وزارت داخله: مخالفان مسلح دولت حالت دفاعی اختیار کرده‌اند

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله کشور می‌گوید که در روزهای اخیر مخالفان مسلح دولت موقعیت تعرضی خود را در میدان‌های جنگ از دست داده‌اند و در حالت دفاعی قرار دارند و به همین دلیل به حملات شان علیه اهداف ملکی دست می‌زنند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله، روز سه‌شنبه چهارم جدی در یک نشست خبری گفت: «در روزهای اخیر مخالفان مسلح در میدان‌های نبرد در ولایات از حالت تعرضی به حالت دفاعی در آمده‌اند. این‌ها پس از آن‌که زیر فشار حملات نیروهای امنیتی و دفاعی قرار گرفتند، به حملات گروهی علیه اهداف ملکی روی آوردند.»

سخنگوی وزارت امور داخله گفت که در پی تشدید عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور علیه مواضع گروه طالبان در سه ماه اخیر، نزدیک به دوهزار تن از افراد گروه طالبان در ولایت‌های مختلف کشته شده‌اند.

به گفته آقای دانش، در این میان سه والی نام‌نهاد، بیست ولسوال نام‌نهاد و یازده نفر از فرماندهان قطعه سرخ این گروه نیز در جمع این کشته‌شده‌گان هستند.

 سخنگوی وازرت داخله افزود که حمله گروهی از مهاجمان مسلح بر ساختمان وزارت فواید عامه و اداره ملی حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا در کابل، نشان می‌دهد که این گروه در میدان‌های نبرد توان رودررویی با نیروهای امنیتی را ندارد.

چهار مهاجم مسلح پس از چاشت روز دوشنبه سوم جدی، دو نهاد دولتی را در مربوطات حوزه شانزدهم امنیتی شهر کابل هدف حمله قرار دادند. ابتدا یکی از مهاجمان یک عراده موتر بمب‌گذاری شده را در نزدیکی وزارت فواید عامه و اداره ملی حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا انفجار داد.  

 به تعقیب آن سه مهاجم مسلح وارد ساختمان معینیت شهدا و معلولین شدند و به درگیری با نیروهای پولیس آغاز کردند که نزدیک به ۸ ساعت داوم یافت.

در همین حال، وحیدالله مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه کشور، نیز در نشست مشترک با سخنگوی وزارت داخله گفت که در حادثه تروریستی روز دوشنبه در محوطه مشترک وزارت فواید عامه و اداره ملی حمایت از افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا، ۴۰ تن به شمول ۱۱ زن و ۲۹ مرد کشته شده‌اند و ۲۷ تن دیگر به شمول ۱۸ مرد، ۲ کودک و ۷ زن زخم برداشته‌اند.

آقای مجروح پیشتر به ۸صبح گفته بود که تمامی قربانیان رویداد افراد ملکی هستند؛ هرچند از تلفات نیروهای امنیتی این در این حمله گزارش شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است. اما ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان گروه طالبان گفته است که این حمله از سوی افراد این گروه انجام نشده است.

این حمله دست‌کم سومین حمله از نوع انتحاری در یک ماه گذشته در کابل است. حدود دو هفته پیش نیز یک کاروان نیروهای پولیس در ساحه قلعه حیدرخان ولسوالی پغمان کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفت. در این رویداد حدود ۱۲ نفر کشته شدند.

دکمه بازگشت به بالا