس نمی‌توانند با رسانه‌ها مصاحبه کنند

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله برای حفظ «اسرار وظیفه‌ای و جلوگیری از پراکنده‌گی در ارایه اطلاعات به شهروندان» بر کارمندان این اداره برای مصاحبه با رسانه‌ها، همه‌گانی‌سازی برخی اسناد، بیان دست‌آوردهای پولیس و اظهار نظرهای شخصی – رسمی در شبکه‌های اجتماعی محدودیت وضع کرده است.

محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله، در این مورد دستور مکتوب (امریه) صادر کرده است که در صفحه رسمی این وزارت روز دوشنبه، بیست‌ویکم دلو، همه‌گانی شد.

این دستور به بند اول ماده ۳۰ قانون پولیس مستند شده است و هدف آن نیز «حفظ اسرار وظیفه‌ای و جلوگیری از پراکنده‌گی در قسمت ارایه اطلاعات به شهروندان» خوانده شده است.

طبق این دستور، هیچ یکی از رؤسا، فرماندهان و منسوبان پولیس ملی پس از این نمی‌تواند با مطبوعات مصاحبه و یا در شبکه‌های اجتماعی از موقف رسمی اظهار نظر کند. وزارت امور داخله گفته است که در صورت ضرورت، بعد از اخذ هدایت مقام وزارت در هم‌آهنگی با ریاست عمومی ارتباطات استراتژیک، در این زمینه اقدام شود.

هم‌چنان براساس دستور سرپرست وزارت امور داخله، هیچ منسوب وزارت امور داخله پس از این نمی‌تواند اسرار، اسناد تقرر، تبدیلی، ترفیعات و سایر احوال ذاتی، تصاویر منسوبان پولیس با یونیفورم، وسایط، اسلحه، تجهیزات، جلسات و مراسم تبریکی را در صفحات اجتماعی نشر کند.

هم‌چنان گفته شده است که هیچ منسوب وزارت امور داخله پس از این نمی‌تواند پیرامون مواردی چون نحوه‌‌ی بازرسی، تحقیق دوسیه‌های جنایی، دست‌آوردها و سایر موارد مربوط به عملیات‌های ضد جرایم و انتقاد از رهبری و منسوبان برحال و انفصال‌شده در رسانه‌ها صحبت کند.

وزارت امور داخله یگانه مرجع اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی از کارکردهایش را ریاست عمومی ارتباطات استراتژیک و قدمه‌های مربوطه به آن را عنوان کرده است.

طبق اعلام وزارت امور داخله، معلومات رسمی از سوی منسوبان ریاست عمومی ارتباطات استراتژیک در صفحات رسمی مربوط به این وزارت به نشر می‌رسد.

هم‌چنان گفته شده است که تمام معلومات و دست‌آوردهای پولیس ملی به شمول نتایج عملیات‌ها بعد از اخذ هدایات رهبری وزارت امور داخله، مطابق قانون دسترسی به اطلاعات با رسانه‌های جمعی از سوی ریاست عمومی استراتژیک در میان گذاشته خواهد شد.

وزارت امور داخله ریاست عمومی ارتباطات استراتژیک را موظف کرده است تا نحوه‌‌ی هم‌آهنگی با مراجع و قدمه‌های این وزارت را طی یک طرزالعمل جداگانه مشخص و به رهبری وزارت ارایه کند.

وزارت امور داخله تأکید کرده است که تمام کارمندان این نهاد مکلف به رعایت این «امریه» هستند و در صورت تخلف مورد پی‌گرد قانونی قرار خواهند گرفت.

برای پی‌گیری از اجرای این «امریه»، ریاست عمومی امنیت داخلی و ریاست عمومی ارتباطات استراتژیک وزارت امور داخله موظف شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن