وزیر داخله: سه‌هزار تروریست خارجی در افغانستان می‌جنگند

۸صبح، کابل: وزیر داخله در روزهای اخیر به چین سفر کرده و تفاهم‌نامه‌ای را در زمینه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور با مقام‌های چینی امضا کرده است. آقای علومی پس از سفر به چین، روز گذشته در یک کنفرانس خبری حضور یافت و از تعهد چین برای همکاری در عرصه مبارزه با تروریسم سخن گفت.

وزیر داخله گفت حدود ۳۰۰۰ تروریست خارجی در افغانستان حضور دارند و در برابر نیروهای امنیتی افغانستان می‌جنگند. او گفت که تمامی تروریستان خارجی باهم همکاری دارند و در ارتباط هستند. علومی گفت: «تمام کشورهای منطقه از دهشت‌افکنی آسیب دیده‌اند و برای مبارزه با آن باید یکجا کار کنند.»
براساس اظهارات وزیر داخله، قرار است چین ۶۰ تن از ماموران پولیس کشور را برای مهارت‌های نظامی آموزش دهد. علومی گفت که این کشور در زمینه تخنیکی و تکنولوژی به خصوص در عرصه‌های پیدا کردن مواد انفجاری نیز با افغانستان همکاری خواهد کرد.
نورالحق علومی گفت همه مواد انفجاری که در جنگ افغانستان از آن استفاده می‌گردد از مرزهای این کشور وارد می‌شود و نیروهای امنیتی وسایل و ابزاری در اختیار ندارند تا مانع ورود مواد منفجره شوند. علومی گفت افغانستان به همین دلیل آسیب‌پذیر است.
وزیر داخله پس از آن به چین سفر کرد که رییس جمهور غنی در نخستین روزهای آغاز کارش به آن کشور رفت و خواهان همکاری‌های بیشتر بین دو کشور شد. پیش از سفر رییس جمهور غنی به چین، نهادهای امنیتی افغانستان معلوماتی را در اختیار نیروهای امنیتی چین قرار دادند که حکایت از گسترش فعالیت جنگجویان ایغوری در افغانستان داشت.
این اسناد سبب شد تا چین به خطری که از ناحیه تروریسم متوجه آن کشور است آگاه شود. از سوی دیگر در حال حاضر ده‌ها تروریست در ولسوالی‌های بدخشان که با چین هم مرز است جابه‌جا شده‌اند و حملات خونینی را علیه نیروهای امنیتی افغانستان به راه می‌اندازند. این تروریستان یک ماه پیش ۱۸ تن از سربازان اردوی ملی را سر بریدند و در یک حمله دیگر حدود ۲۰ تن از ماموران پولیس را در ولسوالی وردوج تیرباران کردند.
جدایی‌طلبان ایغوری که در صفوف جریان تروریستی ترکستان شرقی می‌جنگند خطر مهمی برای امنیت چین هستند. این تروریستان به سادگی می‌توانند به چین نفوذ کنند و با استفاده از بستر اجتماعی که در ایالت سنکیانگ دارند، سربازهای بیشتری برای شان پیدا کنند.

دکمه بازگشت به بالا