کمیسیون مستقل حقوق بشر تیرباران هفت غیرنظامی توسط طالبان در بلخ را جنایت جنگی خواند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر تیرباران هفت غیرنظامی در ولسوالی شولگره ولایت بلخ از سوی طالبان را «نقض آشکار حقوق بشردوستانه بین‌المللی و جنایت جنگی» خوانده است.

مقامات محلی در بلخ روز چهارشنبه، بیستم حمل اعلام کردند که طالبان هشت غیرنظامی را در روستای «کوتل گونگا» از مربوطات ولسوالی شولگره ولایت بلخ ربوده‌ و سپس هفت نفر از آن‌ها را تیرباران کرده‌اند. این رویداد روز سه‌شنبه به وقوع پیوسته بود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که از این هفت نفر، سه تن آن‌ها کودک بوده‌اند. یک کودک دیگر نیز از سوی طالبان زخمی شده است.

این کمیسیون در اعلامیه‌ای این عمل طالبان را نکوهش کرده و آن را «جنایت‌کارانه» خوانده است.

در اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق بشر بار دیگر از طالبان خواسته است که قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی را رعایت و از کشتار افراد بی‌گناه و ملکی خودداری کنند.

این نهاد از حکومت نیز خواسته است که برای تأمین امنیت و حفظ جان شهروندان اقدام‌‌های جدی‌ کند.

نیکلاس کی، نماینده‌گی ملکی ناتو در افغانستان نیز تیرباران این هفت نفر را محکوم کرده است.

عادل‌شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ، روز چهارشنبه، بیستم حمل به روزنامه ۸صبح گفته بود که طالبان با حمله به بخش‌هایی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ، هشت نفر از کسانی را که مصروف دام‌داری بودند، ابتدا ربوده و سپس هفت نفر از آن‌ها را تیرباران کرده‌اند.

طبق معلومات پولیس بلخ، فرماندهی این حمله را ولسوال‌ نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی شولگره بلخ بر عهده داشته است. طالبان در این مورد چیزی نگفته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن