کمیسیون مستقل انتخابات: در نُه روز «ثبت‌نام‌ تقویتی» ۵۲ هزار نفر نام‌نویسی کرده‌اند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که در نُه روز روند «ثبت‌نام تقویتی» رأی‌دهنده‌گان بیش از ۵۲ هزار نفر در ۳۳ ولایت برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی این کمیسیون روز دوشنبه، بیست‌وهفتم جوزا، به روزنامه ۸صبح گفت که از جمع ۵۲ هزار و ۴۸ نفری که تاکنون نام‌نویسی کرده‌اند، ۳۴ هزار و۴۰۰ نفر آن مرد و ۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر دیگر آن زن هستند. به همین ترتیب ۴۴۸ نفر آن را شهروندان کوچی تشکیل می‌دهند. این آماری است که از ۱۸ جوزا تا ۲۶ همین ماه در کمیسیون مستقل انتخابات به ثبت رسیده است.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان گفت که در ولایت غزنی شمار نام‌نویسی‌شده‌گان به ۳ هزار نفر رسیده است.

این در حالی است که رییس کمیسیون مستقل انتخابات پیش از چاشت روز دوشنبه، بیست‌وهفتم جوزا، اعلام کرد که از آغاز روند نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت، ۴۰۲ هزار و ۴۱۶ نفر نام‌نویسی کرده‌اند.

حواعلم نورستانی که در نشست «هم‌آهنگی جندر پیرامون مشارکت مؤثر زنان در روند ثبت‌نام‌ تقویتی رأی‌‌دهنده‌گان» صحبت می‌کرد، گفت که از آغاز روند نام‌نویسی تا ۲۵ جوزا ۲۶۴ هزار مرد، ۱۳۸ هزار و ۳۹ زن و ۳۷۷ کوچی در ۳۳ ولایت به استثنای ولایت غزنی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. خانم نورستانی شمار نام‌نویسی‌شده‌گان ولایت غزنی را در این مدت دو هزار و ۵۹ نفر اعلام کرد. به گفته او، نام‌نویسی‌شده‌‌گان غزنی شامل یک هزار و ۴۱۴ مرد، ۶۶۲ زن و یک نفر کوچی هستند.  

اما عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، به روزنامه ۸صبح گفت که در ارایه این ارقام اشتباه لفظی صورت گرفته است. این در حالی است که بسیاری از رسانه‌ها به نقل از رییس کمیسیون مستقل انتخابات شمار نام‌نویسی‌شده‌گان را بیش از ۴۰۰ هزار نفر گزارش کرده‌اند.

از جانب دیگر، حوا علم نورستانی در نشست «هم‌آهنگی جندر پیرامون مشارکت مؤثر زنان در روند ثبت‌نام‌ تقویتی رأی‌‌دهنده‌گان» گفت که از مجموع ۴۵۸ مرکز نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت، ۴۲ مرکز آن غیرفعال است که به این ترتیب تنها ۴۱۷ مرکز به روی مردم باز است. او افزود که ۳۵ مرکز به دلیل تهدیدات امنیتی، شش مرکز به دلیل نرسیدن مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی و یک مرکز دیگر به دلیل عدم همکاری ریاست معارف مسدود مانده است.

نشست «هم‌آهنگی جندر پیرامون مشارکت مؤثر زنان در روند ثبت‌نام‌ تقویتی رأی‌‌دهنده‌گان» در کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شد

به همین ترتیب، از ۲۴۷ مرکز نام‌نویسی برنامه‌ریزی شده در ولایت غزنی ۱۰۴ مرکز فعال و ۱۴۳ مرکز دیگر غیرفعال گزارش شده است. حوا علم نورستانی گفت که دو مرکز در ولایتی غزنی از سوی بزرگان محل بسته شده و ۱۴ مرکز نیز به دلیل عدم همکاری ریاست معارف مسدود مانده است. به گفته خانم نورستانی متباقی مراکز بسته‌مانده ولایت غزنی به دلیل تهدیدات امنیتی مسدود شده است.

او هم‌چنان گفت که با نهادهای امنیتی و معارف کار می‌کند تا مراکز بسته‌مانده را باز کند.

روند نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت و روند نام‌نویسی سراسری رأی‌دهنده‌گان در ولایت غزنی در ۱۸ جوزا آغاز شد. این روند تا ۸ ماه سرطان ادامه خواهد یافت. در این روند کسانی که به هر‌نحوی از نام‌نویسی بازمانده‌اند و یا هم سن ۱۸ ساله‌گی را به تازه‌گی تکمیل کرد‌ه‌اند، می‌توانند نام‌نویسی کنند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن