هند ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به افغانستان کمک می‌کند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه می‌گوید که هند تعهد کرده است که ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را به افغانستان کمک کند. قرار است با این مقدار، ۲۵۰ هزار تن در کشور واکسن شود.

وزارت صحت عامه نشستی را با حضور بشیر نورمل، معین پلان و پالیسی این وزارت و نماینده‌گان سازمان صحی جهان و یونیسف درباره چگونه‌گی تطبیق واکسن کرونای ساخت هند روز دوشنبه، ششم دلو برگزار کرد.

معین پلان و پالیسی وزارت صحت عامه از اداره‌های تطبیق‌کننده واکسن کرونا خواسته است که تدابیر لازم را برای تطبیق واکسن کرونای ساخت هند روی دست گیرند.

به گفته او، افراد معروض به خطر در اولویت وزارت صحت عامه برای دریافت واکسن کرونا قرار دارند و در مرحله اول واکسن کرونا به آن‌ها زده خواهد شد.

وزارت صحت عامه مشخص نکرده است که واکسن ساخت هند چه زمانی به افغانستان وارد خواهد شد.

هند کارزار بزرگی را برای واکسیناسیون سراسری به راه انداخته است. انتظار می‌رود که در پایان این کارزار ۱.۳ میلیارد تن در این کشور واکسین شوند.

در هند از واکسن «کویشیلد» که شرکت بریتانیایی‌ سویدنی آسترازنکا آن را تولید کرده و واکسن «کوواکسین» که ساخت شرکت داروسازی هندی بهارات بایوتک است، استفاده می‌شود.

پیش‌تر وزارت صحت عامه در بیست‌ویکم ماه جدی اعلام کرد که افغانستان تا شش ماه دیگر به واکسن کرونا دست‌رسی پیدا می‌کند. این واکسن برای افغانستان به حمایت بانک جهانی و بانک توسعه‌ی آسیایی تهیه می‌شود.

بشیر نورمل گفته است که اتحادیه جهانی واکسین، کواکس، بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی تعهد کرده‌اند که به افغانستان در امر تهیه واکسن کرونا کمک کنند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن