کمیسیون مستقل انتخابات: به اعتراض نامزدان در یک نشست علنی پاسخ می‌گوییم

فهیم امین

کمیسیون مستقل انتخابات در پی اعتراض شماری از دسته‌های انتخاباتی معترض به کار این کمیسیون می‌گوید، قرار است در یک نشست مشترک در حضور نهادهای ناظر بر روند انتخابات از کارکردهایش وضاحت بدهد. مسوولان این کمیسیون هم‌چنان از علنی بودن این نشست مشترک خبر می‌دهند و می‌گویند، این نشست تا دو روز دیگر در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات برگزار می‌شود.

عبدالعزیز ابراهیمی، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات روز جمعه، پانزدهم قوس در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «کمیسیون مستقل انتخابات از صدور فیصله‌ها و کارکردهایش در حضور همه دسته‌های انتخاباتی، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر ملی و رسانه وضاحت خواهد داد.» آقای ابراهیمی افزود، این نشست مشترک برای روز یک‌شنبه، هفدهم قوس برنامه‌ریزی شده است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، امیدوار هستند توضیحات کمیسیون بتواند به جنجال‌های انتخابات خاتمه بدهد. نهادهای ناظر بر روند انتخابات و شماری از دسته‌های انتخاباتی از برگزاری این نشست مشترک استقبال کرده‌اند. دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی از این پیش گفته بود، در صورتی که این نشست به گونه‌ی علنی برگزار شود، در آن شرکت خواهد کرد. هم‌چنان شورای نامزدان که متشکل از هشت دسته انتخاباتی است، گفته است که در این نشست مشترک شرکت خواهد کرد.

در همین حال، نهادهای ناظر بر روند انتخابات می‌گویند، علنی و یا سری بودن این نشست اهمیتی خاص ندارد، اما در صورتی که نشست کمیسیون مستقل انتخابات در حضور رسانه‌ها برگزار شود، شهروندان طرف‌های سلامت و ملامت را شناسایی خواهند کرد. یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان گفت، علنی و یا سری بودن نشست مشترک نامزدان با کمیسیون مستقل انتخابات روی کیفیت این نشست اثر منفی و یا مثبت نخواهد گذاشت؛ زیرا در این نشست نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی ‌به عنوان رکن سوم حضور خواهند داشت.

از این پیش فیفا و تیفا به عنوان نهادهای داخلی ناظر بر روند انتخابات، پیشنهاد کرده بودند که برای رسیده‌گی به اعتراضات دسته‌های انتخاباتی معترض، نیاز است یک نشست تخنیکی در حضور نهادهای ملی و هم‌گرایی برگزار شود.

 

اعتراضات در ۱۱ ولایت

هواداران دسته‌ی انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، در اعتراض به اعتباردهی به حدود ۳۰۰ هزار رای «جنجالی» که شامل سقف آرای ریاست جمهوری است، دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار، بدخشان، فاریاب، جوزجان و سمنگان بسته‌اند. آنان در اعتراض با آن‌چه «تقلب گسترده و سیستماتیک» در انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده‌اند، از هشت روز به این‌سو در ۱۱ ولایت کشور دست به تظاهرات زده‌اند. گردهم‌آیی هواداران این دسته انتخاباتی در هشتم قوس از کابل آغاز شد و سپس دامنه این تظاهرات به ولایت‌های بغلان، تخار، جوزجان، پروان، پنجشیر، غور، سرپل، فاریاب، بامیان و کاپیسا گسترش یافت. سخنگویان دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی می‌گویند، قرار است امروز شنبه، شانزدهم میزان در ولایت‌های هرات و بدخشان نیز دست به تظاهرات بزنند.

هم‌چنان هواداران دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار دیروز (جمعه، پانزدهم قوس) در پیوند به آن‌چه «تقلب سیستماتیک» در انتخابات خوانده می‌شود، در شهر کابل دست به تظاهرات زدند. گلبدین حکمتیار پیش از شروع این تظاهرات خاطرنشان ساخت که تیمش تلاش دارد در هم‌آهنگی با سایر دسته‌های انتخاباتی معترض، از آرای «پاک» مردم در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان «دفاع» کنند. این دسته انتخاباتی هم‌چنان گفته است که راه‌پیمایی‌های آنان در روزهای بعدی نیز ادامه خواهد داشت.

