هند و فرانسه خواستار حکومت فراگیر در افغانستان شدند

۸صبح، کابل: نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه خواستار تشکیل «دولت فراگیر» در افغانستان شده‌اند؛ دولتی که به حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها احترام بگذارد.

رسانه‌های فرانسه و هند امروز پنج‌شنبه، ۱۵ ثور، گزارش داده‌اند که نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه روز گذشته در پاریس پیرامون بحران اوکراین، مبارزه با تروریسم و وضعیت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

در بیانیه مشترک هند و فرانسه آمده است که هر دو کشور با ابراز نگرانی از وضعیت بد انسانی و نقض حقوق بشر در افغانستان، بر حمایت قوی از یک افغانستان صلح‌آمیز، امن و باثبات تأکید کردند.

در بیانیه مشترک هند و فرانسه آمده است: «دو کشور همچنین قطعنامه ۲۵۹۳ (۲۰۲۱) شورای امنیت سازمان ملل متحد را مورد تأیید قرار می‌دهند و بر عدم استفاده از خاک افغانستان برای گسترش تروریسم در سایر نقاط جهان تأکید می‌کنند.»

در بیانیه مشترک هند و فرانسه گفته شده که دو طرف توافق کردند در مورد افغانستان از جمله در شورای امنیت سازمان ملل متحد همکاری کنند.

گفتنی است که هند و فرانسه بعد از تسلط طالبان بر افغانستان پیوسته بر ایجاد دولت فراگیر و همه‌شمول که در آن حقوق اقلیت‌ها و ارزش‌های حقوق بشری رعایت شود، تأکید کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا