نشر فهرست ابتدایی نامزدان: هیچ نامزدی حذف نشد

کمیسیون مستقل انتخابات، مطابق به تقویم انتخابات فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را دیروز سه‌شنبه، ‌۱۶ دلو نشر کرد. بر اساس آن‌چه که کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده، محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، محمدحنیف اتمر،‌ رحمت‌الله نبیل، احمدولی مسعود، عبداللطیف پدرام، غلام‌فاروق جیلانی،‌ گلبدین حکمتیار،‌ عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا، محمدابراهیم الکوزی، نورالرحمان لیوال و شیدامحمد ابدالی در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری راه یافته‌اند.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، هژده نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در انتخابات ۲۹ سرطان سال آینده در این کمیسیون نام‌نویسی کرده‌ بودند که همه‌ی این هژده نفر در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری راه یافته‌اند.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنان این فهرست را به کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌فرستند و باشنده‌گان کشور حق دارند که شکایات‌شان را در جریان ۲۴ ساعت پس از نشر فهرست در رابطه به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت کنند.

مطابق به تقویم انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از رسیده‌گی به شکایات در روز سوم ماه حمل سال آینده تصمیمش را در رابطه با فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری،‌ با کمیسیون مستقل انتخابات در میان می‌گذارد.

آقای ابراهیمی افزود که آنان پس از بررسی کمیسیون شکایات انتخاباتی و مطابق تقویم انتخابات،‌ فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را در روز ششم ماه حمل سال آینده نشر می‌کنند. معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان گفت که موضوع تابعیت دوم این نامزدان تا کنون روشن نشده است.

بر اساس ماده ۶۳  قانون اساسی، کسی که نامزد تصدی کرسی ریاست جمهوری در انتخابات است، نباید تابعیت کشور دیگری را داشته باشد. حکم این ماده شامل معاونان وی نیز می‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات نیز نداشتن تابعیت دوم را برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، شرط قرار داده است.

عبدالعزیز ابراهیمی،‌ معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کرد که آنان تا زمان نشر فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری فرصت دارند که موضوع تابعیت دوم این نامزدان را مشخص کنند. مطابق به تقویم انتخاباتی مهلت بررسی اسناد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته به پایان رسید، اما کمیسیون مستقل انتخابات موضوع اعلام فهرست ابتدایی نامزدان را به خاطر روشن نشدن شهروندی دوم آنان معطل قرار نداد. معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که آنان از وزارت خارجه‌ی کشور خواسته است که موضوع تابعیت دوم نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را مشخص کند، اما این موضوع زمان‌گیر است و تا زمان اعلام فهرست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روشن می‌شود.

آقای ابراهیمی خاطر نشان کرد که هر گاه پس از پایان این مرحله هم ثابت شود که یک یا چند نامزد و یا معاونان‌شان تابعیت دوم دارند، در فهرست نهایی نمی‌توانند راه یابند. به جز نداشتن تابعیت کشور دوم، داشتن تابعیت افغانستان، مسلمان بودن، تکمیل سن چهل ساله‌گی، محکوم نبودن به ارتکاب جرایم ضد بشری و جنایت، تهیه فهرست ۱۰۰ هزار هوادار از ۲۰ ولایت و پرداخت یک میلیون افغانی پول نقد ضمانتی از عمده‌ترین شرایط نامزدی برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در کشور اعلام شده است.

 

فیفا: موضوع شهروندی دوم نامزدان باید روشن می‌شد

فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور در واکنش به نشر فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که باید موضوع تابعیت دوم این نامزدان مشخص می‌شد. یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور می‌گوید که روشن نشدن موضع تابعیت دوم نامزدان انتخابات ریاست جمهوری یک نوع ناهم‌آهنگی و بی‌نظمی را میان کمیسیون مستقل انتخابات و وزارت خارجه نشان می‌دهد.

آقای رشید افزود که با روشن نشدن این موضوع، شماری از باشنده‌گان کشور فکر خواهند کرد که افراد دارای دو تابعیت نیز در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری راه یافته‌اند.

رییس فیفا هم‌چنان گفت که باید روند بررسی اسناد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری «علنی» می‌بود. یوسف رشید ادعا می‌کند که نهاد‌های ناظر تنها یک روز از روند بررسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نظارت کرده‌اند. او تاکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات نباید مشکلات گذشته را تکرار کند.

پروسه نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در سی‌ام جدی پایان یافت. بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، هژده نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری در انتخابات ۲۹ سرطان سال آینده در این کمیسیون نام‌نویسی کرده‌اند. بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری، فهرست ابتدایی نامزدان این انتخابات در شانزدهم دلو همه‌گانی می‌شود.

 این فهرست پس از بررسی اسناد نامزدان و تطابق آن با قانون انتخابات و شرایط نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، روز گذشته عمومی شد. در تقویم انتخابات برای این کار ۱۶ روز زمان در نظر گرفته شده بود.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات احتمال داده بود که شماری از این نامزدان به دلیل تکمیل نکردن شرایط از فهرست ابتدایی حذف می‌شوند، اما همه‌ی این نامزدان در فهرست ابتدایی راه یافتند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود.

دکمه بازگشت به بالا