وزارت داخله ادعای حکمتیار مبنی بر عدم حضور جنگ‌جویان پاکستانی در جنگ هلمند را شرم‌آور خواند

۸صبح، کابل: گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که ادعای حضور جنگ‌جویان گروه طالبان در جنگ هلمند «دروغ محض و بی‌بنیاد» است. وزارت داخله این اظهارات حکمتیار را «شرم‌آور» خوانده است.

حکمتیار روز یک‌شنبه، چهارم عقرب، در یک نشست خبری در کابل گفت که ادعای کشته‌شدن ۴۰ جنگ‌جوی پاکستانی در جنگ هلمند، «دروغ محض» است. او گفت که باید برای اثبات این ادعا که این ۴۰ نفر کارت‌شناسایی پاکستان را داشته‌اند و در جنگ هلمند کشته شده‌اند، سند ارائه شود.

گلبدین حکمتیار گفت که این ادعا که شماری از پاکستان آمده‌اند و در افغانستان می‌جنگند، کاملاً بی‌بنیاد است.

حکمتیار در این نشست خبری از جانب دیگر گفته است که راه حل بیرون رفت از وضعیت کنونی برقراری حکومت موقت است. این نشست خبری حکمتیار پس از برگشت او از سفر سه روزه به اسلام‌آباد برگزار شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در واکنشی به سخنان حکمتیار درباره حکومت موقت گفته است که او در چهار دهه اخیر، به غیر از مخالفت با نظام بر سر اقتدار، هیچ پیامی دیگری به مردم نداشته است.

وزارت امور داخله نیز به اظهارات گلبدین حکمتیار درباره جنگ هلمند واکنش داده است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است، این ادعا که در جنگ اخیر هلمند «تروریستان بیرونی و پاکستانی» حضور نداشته‌اند، شرم‌آور است.

سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که در جنگ هلمند بیش از ۲۰۰ تن از «تروریستان پاکستانی» علیه مردم و نیروهای امنیتی جنگیدند.

به گفته او، نیروهای امنیتی با «قربانی و قهرمانی» پاسخ تحرکات «تروریستی طالبان» در هلمند را داده‌اند.

جنگ در هلمند در بیستم میزان به دنبال حمله طالبان آغاز شد. گروه طالبان به مواضع دولتی در ناحیه‌های سوم و چهارم شهر لشکرگاه، ولسوالی‌های نادعلی، ناوه، نهرسراج و گرشک این ولایت حمله کرد که بخش‌هایی از این مناطق به دست این گروه سقوط کرد.

در این جنگ طبق اعلام منابع محلی، ۳۰۰ تن از جنگ‌جویان گروه طالبان کشته شده‌اند.

در این جنگ به نیروهای امنیتی نیز تلفات وارد شده است.

طبق گزارش‌ نهادهای رسمی، حدود ۱۰ هزار خانواده به علت جنگ آواره شده‌اند.

جنگ هلمند حاشیه‌های زیادی نیز به همراه داشت. پس از حمله طالبان به مناطقی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های آن، تجهیزات یک سب استیشن برق که به قندهار و هلمند برق‌‎رسانی می‌کرد، به غارت رفت. هم‌چنان برخی از قرارگاه‌های نیروهای دولتی نیز تخریب شد و جاده‌ها و پلچک‌های بسیاری ویران شده است.

در جریان جنگ هلمند دو هواپیمای نیروهای ارتش نیز دچار سانحه‌ی هوایی شد که در نتیجه آن نُه پیلوت و نیروهای هوایی کشته شدند.

دکمه بازگشت به بالا