 

معترضان چه می‌خواهند؟‌

دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله خواهان ابطال حدود ۳۰۰ هزار رأیی‌اند که به گفته آنان «تقبلی» است. به گفته‌ی این دسته انتخاباتی از میان حدود ۱.۸ میلیون رأیی که در انتخابات ریاست جمهوری به کار رفته است، ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای آن «ناشناخته» وارد سیستم شده، ۱۰۲هزار و ۱۲ رای «خارج از زمان رای‌دهی» در دستگاه‌های انگشت‌نگاری ثبت شده و حدود ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار «رای مشابه» از جمع آرای پاک آن‌چنانی که لازم بود، از سیستم مرکزی حذف نشده است. هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» تاکید دارند، تا زمانی که این آرا از سیستم مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات که مدیریت آن نزد شرکت درمالوگ آلمانی است، حذف نشود، اجازه بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری را در هفت ولایت باقی‌مانده نخواهند داد. هر چند کمیسیون مستقل انتخابات از تکمیل شدن روند بازشماری در ۲۷ ولایت خبر داده است، اما دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی گفته است که نتیجه بازشماری برای آنان پذیرفتنی نیست؛ زیرا به سخن آنان، این بازشماری در نبود ناظران این دسته انتخاباتی صورت گرفته است. از این پیش، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که متشکل از هشت دسته انتخاباتی است نیز روی ابطال این ۳۰۰ هزار رأی تاکید کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات اما از این پیش درباره‌ی چگونه‌گی ۱۳۷ هزار رای «جنجالی» و ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان توضیح داده و گفته است که در اعتباردهی به این آرا، هیچ مشکل قانونی وجود ندارد. کمیسیون مستقل انتخابات اعتراض این دسته‌های انتخاباتی را ناشی از یک مشکل تخنیکی دانسته و گفته است که در مورد ابطال برخی از این آرا، پس از تکمیل شدن روند بازشماری تصمیم خواهد گرفت.

در همین حال، هواداران دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار روز گذشته در کابل دست به اعتراض زدند. این دسته‌ی انتخاباتی ادعا دارد که در انتخابات ریاست جمهوری یک میلیون و ۲۰۰هزار رای تقبلی به نفع دسته‌ی انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی به کار رفته است. آقای حکمتیار دیروز (جمعه، چهاردهم قوس) پیش از راه‌اندازی تظاهرات در کابل گفت، دستگاه‌های انگشت‌نگاری بیش از دو هزار و ۴۰۰ محل رای‌دهی که بیش‌ترین میزان آرا در این محلات به نفع دسته انتخاباتی او به کار رفته است، مفقود شده و یا کارت حافظه آنان در هم‌آهنگی مشترک مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات و مسوولان محلی در ولایات دزدی شده است. آقای حکمتیار خواهان برگزاری انتخابات مجدد در این دو هزار و ۴۰۰ محل رای‌دهی است و تاکید دارد که تمامی صندوق‌های رأی‌دهی به بازشماری مجدد برود تا آرای تقلبی شناسایی و باطل شود. آقای حکمتیار هم‌چنان هشدار داده است برای دفاع از آرای پاک مردم از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اما برگزاری انتخابات در دو هزار و ۴۰۰ محل رای‌دهی و بازشماری تمامی محلات رای‌دهی را امکان‌پذیر نمی‌دانند. عبدالعزیز ابراهیمی، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، روند بازشماری در ۲۷ ولایت تکمیل شده و پس از تکمیل شدن این روند در هفت ولایت باقی مانده، نتایج انتخابات اعلان خواهد شد. به گفته او، بازشماری آرا طبق فیصله‌های کمیسیون مستقل انتخابات صورت می‌گیرد، نه بر اساس فرمایش تکت‌های انتخاباتی.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن