کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی: آرای ۲۰درصد محلات رأی‌دهی بازشماری می‌شود

فهیم امین

کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از پایان روند رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرده است که آرای ۲۰ درصد محل‌های رای‌دهی نیاز به بازشماری دارد. مسوولان این کمیسیون می‌گویند که دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات پس از رسیده‌گی به شکایت‌های موجه و مستند طرف‌های دخیل در روند انتخابات، تصمیم گرفته‌اند که این محل‌های رأی‌دهی در ۲۱ ولایت بازشماری شود. آنان هم‌چنان از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند که زمینه بازشماری این آرا را بدون تاخیر فراهم سازد.

زهره ‌بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه‌شنبه، ۲۴ جدی در یک نشست خبری در کابل گفت، کمیشنران دفترهای ولایتی این کمیسیون در حضور ناظران نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، فیصله کرده‌اند که کمیسیون مستقل انتخابات باید آرای پنج هزار و ۳۱۶ محل رأی‌دهی را در ۲۱ ولایت بازشماری کند. این رقم ۲۰ درصد کل محلات رای‌دهی این دور انتخابات ریاست جمهوری را شکل می‌دهد. انتخابات ششم میزان در ۲۶هزار و ۵۶۳ محل برگزار شده است.

بر بنیاد فیصله‌های صادر شده از سوی دفترهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی، آرای ۴۷ محل رای‌دهی باطل شده است. کمیشنران دفترهای ولایتی این کمیسیون هم‌چنان فیصله کرده‌اند که ۷۵ کارمند موقت کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل تخطی‌های صورت گرفته در روز رای‌دهی، جریمه نقدی و ۷۱ کارمند رسمی این کمیسیون به دلیل نقش داشتن در تقلب‌های انتخاباتی از وظایف‌شان برکنار شوند. هر چند زهره بیان شینواری ارقام محلات باطل شده را ۱۰۹ محل اعلام کرد، اما رییس دبیرخانه این کمیسیون می‌گوید، تنها در مورد ابطال آرای ۴۷ محل رأی‌دهی در ولایت‌های کابل، بدخشان، غور و پکتیا فیصله صادر شده است.

دفترهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی این فیصله‌ها را در حالی صادر کرده‌اند که پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۶هزار و ۵۴۵ شکایت در اعتراض به چگونه‌گی این نتیجه از سوی نامزدان ریاست جمهوری، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر بر روند انتخابات و طرف‌های دخیل در این روند ثبت شده است.

 

رد ۶۰ درصد شکایت‌ها

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی اما از مسترد شدن حدود ۶۰ درصد این شکایت‌ها به دلیل نبود اسناد کافی و موجه نبودن آن‌ها خبر داده اند. زهره بیان شینواری، رییس این کمیسیون گفته است که از میان شکایت‌های ثبت شده در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری تنها شش هزار و ۶۷۹ مورد آن قابلیت رسیده‌گی را داشتند که دفترهای ولایتی این کمیسیون در ۱۵ روز کاری در مورد آن‌ها فیصله‌های‌شان را صادر کرده‌اند.

افزون بر این، ۱۱۱ شکایت دیگر از سوی دفترهای ولایتی این کمیسیون به عنوان شکایت‌های «استثنایی» شناسایی شده است که قرار است دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات درباره‌ی آن‌ها تصمیم بگیرد. مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی چگونه‌گی این شکایت‌های استثنایی را در میان نگذاشته اند.

 

آرای ۲۱ ولایت بازشماری می‌شود

دفترهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از موجه دانستن و رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده در پیوند به اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، فیصله کرده‌اند که برخی از محلات رای‌دهی در ۲۱ ولایت نیاز به بازشماری دارند. بنا بر این، از میان پنج هزار و ۳۱۶ محل رای‌دهی، یک‌هزار و ۶۹۹ محل در کابل، یک‌هزار ۵۸۲ محل در ننگرهار، ۳۸۳ محل در پکتیکا، ۲۶۵ محل در هلمند، ۲۴۳ محل در کنر، ۱۸۶ محل در پکتیا، ۱۷۷ محل در نیمروز، ۱۲۱ محل در قندهار، ۱۱۷ محل در کاپیسا، ۹۲ محل در پروان، ۷۳ محل در تخار، ۶۵ محل در غزنی، ۶۱ محل در زابل، ۶۰ محل در هرات، ۵۳ محل در خوست، ۵۱ محل در غور، ۴۶ محل در کندز، ۴۳ محل در لغمان، ۲۵ محل در میدان‌وردک، ۱۸ محل در لوگر و ۶ محل دیگر در بغلان بازشماری می‌شود. در کنار این، بر اساس فیصله‌های دفترهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی بامیان، نورستان، بدخشان، سمنگان، بلخ، سرپل، دایکندی، ارزگان، جوزجان، فاریاب، بادغیس  و فراه، ۱۲ ولایتی هستند که آرای محلات رای‌دهی در آن‌ها نیاز به بازشماری ندارد.

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی فیصله‌های صادر شده از سوی دفترهای ولایتی این کمیسیون را نهایی نمی‌دانند و از نامزدان ریاست جمهوری، نهادهای ناظر، احزاب سیاسی و طرف‌های دخیل در روند انتخابات می‌خواهند که در صورت اعتراض به این فیصله‌ها، استیناف‌خواهی کنند.

 

روند استیناف خواهی

طبق قانون انتخابات، کسانی که به فیصله‌های این کمیسیون شکایت دارند، می‌توانند تا سه روز دیگر اعتراض استینافی‌شان را در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخابات ثبت کنند؛ در غیر آن فیصله دفترهای ولایتی این کمیسیون نهایی پنداشته می‌شود. پس از سه روز فرصت استیناف‌خواهی، دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی ۱۵ روز دیگر زمان دارد تا به شکایت‌های استینافی رسیده‌گی کند و فیصله نهایی‌اش را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان بگذارد.

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنان از جریان ثبت اعتراض‌های استینافی در ۱۵ ولایت خبر می‌دهند و می‌گویند، تا کنون یک‌هزار و ۷۶۹ مورد استیناف‌خواهی در دفتر مرکزی این کمیسیون ثبت شده است. این آمار اما در حال تغییر است.

 

آماده‌گی کمیسیون مستقل انتخابات

در همین حال، محمدقاسم الیاسی، دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی از مسوولان کمیسیون مستقل انتخاباتی می‌خواهد که زمینه بازشماری آرای این محلات را هر چه زودتر فراهم کنند. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اما خواهان پلان عملیاتی کمیسیون شکایات انتخاباتی‌اند تا جزییات محلات نیازمند به بازشماری به تفکیک مراکز ولایات برای آنان روشن شود. حبیب‌رحمان ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، قرار است این پلان عملیاتی امروز (چهارشنبه) ساعت سه عصر با آنان در میان گذاشته شود. آقای ننگ افزود، پس از بررسی این پلان عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات آماده‌گی‌اش را اعلام خواهد کرد.

 

واکنش تیم‌های انتخاباتی

تیم‌های انتخاباتی اما تا کنون واکنشی به فیصله‌های صادر شده از سوی دفترهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی نشان نداده‌اند. سخنگویان دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله و تیم دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفته‌اند که به فیصله‌های صادر شده احترام می‌گذارند و اعتراض‌های استینافی‌شان را در دفتر مرکزی این کمیسیون ثبت خواهند کرد.

این در حالی است که بر اساس نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری که در اول جدی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد، محمداشرف غنی، رییس‌ جمهور کنونی با کسب ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای (پنجاه ممیز شصت و چهار درصد) بیش‌ترین آرا را به دست آورده است. هم‌چنان عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت با کسب ۷۲۰هزار و ۹۹۰ رای (سی‌و‌نه ممیز پنجاه و دو درصد آرا) در جایگاه دوم قرار دارد. ۱۰ درصد آرای باقی‌مانده به نفع ۱۱ نامزد دیگر این دور انتخابات ریاست جمهوری ریخته شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن