یک بام و دو هوا: بی‌عدالتی میان بخش روزانه و شبانه دانشگاه کابل

فردین هژیر

برخی از دانشجویان بخش شبانه دانشگاه کابل از بی‌عدالتی‌ها و تفاوت‌های موجود میان محصلان شبانه و روزانه در دانشگاه کابل ابراز نارضایتی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند با این‌که محصلان شبانه مانند محصلان روزانه از طریق آزمون کانکور به دانشکده‌های مختلف در دانشگاه کابل جذب می‌شوند، اما از امتیازات و امکاناتی که به دسترس محصلان روزانه قرار داده شده است بی‌بهره‌اند. این دانشجویان هم‌چنان از برخورد دوگانه‌ی استادان در مقابل محصلان شبانه شاکی‌اند. آ‌ن‌ها از بسته بودن کتابخانه مرکزی دانشگاه کابل، غیرحاضری طولانی استادان، فضای نااستندرد، تطبیق نشدن کورس پالیسی‌های مشابه در بخش روزانه و شبانه شکایت دارند.

از طرف دیگر استادان دانشگاه کابل ادعا دارند که تفاوتی میان دانشجویان شبانه و روزانه قایل نیستند و این دانشجویان از تمامی امکانات تحصیلی در این دانشگاه برخوردار اند.

فرخنده عابدی یک تن از دانشجویان بخش شبانه دانشگاه کابل به روزنامه ۸صبح گفت: «با این‌که دانشجویان شبانه دانشگاه کابل با داشتن سند فراغت و پس از سپری نمودن آزمون کانکور، آزمونی که اندک‌ترین تفاوتی با آزمون کانکور روزانه ندارد، به دانشکده‌های مختلف در دانشگاه کابل جذب می‌شوند و هر سمستر مبلغ سه هزار افغانی پرداخت می‌کنند، اما با چالش‌های زیادی از جمله دسترسی نداشتن به کتابخانه مرکزی در دانشگاه کابل و کتابخانه دانشکده‌ها مواجه‌اند.» او می‌گوید: «در جریان روز این کتابخانه به روی محصلان روزانه باز است و این دانشجویان می‌توانند از امکاناتی چون سالون کتاب‌خوانی، انترنت و فوتوکاپی بهره‌مند شوند که متاسفانه برای محصلان شبانه چنین امکاناتی در دسترس نیست.»

نبود کتابخانه تنها مشکلی نیست که دانشجویان شبانه‌ی دانشگاه کابل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و از نبود آن شکوه دارند.

امید حیران، دانشجوی بخش شبانه دانشکده خبرنگاری دانشگاه کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح حکایت از غیابت‌های طولانی استادان و نبود کارهای عملی در بخش شبانه دارد. او می‌گوید: «محصلان شبانه از نقاط مختلف و دوردست شهر کابل خودشان را جهت فراگیری علم و آموزش به دانشگاه کابل می‌رسانند، اما اغلب به دلیل غیرحاضری‌های دوامدار استادان، دست خالی به خانه برمی‌گردند.» او هم‌چنین گفت: «کار عملی در بخش شبانه بسیار اندک است، در حالی که محصلان روزانه کار عملی بیش‌تری نسبت به شبانه دارند. در کنار این همه مصایب دانشجویان شبانه کتاب‌ها و جزوه‌های قدیمی را می‌خوانند و بیش‌تر مواد درسی و کتاب‌ها قدیمی است و مال سال‌های پیش است.»

از طرف دیگر استادان دانشگاه کابل ادعا دارند که تفاوتی میان دانشجویان شبانه و روزانه قایل نیستند و این دانشجویان از تمامی امکانات تحصیلی در این دانشگاه برخوردار اند.

 محمدفیروز شهابی در مصاحبه‌ای به روزنامه ۸صبح گفت: «در دانشکده خبرنگاری محصلان روزانه و شبانه از حقوق یکسانی برخوردارند و آموزگاران در این دانشکده فرقی نمی‌گذارند.» او به جواب این‌که چرا درب کتابخانه‌ها به روی محصلان شبانه بسته است، گفت: «دولت از امکانات محدودی برخوردار است و برای مسوولان کتابخانه حق‌الزحمه پرداخته نمی‌شود، به همین دلیل در بخش شبانه کتاب‌خانه‌ها بسته است، اما محصلان می‌توانند در در جریان روز از کتاب‌خانه‌های موجود بهره ببرند.»

مریم احمدی یک تن از استادان دانشکده روان‌شناسی در دانشگاه کابل است. او علت این نابسامانی‌ها در بخش شبانه را کم‌انگیزه بودن و غیرحاضری‌های محصلان شبانه می‌داند. او می‌گوید: در عموم استادان در دانشکده روان‌شناسی غیرحاضری ندارند و اگر دارند، تعدادشان بسیار اندک است. محصلان شبانه به علت مصروفیت‌ها و فعالیت‌های مختلفی که در جریان روز دارند، کم‌تر به درس و حاضری پابند هستند و شماری از آن‌ها صرف برای به دست آوردن مدرک به دانشگاه می‌آیند. خانم احمدی می‌پذیرد که شماری از استادان در دانشگاه کابل به بخش شبانه توجه خاصی ندارند و علت آن را عدم پرداخت به موقع معاشات استادان شبانه می‌داند. او می‌گوید: «هرچند وزارت تحصیلات وعده سپرده تا حق‌الزحمه استادان به موقع پرداخته شود، اما از آغاز سمستر بهاری به تاریخ ۱۵ حوت تا اکنون معاشات حق‌الزحمه برای استادان شبانه پرداخت نشده است که این خود از علاقه‌مندی استادان به دروس شبانه می‌کاهد.»

اما فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، در تماسی به روزنامه ۸صبح گفت: «کریکولم درسی، استادان، کورس پالیسی و حتا جزوه‌ها و کتاب‌های درسی در روزانه و شبانه یکسان است و تفاوتی وجود ندارد. وزارت تحصیلات عالی به صورت جدی نظارت می‌کند تا تفاوتی میان بخش روزانه و شبانه در دانشگاه کابل وجود نداشته باشد.» آقای امین وعده سپرد که به زودی برای حل مشکل کتابخانه چاره‌ای خواهند سنجید و به زودی این کتاب‌خانه‌ها در بخش شبانه هم باز خواهد شد.

 با این حال وزارت تحصیلات عالی وسط هر سال در بخش شبانه دانشگاه کابل محصل می‌پذیرد. هر چند در بخش شبانه دانشگاه کابل تمام رشته‌ها وجود ندارد، اما این دانشگاه در رشته‌های حقوق، اقتصاد، ژورنالیزم، روان‌شناسی، زراعت، هنرهای زیبا و ادبیات محصل می‌پذیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن