ارگ: نصب برچسب بر کاپی شناس‌نامه‌ها تصمیم کمیسیون انتخابات است

در پی تنش میان سپیدار و ارگ بر سر مداخله در امور کمیسیون انتخابات، هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که رییس جمهور به هیچ‌‌کس اجازه‌ی مداخله در امور انتخابات را نمی‌دهد و خود‌ش نیز در کار کمیسیون انتخابات مداخله نمی‌کند.

آقای چخانسوری در یک نشست خبری روز دوشنبه (۲۴ جوزا) گفت که تصمیم نصب برچسب بر کاپی شناس‌نامه‌ها را کمیسیون مستقل انتخابات و کمیته‌ی تخنیکی این کمیسیون برای حفظ جان مردم گرفته ‌است، اما عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید که نصب برچسب در کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌گان، طرح تحمیلی حکومت بر کمیسیون انتخابات است. دو روز پیش مسئولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نیز این طرح را «تصمیم تحمیلی حکومت بر کمیسیون انتخابات» خوانده بودند.

آقای عبدالله در جلسه‌ی روز دوشنبه‌ی کابینه گفت که هیچ‌کس حق تهدید و فشار آوردن بر اعضای این کمیسیون را ندارد. رییس اجرایی تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم‌هایش را بر اساس رای اکثریت اعضا می‌گیرد و هیچ نوع فشاری بر آنان قابل قبول نیست.

در این رابطه سخنگوی رییس جمهور گفت که اگر کمیشنری تهدید شده، بیاید تشویش‌هایش را با مردم شریک و آن را ثبوت کند.

هارون چخانسوری از فرد مشخصی نام نبرد، اما گفت که بهتر است از اتهام‌های بی‌اساس، عقده‌های شخصی و نشر شایعه جلوگیری و منافع مردم در نظر گرفته شود.

بر بنیاد گزارش‌ها، چهار عضو کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت‌شان را با نصب برچسب‌های ثبت نام در کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌گان ابراز کرده‌اند، اما سه عضو دیگر، به شمول عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات با این طرح موافق‌ اند.

آقای عبدالله در نشست کابینه‌ همچنان گفت: «تکرار انتخابات گذشته را در خواب ببینید، امروز کم‌علاقه‌گی مردم برای شرکت در انتخابات به این دلیل است که آنان می‌پرسند رأی گذشته‌ی ما چه شد، مردم دیگر اجازه نمی‌دهند که با سرنوشت‌شان بازی شود، مردم همه از حق خود دفاع می‌کنند، ادامه‌ی این طرح ممکن نیست.»

رییس اجرایی تأکید کرد که «چهار نفر از اعضای کمیسیون انتخابات نظر‌شان را در مورد نصب برچسب بر کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌گان گفته‌اند؛ آن‌ها گفته اند که از لحاظ حقوقی و تخنیکی این کار  ممکن نیست. وقتی که ممکن نیست، هیچ پروسه تحمیل شده نمی‌تواند.»

طبق گزارش‌ها، برخلاف رییس اجرایی، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از نصب برچسب در کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌گان حمایت کرده است.

یک منبع موثق به ۸صبح گفته است که اعضای کمیسیون مستقل انتخابات دو روز پیش، با سرور دانش معاون رییس جمهور نیز دیدار داشته‌اند. به گفته‌ی این منبع، آقای دانش به تصمیم ارگ در‌باره‌ی نصب برچسب ‌بر کاپی شناس‌نامه‌های رای‌دهنده‌گان پافشاری کرده و این سبب اعتراض برخی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات شده است. گفته می‌شود برخی از اعضای کمیسیون انتخابات در واکنش به این تصمیم هشدار به استعفا داده‌اند.

رییس اجرایی بیان داشت که کمیسیون انتخابات یک نهاد مستقل است و مسئولیت برگزاری انتخابات شفاف را دارد.

اقای عبدالله از وجود مشکلات در برابر تأمین امنیت مردم در انتخابات نیز ابراز نگرانی کرد، اما سخنگوی ریاست جمهوری گفت که تقسیم‌اوقات کاری رییس جمهور در این روز‌ها بیشتر به امنیت انتخابات اختصاص داده شده است.

به قول او مشکلات امنیتی مراکز رای‌دهی در هر دو ساعت بررسی شده و برای رفع آن تصمیم‌های لازم گرفته می‌شود.

سخنگوی رییس جمهور تصریح کرد که نظر به شرایط پلان امنیتی انتخابات با هماهنگی وزارت داخله تغییر می‌کند.

از جانب دیگر فیفا یا نهاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان به دلیل نگرانی‌ها از نصب برچسب در کاپی شناس‌نامه‌ها و استعفای سرپرست دبیرخانه‌ی کمیسیون، خواستار توقف فوری و موقت ثبت نام رای‌‌دهنده‌گان شده است.

در اعلامیه‌ی این نهاد که روز دوشنبه (۲۴ ثور) نشر شد، از کمیسیون انتخابات خواسته شده است که هرچه عاجل برای دبیرخانه‌ی این نهاد کارمند استخدام کرده و بانک معلوماتی را ایجاد کند.

به تازه‌گی شهلا حق، سرپرست دبیرخانه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات از وظیفه‌اش کنار رفته است. او در‌باره‌ی دلیل استعفایش گفته است: «تطبیق طرح اخیر از نظر عملیاتی و تخنیکی، به عنوان مسئول اداری و اجرائیوی کمیسیون بنا بر چالش‌هایی که احتمالاً در آینده ایجاد خواهد کرد، برایم مقدور نمی‌باشد.»

دیدگاه are closed.