کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان پرداخت غرامت به بازمانده‌گان قربانیان حمله هوایی در میدان‌وردک شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر کشته شدن هفت عضو یک خانواده در حمله هواپیمای بی‌سرنشین در ولایت میدان‌وردک را محکوم کرده است. این کمیسیون هم‌چنان خواهان پوزش‌خواهی، جبران خسارت و پرداخت غرامت به بازمانده‌گان قربانیان این حمله هوایی توسط نیروهای بین‌المللی شده است.

این کمیسیون از حکومت خواسته است تا پس از بررسی دقیق، «چگونه‌گی و چرایی» این حادثه را روشن کند و از مقام‌های ارشد نظامی مأموریت حمایت قاطع در این مورد وضاحت بخواهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر دریافته است که این حمله هوایی توسط نیروهای بین‌المللی با استفاده از هواپیمای بی‌سرنشین بر یک موتر حامل غیرنظامیان در روستای «جوزرین» ولسوالی سیدآباد میدان‌وردک اجرا شده است. بر اساس معلومات این کمیسیون، حمله ساعت نُه یک‌شنبه‌شب(هفدهم سنبله) اجرا و در آن هفت عضو یک خانواده که از یک مهمانی به سوی‌ خانه در حرکت بودند، هدف قرار گرفته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که کم‌دقتی و بی‌پروایی نیروهای نظامی بین‌المللی در عملیات جنگی، سبب انزجار مردم از این نیروها می‌شود و مأموریت آن‌ها را با چالش‌های جدی مواجه می‌سازد.

این کمیسیون تأکید کرده است که طبق اصول و معیارهای حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی، هیچ‌گونه صدمه به غیرنظامیان و افراد بی‌دفاع قابل قبول نیست و نیروهای بین‌المللی باید اطمینان دهد که پس از این رویکرد نظامی‌شان سبب تلفات غیرنظامیان نمی‌شود.

تلفات غیرنظامیان از سویه‌های تاریک و غم‌بار جنگ افغانستان یاد می‌شود که در سال جاری بر اساس گزارش‌های یوناما یا دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل به صورت چشم‌گیر افزایش یافته است. نهادهای حامی حقوق بشر از این بابت بارها ابراز نگرانی کرده است.

دکمه بازگشت به بالا