آتش فتنه‌ی منطقه در ایران

حمله‌ی اخیر تروریستی در ایران نشان می‌دهد که بازی‌گران منطقه‌ای برای ضربه زدن به یکدیگر از گروه‌های نیابتی و حملات تروریستی توسط گروه‌های فرقه‌گرا و جداییطلب بهره می‌گیرند. ایران در یمن به عربستان ضربه می‌زند و عربستان در اهواز به ایران. این خود چشم‌انداز تنش‌های منطقه‌ای را نگران‌کننده می‌نمایاند.

روز شنبه افراد وابسته به گروه جدایی‌طلب «مقاومت اهواز» بر یک رژه‌ی نظامی به مناسبت آغاز جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق حمله کردند. تیراندازی در مراسم رژه‌ی نیروهای مسلح در شهر اهواز دست‌کم ۲۵ کشته و ۶۰ زخمی بر جای گذاشته است.   خبرگزاری دولتی ایرنا ساعتی بعد، به‌نقل از  یک منبع آگاه، اعلام کرد که تعداد کشته‌گان این حادثه به ۲۵ نفر رسیده و به‌دلیل وخامت حال مجروحان، احتمال افزایش این تعداد نیز وجود دارد.

یعقوب حر التسطری سخنگوی «جنبش الاحواز» گفت: «مقاومت ملی اهواز عملیات امروز را ضد سپاه و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی انجام داد.»  این جنبش تروریستی به دنبال استقلال ولایت‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و جزایر خلیج‌فارس است  که «الاحواز اشغال شده» می‌خواند.

این حمله در ولایت نفت‌خیز خوزستان صورت گرفت که در آن اقلیت عرب‌تبار ایرانی زنده‌گی می‌کند و حرکت‌های جدایی‌طلبانه در آن‌جا وجود دارد. این ولایت با این که قسمت اعظم نفت ایران را تولید می‌کند ولی در ماه‌های اخیر شاهد یک رشته تظاهرات به خاطر مشکلات اقتصادی و زیست محیطی بوده است.

تصور می‌شود که این حمله در پاسخ به قتل رهبر این جنبش نیز باشد. نوامبر سال قبل، احمدمولا نیسی، یک عرب ایرانی جدایی‌طلب در لاهه پایتخت هالند ترور شد. هرچند حکومت هالند ایران را در قضیه مقصر ندانست ولی با توجه به سوابق دولت ایران در ترور مخالفان خود در کشور‌های اروپایی، نسبت ترور مولا نیسی به مقام‌های ایرانی دور از ذهن نیست.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران انگشت اتهام را به سوی عربستان و امارات متحده‌ی عربی، دو حریف سرسخت این کشور در منطقه، بردند. حسن روحانی رییس جمهور ایران، گفت که امریکا کشور‌های کوچکی در جنوب خلیج فارس را حمایت می‌کند که پشت این حمله قرار دارند.

بازی‌های سیاه منطقه‌‌ای

تصور می‌رود که این گونه حملات ریشه در تنش‌های منطقه‌ای میان ایران و کشور‌های خلیج فارس دارد که پس از آغاز بحران سوریه شدیدتر شده است.

محمد‌هاشمی خبرنگار ایرانی، به تلویزیون الجزیره گفت: «ایران به طور واضح می‌داند که اهداف پشت این اقدامات در این مرحله که فشارهای امریکا و متحدانش بر تهران افزایش یافته است، چیست؟» او باور دارد که این حمله موقعیت دولت ایران را در داخل در حالی محکم می‌کند که در اثر بازگشت تحریم‌های ایالات متحده وضعیت اقتصادی و سیاسی این کشور رو به وخامت گذارده است.

ایران یکی از حامیان گروه شیعه‌مذهب حوثی در یمن است که درگیر جنگ با عربستان سعودی و متحدان آن از جمله امارات می‌باشد. حوثی‌ها حملات متعدد راکتی به خاک عربستان سعودی انجام داده‌اند. همین چند ماه پیش، عربستان سعودی مدعی شد که راکت‌های پرتاب شده از جانب حوثی‌ها ساخت ایران است و به صورت قاچاقی در اختیار این گروه قرار داده شده است. به گفته‌ی مقامات نظامی این کشور، ایران به این ترتیب یک جنگ غیررسمی را اعلام داشته است و امنیت منطقه را به خطر انداخته است.

