بی‌توجهی به آموزگاران؛ معاش برج حوت معلمان نیمروز گم است

۸صبح، نیمروز

شماری از معلمان در ولایت نیمروز می‌گویند که آن‌ها معاش برج‌های حوت و ثور‌شان را دریافت نکرده‌اند. این معلمان می‌گویند با آن‌که با شرایط سخت اقتصادی روبه‌رو هستند و تنها منبع درامدشان همین معاش اندک معلمی است، اما معاش ماه حوت سال ۱۴۰۰ خود را تا هنوز دریافت نکرده‌اند.

با آن‌که طالبان سال مالی را به اول ماه حمل تغییر داده‌، اما تا هنوز مبلغ قابل تادیه سال قبل را پرداخت نکرده‌اند.

معلمان در نیمروز روایت تلخی از زنده‌گی دارند و در انتظار پرداخت معاش‌شان هستند. شماری از آموزگاران مکتب‌های «شهید حبیب» و «شهید عتیق‌الله» در شهر زرنج، به روزنامه ۸صبح می‌گویند که آن‌ها هنوز معاش ماه حوت سال۱۴۰۰ خویش را دریافت نکرده‌اند، در حالی که بودجه سال ۱۴۰۱ هم تصویب شده است. آن‌ها می‌افزایند که توان خرید یک بوری آرد و یک قوطی روغن را ندارند.

در همین حال شماری دیگر از معلمان در ولسوالی دلارام ولایت نیمروز نیز می‌گویند که معاش ماه حوت خود را دریافت نکرده‌اند. این معلمان نیز می‌گویند که طالبان وعده پرداخت معاش را داده‌اند، اما دو ماه از این وعده‌ها می‌گذرد و هنوز معاش پرداخت نشده است.

یوسف، یکی از آموزگاران در ولسوالی دلارام، می‌گوید که معاش معلمی تنها درامد او است که با آن یک خانواده هفت نفری را باید نان بدهد. او می‌افزاید که شرایط اقتصادی خُلقش را تنگ کرده و هیچ راهی هم برایش نمانده است. یوسف به ۸صبح می‌گوید که معاش ماه حوت سال گذشته و ماه ثور امسال را دریافت نکرده است. او می‌افزاید با آن‌که بارها به ارگان‌های مسوول مراجعه کرده، اما هیچ پاسخی دریافت نکرده‌اند.

شماری از باشنده‌گان نیمروز ادعا می‌کنند که نیروهای گروه طالبان در بخش‌های درامدزا، خصوصاً گمرک این ولایت، جابه‌جا شده و در مدتی کم صاحب سرمایه شده‌اند. یکی از باشنده‌گان نیمروز با حفظ نامش می‌گوید که طالبان با پای پیاده به نیمروز آمدند، اما امروز صاحب موترهای مدل بالا و تلفن‌های آیفون شده‌اند؛ در حالی که معاش ناچیز معلمان پرداخت نمی‌شود.

چندی پیش براساس توافق بین وزارت معارف طالبان و یونیسف، قرار شد به معلمان اکثر ولایت‌ها از جمله نیمروز، دو‌ماهه معاش تشویقی پرداخت شود، اما معلمان در نیمروز می‌گویند که تا هنوز نه معاش رسمی خود را دریافت کرده‌اند و نه معاش تشویقی را.

براساس گفته‌های این معلمان، طالبان ظاهراً معاش برج حوت را به دلیل این‌که گویا پایان سال مالی است، پرداخت نکرده‌اند. اکنون که سال مالی جدید طالبان شروع شده و بودجه را هم تصویب کرده‌اند، در بودجه جدید معاش برج حوت معلمان گنجانیده نشده است.

طالبان در نیمروز اما حاضر به پاسخگویی در این مورد نشدند.

دکمه بازگشت به بالا