به نظر می‌آید، همان طوری که دولت ایران از گروه‌های شورشی و جدایی‌طلب شیعه‌مذهب برای گسترش نفوذ خود در منطقه استفاده می‌کند، عربستان و متحدانش نیز با حمایت از گروه‌های سنی مذهب جدایی‌طلب می‌کوشند که وضعیت امنیتی این کشور را خراب سازند. دولت ایران نیز می‌پذیرد که حملات تروریستی در خاک این کشور با حمایت دولت‌های عربی خلیج فارس صورت می‌گیرد که البته با توجه به حمایت شیوخ عرب از طالبان در افغانستان، ادعای معقولی به نظر می‌رسد.

تریتا پارسی، از چهره‌های نزدیک به دولت ایران، در یادداشتی به خوبی این نقش را توضیح داده است. به گفته‌ی او، محمد بن سلطان، جانشین پادشاه عربستان، در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز گفت که به هر قیمت ممکن جنگ را «به داخل ایران خواهند کشاند.» به بیان او «ما صبر نمی‌کنیم تا با دشمنان خود در داخل عربستان بجنگیم. در عوض کاری می‌کنیم که این جنگ در داخل ایران صورت بگیرد.» این موضع‌گیری نشان دهنده‌ی آن است که عربستان تنش‌ها با ایران را از طریق حمایت از گروه‌های مسلح مخالف حکومت ایران تشدید می‌کند.

در یک موضع‌گیری دیگر، عبدالخالق عبدالله، مشاور حکومت ابوظبی که متحد نزدیک عربستان در جنگ با نفوذ ایران در منطقه است، در توییتر خود در توجیه حمله‌ی تروریستی اهواز نوشت که حمله به سربازان ایرانی کار تروریستی نبود بلکه بردن جنگ در داخل این کشور بود.

تحلیل آقای پارسی و بسیاری از تحلیل‌گران داخل ایران این است که حمله به اهواز بخشی از اقدامات تنش‌آلود فزاینده‌ی عربستان و امارات است تا ایران را وادار به واکنش‌های خشونت‌بار کرده و در نتیجه پای نظامی ایالات متحده را به مناقشات خود بکشانند. در حال حاضر، عربستان نشان داده است که به تنهایی از پس تهدید‌های ایران بر نمی‌آید. چون علی‌رغم تجهیزات پیش‌رفته‌ی نظامی و صرف پول گزاف (۶ میلیارد دالر در ماه) قادر نشده است که شورشیان حوثی را شکست دهد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق امریکا در کتاب خاطرات خود نوشت که سعودی‌ها می‌خواهند توسط امریکا با ایران بجنگند.

امریکا با اعاده‌ی تحریم‌های قبلی تلاش دارد که با فشارهای اقتصادی کمرشکن، آشوب‌های داخلی را در ایران دامن بزنند. از نظر امریکا، رفع تحریم‌ها باید منوط به کاهش توان راکتی ایران و مداخله‌نکردن آن کشور در منطقه باشد.

ایران در حال حاضر، در بیرون از مرزهای خود درگیر جنگ با گروه‌های جدایی‌طلب کرد، بلوچ و عرب است و در داخل افراد نزدیک به سازمان‌های جدایی‌طلب مذکور را به شکل گسترده‌ای اعدام و زندانی می‌کند.

اقدامات تروریستی و خرابکارانه‌ای دولت‌های ایران و عربستان نشان می‌دهد که کشور‌های قدرتمند منطقه برای گسترش نفوذ خود در پی بی‌ثباتی داخلی از طریق حمایت از گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب اند. البته، این کشور‌ها در موقعیت قدرتمندی قرار دارند و معمولاً در خنثاسازی عملیات‌های تروریستی و سرکوب حرکت‌های ضددولتی در خاک خود موفق عمل می‌کنند. اما کشور‌هایی مانند افغانستان که تازه دولت‌های‌شان را پس از جنگ‌های طولانی داخلی می‌سازند، از چنین توانایی و امکاناتی برخوردار نیستند.

این رویداد‌ها حاکی از آن است که کشوری مانند پاکستان نیز برای تحکیم سلطه‌ی خود بر افغانستان و ضربه زدن به منافع امنیتی هندوستان در افغانستان و کشمیر از گروه‌های تروریستی هم‌چنان استفاده خواهد کرد. دولت‌های منطقه فعلاً تروریسم و راه‌اندازی جنگ داخلی را مهم‌ترین ابزار برای تضعیف حریفان خود به حساب می‌آورند. افغانستان چه به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این رقابت‌های خونین و سیاه آسیب خواهد دید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن